Akademia Budowlana

Piec gazowy dwufunkcyjny - kiedy warto wybrać tą formę ogrzewania?

Spis treści:

Dwufunkcyjne piece gazowe są rekomendowane do małych i średnich domów jednorodzinnych, które dysponują podłączeniem do sieci gazowej. Jak sama nazwa wskazuje, taki piec pełni w domu dwie funkcje: ogrzewa wodę krążącą w ogrzewaniu centralnym, a także wodę użytkową w sieci W-K. Szczególnie popularne są bardzo efektywne kotły kondensacyjne, które odzyskują sporo ciepła w spalinach. Czy gazowy piec dwufunkcyjny to opłacalne rozwiązanie?

 

Jak działa dwufunkcyjny piec gazowy?

 

Piec dwufunkcyjny jest zbudowany z palnika gazowego z zapłonnikiem, orurowania gazowego i wodnego, pompy obiegowej, czujnika ciśnieniowego, wymiennika ciepła oraz zaworu trójdrogowego. Nazwa tego pieca bierze się stąd, że faktycznie pełni on naszym w domu dwie funkcje: ogrzewa wodę wykorzystywaną w  centralnym ogrzewaniu, a także wodę użytkową, zastępując tym samym bojler. Zasada działania jest bardzo prosta: zapłonnik podpala gaz ziemny dostarczany do komory spalania. Palący się gaz podgrzewa wodę, która krąży przez płytowy wymiennik ciepła. Im większa powierzchnia wymiennika, tym szybciej piec będzie w stanie ogrzać określone ilości wody.

 

Pompa cyrkulacyjna wprowadza podgrzaną wodę w obieg. Jest ona uruchamiana automatycznie po tym, jak zapłonnik podpali gaz. Zawór trójgłowy decyduje o tym, dokąd kierowana jest woda: Czy do kaloryferów i systemów centralnego ogrzewania, czy też do sieci W-K. W naszym artykule poświęconemu piecom gazowym (https://new-house.com.pl/piec-gazowy) możesz dowiedzieć się więcej na temat tej instalacji. Jest ona zalecana w domach jednorodzinnych wyposażonych w przyłącze do sieci gazowej.