Malowanie proszkowe - co warto wiedzieć na temat tej technologii?
Spis treści:
Malowanie proszkowe polega na równomiernym rozprowadzaniu specjalnej farby proszkowej metodą natryskową. Wyróżniamy malowanie elektrostatyczne oraz elektrokinetyczne. Metody te różnią się technologią, która stoi u podstaw równomiernego przywierania farby do powierzchni. Malowanie proszkowe znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrębie powierzchni metalowych. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Jakie zastosowanie domowe ma malowanie proszkowe?
Na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe to metoda, w której stosuje się specjalistyczne pistolety natryskowe do wydajnego i równomiernego pokrywania powierzchni farbą proszkową. Pierwszą techniką jest malowanie elektrostatyczne, w którym wytwarza się specjalne pole elektrostatyczne, które przyciąga i związuje farbę z malowaną powierzchnią. Drobinki farby mają ładunek ujemny, podczas gdy malowana powierzchnia ma ładunek dodatki. Można to uzyskać poprzez zastosowanie prądu o stałym napięciu i natężeniu. Malowanie elektrostatyczne wykorzystuje się do malowania gładkich powierzchni.
Większą precyzję w rozprowadzaniu farby po złożonych kształtach ma technika elektrokinetyczna. W tej technice cząstki farby ładuje się elektrostatycznie za pośrednictwem sprężonego powietrza. Pistolet ładuje cząsteczki farby dodatnio, dzięki czemu wytwarza się między nimi siła tarcia. Farba zderza się z malowaną powierzchnią, a siła tarcia naturalnie rozprowadza farbę po powierzchni. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej o złożonych technologiach wykorzystywanych na różnych etapach wznoszenia domu krok po koku.
Jakie materiały są malowane metodą proszkową?
Malowanie proszkowe jest wykorzystywane przede wszystkim do powierzchni metalowych. W ten sposób można pomalować różne gatunki stali, żeliwa czy aluminium. Możliwe jest malowanie stali nierdzewnej, miedzi, cynku i magnezu, ale wymaga to dużo większej, fachowej wiedzy. Poza powierzchniami metalowymi, malowanie proszkowe można wykorzystać także do szkła, drewna, ceramiki oraz płyt MDF. Na podstawie specyfiki malowanej powierzchni dobiera się odpowiednią metodę malowania. Jakie zastosowanie domowe posiada malowanie proszkowe? W ten sposób pomalować można: ogrodzenia, barierki, balustrady, rynny, a także aluminiowe profile okien.
Jak przygotować powierzchnię do malowania proszkowego?
Powierzchnię przeznaczoną do malowania proszkowego należy starannie umyć, a następnie oczyścić ze wszelkich pozostałości starej farby lub lakieru. W tym celu wykorzystuje się różne emulsje oraz rozpuszczalniki. Powierzchnię należy także poddać obróbce mechanicznej lub chemicznej, która pozwoli uzyskać chropowatość. Dzięki temu farba będzie lepiej przylegać do powierzchni. Szybszą i bardziej efektywną formą obróbki jest obróbka chemiczna. W tym celu stosuje się tzw. fosforowanie. Minusem jest jednak to, że fosforowanie zwiększa podatność metalu na korozję. Droższym, ale bezpieczniejszym sposobem przygotowania powierzchni do malowania proszkowego jest chromianowanie.
Zalety i wady malowania proszkowego
Zaletą malowania metodą proszkową jest możliwość równomiernego pokrycia farbą powierzchni metalowych, ceramiki, a także szkła. Uzyskana powłoka jest bardzo trwała i odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, elementy pomalowane w ten sposób mogą się nienagannie prezentować przez wiele lat. Co ważne, w trakcie malowania proszkowego nie stosuje się chemicznych substancji, dzięki czemu, jest to rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Kolejnym plusem jest wydajność i możliwość malowania dużych powierzchni metalowych w krótkim czasie.
Jeśli chodzi o wady, malowanie proszkowe wymaga specjalistycznego sprzętu w postaci pistoletu natryskowego oraz specjalnego pieca do polimeryzacji farby. To sprawia, że samodzielne wykonanie takiego malowania praktycznie nie wchodzi w grę lub wiąże się z koniecznością kupienia lub pożyczenia niezbędnego sprzętu, który do tanich nie należy. O ile samo malowanie proszkowe nie jest bardzo kosztowne, o tyle niestety malowanie proszkowe w kolorze to już znaczący wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.
Ile kosztuje malowanie proszkowe?
Z malowaniem proszkowym często spotkamy się w momencie zlecenia prac konserwacyjnych niektórych powierzchni metalowych w naszym domu lub na działce. Tą metodą można szybko i skutecznie odnowić metalowe ogrodzenia. W naszym artykule na temat ogrodzeń (https://new-house.com.pl/ogrodzenia) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wybrać ogrodzenie pod kątem funkcjonalności i niskich kosztów eksploatacyjnych w przyszłości. Biorąc pod uwagę, że malowanie proszkowe wymaga specjalistycznego sprzętu, samodzielne malowanie raczej nie wchodzi w grę. Samo malowanie proszkowe to koszt rzędu 25 - 35 zł/m2. Niestety uzyskanie koloru wymaga dodatkowej pracy związanej z nakładaniem specjalnego podkładu, przez co taka usługa kosztuje ok. 50-60 zł/m2.