Zewnętrzne oświetlenie posesji zwiększa komfort i bezpieczeństwo domowników. Aby usprawnić działanie tego oświetlenia i sprawić, by było bardziej energooszczędne można zastosować czujnik zmierzchu. To bardzo proste, a zarazem niezwykle przydatne narzędzie, które pozwoli dostosować oświetlenie zewnętrzne do indywidualnych potrzeb domowników. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje czujników zmierzchu, a także, jakie korzyści oferują.
Jak działa czujnik zmierzchu?
Czujnik zmierzchu ma reagować na natężenie światła i w odpowiednim momencie wysyłać sygnał, który pozwoli automatycznie zapalić światła zewnętrzne. Droższe czujniki są regulowane i powalają dostosować natężenie światła, poniżej którego czujnik zadziała i zapali światła. Sercem tego urządzenia jest fotorezystor. To właśnie on potrafi rozpoznać natężenie światła. Gdy natężenie spada poniżej określonego poziomu uruchamia się przełącznik, który uwalnia przepływ energii. Taki sygnał płynie do układu sterującego odpowiedzialnego za włączenie światła. Z kolei gdy natężenie światła przekroczy określoną granicę, fotorezystor wyłączy przełącznik, co zakończy przepływ energii.
Rodzaje czujników zmierzchu
Możemy wyróżnić kilka rodzajów czujników zmierzchu, które nieznacznie różnią się sposobem działania. Podstawowym urządzeniem jest światłoczuły czujni określany jako wyłącznik zmierzchowy. Reaguje on na natężenie światła. Powinien być wyposażony w opóźniacz czasowy, co sprawi, że czujnik nie zareaguje na chwilowy spadek natężenie światłą. Bardzo popularne są również czujniki z sondą, która znacznie ułatwia podłączenie urządzenia do oświetlenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby oświetlenie paliło się tylko w określonych godzinach i gasło w godzinach nocnych, wybierz zmierzchowy czujnik z zegarem, który pozwoli ustawić godziny aktywności czujnika.
Wybierając czujnik zmierzchu zawsze należy zwrócić uwagę na zasilanie. Najbardziej uniwersalne są czujniki 230V, które łatwiej jest podłączyć do sieci. Czujniki powinny być również przystosowane do pracy w różnych warunkach, w tym również w ujemnych temperaturach. Kolejną istotną kwestią jest zakres natężenia, na które reaguje czujnik. Najlepsze są modele, które pozwalają ręcznie ustawić natężenie, na które ma zareagować czujnik.
Gdzie można zamontować czujniki zmierzchu?
Czujniki zmierzchu można montować zarówno wewnątrz budynku, jak również na zewnątrz. Warto zauważyć, że czujniki wewnętrzne reagują nieco gorzej, ponieważ mierzą natężenie światła wpadającego do wnętrza przez okna, a ponadto mogą zostać oszukane przez oświetlenie sztuczne. W związku z tym, lepiej sprawdzają się jednak czujniki zewnętrzne o wzmożonej odporności na wilgoć i niskie temperatury. Montuje się je zazwyczaj na elewacji budynku w takim miejscu, aby przez cały czas miały nieograniczony dostęp do światła dziennego.
Jakie korzyści dla domu oferuje czujnik zmierzchu?
Automatyczne oświetlenie zewnętrzne ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo domowników. Oświetlone wejście, garaż lub podjazd pozwoli na bezpieczne poruszanie się po zmroku. Co ważne, czujniki będą zapalać światło także pod naszą nieobecność, dzięki czemu, dom automatycznie staje się lepiej chroniony przed włamywaczami. Odpowiednio ustawiony czujnik zmierzchu ma także korzystny wpływ na energooszczędność, ponieważ pozwala wybrać graniczne natężenie światła, a także w godzinach, w których czujnik ma automatycznie zapalić oświetlenie zewnętrzne.
Czujnik zmierzchu czy czujnik ruchu?
Czujnik zmierzchu ma nieco inne zastosowanie, aniżeli czujnik ruchu. Co więcej, oba te systemy mogą się wzajemnie uzupełniać. O ile czujnik zmierzchu ma automatycznie zapalić światło przy niskim natężeniu światła i w odpowiednich godzinach, o tyle czujnik zmierzchu reaguje po prostu na ruch. Bardzo często stosuje się takie oświetlenie w okolicach wejścia do domu, a także przy garażu. Załóżmy, że wracasz do domu w nocy, gdy czujnik zmierzchu jest uśpiony i ma nie zapalać światła. Wówczas zadziała właśnie czujnik ruchu, który uruchomi wybrane oświetlenie, np. lampę przy wejściu.
Jak wygląda montaż czujnika zmierzchu?
Pierwszym krokiem jest montaż oświetlenia zewnętrznego. Podstawą jest oświetlenie podjazdu, wejścia do domu oraz garażu. Oświetlić możemy także alejki ogrodowe, bramę i furtkę, miejsca rekreacyjne oraz inne obszary ogrodu, które chcemy wyeksponować wieczorową porą. W nowoczesnych domach do zewnętrznego oświetlania coraz częściej zaliczają się specjalne taśmy LED biegnące wzdłuż okapu, elewacji czy tarasów. Po podłączeniu oświetlania zewnętrznego do instalacji domowej można zainstalować czujnik zmierzchu. W naszym artykule na temat budowy domu pod klucz możesz dowiedzieć się więcej na temat wszystkich prac wykończeniowych związanych z przystosowaniem domu do indywidualnych potrzeb domowników.