Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem

Większość z nas myśląc o budowie własnego domu zaczyna od przeglądania projektów. Patrząc już na gotowe zdjęcia domów próbujemy sobie wyobrazić czy to jest właśnie ten, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Ważne by był w stanie spełnić nasze wymagania nie tylko wizualne, ale również był praktyczny i funkcjonalny. Przy wyborze odpowiedniego obiektu mieszkalnego ważne jest, by, oprócz budżetu, który możemy przeznaczyć na jego budowę, wziąć po uwagę również wielkość działki. To właśnie jej kształt i rozmiar determinuje wybór projektu. W przypadku dużych działek nie ma zbyt wielu ograniczeń, oczywiście poza tymi, które wynikają z warunków zabudowy. Natomiast wyzwanie pojawia się w sytuacjach, gdzie działki są bardzo małe, a do tego wąskie. Liczy się wtedy każdy centymetr i często wybór pada na projekty domów z płaskim dachem, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń budynku. Oczywiście wcześniej musimy sprawdzić czy w planie miejscowym nie ma w tej kwestii ograniczeń.
 
 
Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem, zwanym też stropodachem, obecnie nie mają już nic wspólnego z nieestetycznymi bryłami, które budowano jeszcze 20-30 lat temu. Coraz częściej możemy spotkać projekty domów jednorodzinnych z płaskim dachem, które wprawiają nas w zachwyt, a do tego są bardzo funkcjonalne i pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni budynku. Idealnie nadają się dla osób, które mają niewielkie działki i lubią nowoczesne bryły. Bardzo ciekawe gotowe projekty domów z płaskim dachem możemy znaleźć na stronie: https://new-house.com.pl/projekty-domow.
 
Samo określenie domy z płaskim dachem nie oznacza, że ich pokrycie jest zupełnie płaskie. Spadek połaci dachu musi wynosić minimum 3%. Pozwala on uniknąć problemu zatrzymywania się wody. Im mniejszy spadek, tym większą uwagę należy zwrócić na jakość izolacji. Nasza firma najczęściej korzysta w produktów izolacyjnych (pap termozgrzewalnych firmy Soprema, która od ponad 100 lat specjalizuje się w dziedzinie pokryć, izolacji i płyt dźwiękoszczelnych.
 
Stropodachy wymagają zastosowania warstwy paroizolacyjnej, konstrukcji spadkowej, izolacji termicznej oraz pokrycia. Proces pokrycia dachu składa się zazwyczaj z następujących etapów:
- na stropie betonowym kładzie się folię paroizolacyjną
-ułożenie ocieplenia z wymaganymi spadkami (najczęściej stosuje się różne odmiany styropianów XPS)
-ocieplenie pionowe attyki (murki zewnętrzne ze spadkami do środka budynku)
-ułożenie papy podkładowej samoprzylepnej na stropie mocowanej na kołki
-ułożenie papy podkładowej na attykach
-ułożenie właściwej warstwy izolacyjnej - papy nawierzchniowej 
-ułożenie obróbek pionowych z papy nawierzchniowej na attyce
-montaż obróbki blacharskiej na attyce (mocowanie za pomocą wkrętów farmerskich)
-montaż wpustów i rur spustowych odprowadzających wodę z dachu
-montaż wyłazu/okna dachowego
-ułożenie geowłókniny i żwiru (dodatkowo w przypadku przystosowania stropodachu do użytkowania)
- w przypadku użytkowego tarasu na warstwę żwirową można ułożyć płytki systemowe ceramiczne lub drewniane
 
 
Projekty domów nowoczesnych z płaskim dachem są coraz bardziej popularne. Warunkiem są dobrze zaprojektowane i wykonane dachy.
Jeśli chodzi o koszty wykonania stropodachu i dachu spadzistego tańszy jest dach skośny. Przykładowe obliczenia zostały wykonane dla projektu domu: https://new-house.com.pl/projekt/1146 , a otrzymane wyniki znajdują się poniżej:
 
1. Dach skośny:
• Więźba dachowa – 22 770 zł (netto)
• Dach – 26 595 zł (netto)
• Ocieplenie dachu – 17 000 zł ( netto)
Łączne koszty: 66 365 zł
 
2. Stropodach:
• Dach – 43 000 zł (netto)
• Strop żelbetowy – 45 000 zł (netto)
Łączne koszty: 88 000 zł
 
W przypadku stropodachu w cenie jego wykonania mamy już uwzględnioną izolację, natomiast w przy dachu skośnym dodatkowym kosztem jest ocieplenie poddasza, który co prawda pojawia się dopiero na etapie prac deweloperskich, ale warto zdawać sobie sprawę już na wcześniejszych etapach.
 
Dużą korzyścią jest również większa i bardziej funkcjonalna powierzchnia użytkowa, w porównaniu do spadzistych dachów. Skosy zmniejszają znacznie obszar użytkowy oraz często są problematyczne przy aranżacji wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na odporność dachu płaskiego na oddziaływanie wiatru. Zdarza się, szczególnie w okresie letnim, że silne porywy wiatru, bywają przyczyną usterek dachów spadowych.
Bardzo dużą zaletą i jednocześnie ciekawą możliwością jest aranżacja dachu jako dodatkową powierzchnie wypoczynkową. Projekty nowoczesnych domów z płaskim dachem często są w stanie nas zachwycić pięknym ogrodem lub wyszukanym tarasem, gdzie można odpocząć po ciężkim dniu. Przy małych działkach zyskujemy dodatkową powierzchnię biologicznie czynną. Wymarzony ogród szczególnie efektownie się prezentuje w przepadku jeśli chodzi o projekty domów parterowych z płaskim dachem. Trzeba również dodać, że zielony dach ma wysoką dźwiękochłonność, a co za tym idzie ogranicza znacznie przenikanie hałasu. Istnieje również możliwość zainstalowania na dachu kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Trzeba pamiętać, że wykorzystanie dachu jako dodatkowej przestrzeni użytkowej, będzie wymagało sporego wkładu finansowego.
 
 
Płaski dach ma oczywiście też swoje wady. Jedną z nich jest konieczność usuwania śniegu w okresie zimowym. Najczęściej odśnieża się ręcznie (należy robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić izolacji), ale można zastosować także kable grzejne na dachu, które skutecznie rozpuszczą śnieg na dachu i nie dopuszczą do oblodzenia. 
 
W przypadku stropodachu nie występuje poddasze, co może dla niektórych być wadą, a dla innych zaletą. W porównaniu z dachami skośnymi stropodachy mają dość ograniczoną różnorodność pokrycia dachowego.
 
Firma New-House z całą pewnością będzie w stanie pomóc w realizacji marzeń związanej z budową nowego domu. Na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu można sprawdzić bezpłatnie koszty budowy. Kolejnym krokiem jest już tylko kontakt https://new-house.com.pl/kontakt i marzenia o własnym domu będą mogły być realizowane.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.