Wybór projektu domu – budynek dostosowany do potrzeb dzieci
Spis treści:
Na przeprowadzkę z mieszkania do domu często decydują się małżeństwa starające się o dziecko. Dom bez wątpienia jest dużo bardziej komfortowy, chociażby ze względu na brak konieczności noszenia ciężkiego wózka na któreś piętro. Wybierając projekt z myślą o budowie domu dla rodziny z dziećmi, warto uwzględnić kilka czynników, które wpłyną na to, że dom będzie w pełni funkcjonalny, a zarazem bezpieczny dla najmłodszych domowników.
Jaki rodzaj domu jest najlepszy dla rodziny z małymi dziećmi?
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i funkcjonalność, najlepiej wypadają domy parterowe. Nie ma tu schodów stwarzających zagrożenie dla dzieci, a ponadto, łatwiej jest wymienić stare lub uszkodzone meble, a w przypadku domu z dziećmi jest to standard. Dlatego też, w pierwszej kolejności warto rozważyć dom parterowy, o ile oczywiście pozwala na to działka budowlana. Ciekawym pomysłem jest również dom z poddaszem przeznaczonym do adaptacji. W perspektywie przyszłości, gdy pojawią się kolejne dzieci, wciąż dysponujemy przestrzenią, w której można zaaranżować dodatkowe pokoje.
Swoje korzyści ma także dom z poddaszem oraz dom piętrowy. Przede wszystkim pozwalają one zmieścić większą powierzchnię użytkową na niewielkiej działce. Ponadto, plusem jest możliwość odseparowania strefy dziennej na parterze od strefy nocnej na piętrze lub poddaszu. Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz gotowe projekty domów stworzone z myślą o maksymalnym komforcie domowników. Decydując się na dom z poddaszem lub dom piętrowy, warto wybrać projekt zakładający przynajmniej jeden dodatkowy pokój na dole. Można tu zorganizować tymczasową sypialnię, która przyda się w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka. Z czasem taki pokój może być gabinetem, pokojem gościnnym lub kącikiem do zabawy dla starszych dzieci.
Jaki układ strefy dziennej będzie optymalny?
W nowoczesnych domach zazwyczaj spotkamy się z otwartą kuchnią zlokalizowaną obok salonu. Nie jest to jednak najrozsądniejszy wybór w przypadku domu z małymi dziećmi. Ostre noże, kosztowny sprzęt, a także produkty spożywcze przechowywane w kuchni nie powinny być dostępne dla dzieci. Większą kontrolę nad tym, co dzieje się w domu zapewni zatem układ, w którym kuchnia i salon znajdują się w innych częściach parteru. Warto także postawić na kuchnię zamkniętą, w której zawsze możemy zamknąć drzwi na klucz, co uniemożliwi dzieciom swobodny dostęp do tego wnętrza.
Ile pokojów potrzebujemy w perspektywie nadchodzących lat?
Młode małżeństwa powinny jak najwcześniej przedyskutować optymalny model rodziny. O ile w przypadku trzyosobowej rodziny w zupełności wystarczy dom z 2-3 pokojami, o tyle każdy kolejny członek rodziny w przyszłości będzie potrzebować swojego pokoju. Małe dzieci mogą oczywiście zajmować jeden duży pokój, ale już w wieku nastoletnim każde dziecko wymaga własnej, intymnej przestrzeni. To kolejny argument przemawiający na dom parterowy z poddaszem do adaptacji. Na początek młodym małżeństwom w pełni wystarczy dom z dwoma sypialniami na parterze. Z czasem dodatkowe pokoje można uzyskać poprzez adaptację poddasza.
Być może wybrany przez Ciebie projekt stawia na kilka przestronnych pokojów, które można rozdzielić na kilka mniejszych, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku większych rodzin. Z pomocą przychodzi adaptacja projektu (https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu), o której możesz przeczytać w naszym artykule. W trakcie adaptacji gotowego projektu dostosowuje się go do specyfiki działki, ale również do indywidualnych potrzeb inwestora. Można zatem zmienić układ ścian działowych, tak, aby z trzech dużych pokojów zrobić pięć mniejszych.
Rola dodatkowego pomieszczenia gospodarczego
Projekt domu dla rodziny z dziećmi powinien obejmować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub schowek, w którym będzie można przechowywać zabawki, rowery, sanki, narty czy też inne przedmioty typowo sezonowe, które przez dłuższy okres czasu nie są wykorzystywane. Takie pomieszczenie pozwoli zatem zachować większy porządek i swobodę w części mieszkalnej. W domu z poddaszem do adaptacji rolę schowka może pełnić strych, ale nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli w przyszłości myślimy o adaptacji strychu na poddasze użytkowe. W takiej sytuacji adaptacja nastręczy nam dodatkowej pracy związanej z uporządkowaniem zagraconego strychu. Dużym udogodnieniem jest pomieszczenie gospodarcze z odrębnym wejściem od strony ogrodu.
Projekt indywidualny dla rodziny z dziećmi
Być może dysponujesz własną wizją tego, jak powinien wyglądać komfortowy i funkcjonalny dom dla rodziny z dziećmi. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wybór projektu indywidualnego. Można go stworzyć we współpracy z architektem, uczestnicząc na każdym etapie projektowania i mając wpływ na każdą decyzję. W naszym artykule na temat projektów indywidualnych możesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści oferowanych przez to rozwiązanie. Wybór ten jest wskazany także w przypadku problematycznych, wąskich działek. Projekt szyty na miarę pozwala w pełni wykorzystać potencjał działki budowlanej.