Piec gazowy dwufunkcyjny - kiedy warto wybrać tą formę ogrzewania?
Spis treści:
Dwufunkcyjne piece gazowe są rekomendowane do małych i średnich domów jednorodzinnych, które dysponują podłączeniem do sieci gazowej. Jak sama nazwa wskazuje, taki piec pełni w domu dwie funkcje: ogrzewa wodę krążącą w ogrzewaniu centralnym, a także wodę użytkową w sieci W-K. Szczególnie popularne są bardzo efektywne kotły kondensacyjne, które odzyskują sporo ciepła w spalinach. Czy gazowy piec dwufunkcyjny to opłacalne rozwiązanie?
Jak działa dwufunkcyjny piec gazowy?
Piec dwufunkcyjny jest zbudowany z palnika gazowego z zapłonnikiem, orurowania gazowego i wodnego, pompy obiegowej, czujnika ciśnieniowego, wymiennika ciepła oraz zaworu trójdrogowego. Nazwa tego pieca bierze się stąd, że faktycznie pełni on naszym w domu dwie funkcje: ogrzewa wodę wykorzystywaną w centralnym ogrzewaniu, a także wodę użytkową, zastępując tym samym bojler. Zasada działania jest bardzo prosta: zapłonnik podpala gaz ziemny dostarczany do komory spalania. Palący się gaz podgrzewa wodę, która krąży przez płytowy wymiennik ciepła. Im większa powierzchnia wymiennika, tym szybciej piec będzie w stanie ogrzać określone ilości wody.
Pompa cyrkulacyjna wprowadza podgrzaną wodę w obieg. Jest ona uruchamiana automatycznie po tym, jak zapłonnik podpali gaz. Zawór trójgłowy decyduje o tym, dokąd kierowana jest woda: Czy do kaloryferów i systemów centralnego ogrzewania, czy też do sieci W-K. W naszym artykule poświęconemu piecom gazowym (https://new-house.com.pl/piec-gazowy) możesz dowiedzieć się więcej na temat tej instalacji. Jest ona zalecana w domach jednorodzinnych wyposażonych w przyłącze do sieci gazowej.
Jak dobrać odpowiednią moc kotła gazowego?
Moc grzewczą dobiera się na podstawie ogólnej charakterystyki energetycznej budynku. Należy uwzględnić zastosowane warstwy termoizolacji, współczynnik przenikania ciepła okien i drzwi, a także powierzchnię budynku. Dwufunkcyjny piec gazowy doskonale sprawdza się zwłaszcza w nowych domach zaprojektowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Na podstawie charakterystyki energetycznej, architekt automatycznie dobiera piec gazowy o odpowiedniej mocy. Jeśli zamierzasz wyposażyć istniejący już dom w ten system, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z fachowcem, który pomoże dobrać piec o odpowiedniej mocy.
Rodzaje dwufunkcyjnych pieców gazowych
Piece gazowe możemy podzielić w zależności od sposobu sytuowania ich w domu, a także ze względu na komorę spalania. W tym pierwszym podziale należy wyróżnić kotły wiszące oraz kotły stojące. Jeśli chodzi o drugi aspekt, wyróżniamy kotły z otwartą komorą spalania oraz z zamkniętą komorą spalania. Te pierwsze wymagają odpowiedniej wentylacji, jako iż pobierają powietrze bezpośrednio z wnętrza. Niedobór tlenu może prowadzić do nagromadzenia się tlenku węgla! W przypadku tego pieca zawsze warto umieścić w kotłowni czujnik, który w razie zbyt wysokiego stężenia poinformuje nas o niebezpieczeństwie. Piece z zamkniętą komorą spalania pobierają wnętrze przez orurowanie z zewnątrz budynku. Dostępne są także piece kondensacyjne, które oddają część ciepła nagromadzonego w spalinach.
W którym miejscu umieścić piec gazowy?
Piec dwufunkcyjny można umieścić w kotłowni lub w większej łazience. Co ważne, pomieszczenie to powinno znajdować się w samym sercu budynku, ponieważ kocioł jest najbardziej efektywny w sytuacji, gdy do kolejnych punktów docelowych ogrzanej wody (kaloryfery, krany, wanny, prysznice) nie jest więcej, niż 10-12 metrów. Jeśli odległości te będą większe, wówczas spore ilości ciepła zostaną wytracone w trakcie przesyłu wody, co oczywiście oznacza dużo wyższe koszty eksploatacyjne. Dlatego też, piece dwufunkcyjne są zalecane zwłaszcza w nowych domach.
Ile kosztuje dwufunkcyjny piec gazowy?
Na koszt kotłów dwufunkcyjnych składa się kilka czynników: moc, powierzchnia wymiennika ciepła, zastosowane podsystemy, a takę dodatkowe funkcje. Za prosty piec o mocy ok. 20 kW zapłacisz ok. 2500 - 4000 złotych w zależności od wybranego producenta. Nieco droższe są natomiast piece kondensacyjne, do których należy doliczyć dodatkowe 700 - 1000 złotych. Warto jednak ponieść ten dodatkowy koszt, ponieważ piece kondensacyjne oddają część ciepła ze spalin, a co za tym idzie, praca całego urządzenia automatycznie staje się bardziej energooszczędna.
Jeśli tylko dwufunkcyjny piec gazowy zostanie dobrany pod kątem specyfiki budynku, będzie to bardzo wydajne, a zarazem oszczędne rozwiązanie. Takie piece wymagają jednak odpowiedniego projektu, w którym wszystkie punkty, do których wysyłana jest woda nie powinny być być oddalone od kotła o więcej niż 10-12 metrów. Jest to zatem rozwiązanie pasujące raczej do mniejszych i średnich domów. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat kolejnych etapów projektowania oraz wznoszenia praktycznego i energooszczędnego domu. Wybór odpowiedniej instalacji grzewczej ma ogromne znaczenie w kontekście kosztów eksploatacyjnych w przyszłości.