Czujnik zmierzchu to proste i niezwykle funkcjonalne urządzenie, które może przyczynić się do zagwarantowania domownikom większego komfortu oraz bezpieczeństwa. Jest nieodzownym elementem wyposażenia inteligentnych domów. W tym artykule powiemy o tym, jak działa czujnik zmierzchu, jakie rodzaje urządzenia są dostępne na rynku, a także, w jaki sposób możemy go wykorzystać na swojej posesji.
W jaki sposób działa czujnik zmierzchu?
Sposób działania tego urządzenia jest niezwykle prosty. Jego „mózgiem” jest fotorezystor, który ocenia natężenie światła. W momencie, gdy natężenie światła spada poniżej zaprogramowanej wartości, czujnik uruchamia oświetlenie wchodzące w skład systemu. Czujnik zarządza oświetleniem wejścia do domu, bramy wjazdowej, garażu, a także alejek w naszym ogrodzie. Urządzenie jest również wyposażone w specjalne sensory, które są w stanie rozpoznać przejściowe zmiany w natężeniu światła i nie reagować np. podczas chwilowej ulewy w ciągu dnia.
Jeśli zależy nam na bezprzewodowym systemie stworzonym z myślą o inteligentnym domu, warto już na etapie projektowania pomyśleć o tym, jak prezentować się będzie wybrany system. Często łączy się go także z innymi urządzeniami w naszym domu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda kompleksowa realizacja projektu wraz z nowoczesnymi instalacjami i systemami.
Rodzaje czujników zmierzchu
W sprzedaży znajduje się obecnie wiele rodzajów czujników zmierzchu. Ich działanie jest bardzo podobne, jednak pewne niuanse sprawiają, że dany rodzaj może sprawdzić się lepiej w naszym przypadku. Oto najczęściej stosowane czujniki zmierzchu:
- Podstawowy czujnik światłoczuły – to prosty typ urządzenia wyposażony w czujnik reagujący na zmianę natężenia światła. Włączenie lub zgaszenie światła następuje natychmiast po wykryciu określonych wartości. Czujnik nie jest wyposażony w opóźniacz czasowy.
- Zmierzchowy czujnik z sondą – wyłącznik jest ulokowany w specjalnej sondzie, która reaguje w momencie zapadania zmierzchu. Urządzenia często są wyposażone w zegar, który umożliwia dostosowanie pracy do naszych indywidualnych potrzeb.
- Zmierzchowy czujnik z zegarem – w tego typu modelach dostępny jest programator, który pozwala ustawić godziny, w których czujnik będzie aktywny. Innymi słowy, możemy ograniczyć automatyczne działanie systemu jedynie do określonych godzin, np. 18:00 – 05:00. W ten sposób łatwiej jest dostosować urządzenie do szybko zmieniającego się czasu trwania dnia i nocy.
Nowoczesne czujniki zmierzchu są bardzo małe, a co więcej, mogą być wyposażone w łączność bezprzewodową, co wpisuje się w koncepcje inteligentnych domów. Dzięki temu, możemy stworzyć dużo wygodniejszy i funkcjonalny system bezprzewodowy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie czujnika?
Jeśli chodzi o parametry techniczne, warto oczywiście zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Zdecydowana większość modeli bazuje na zasilaniu 230V. Na niektórych posesjach zachodzi jednak konieczność wykorzystania czujnika 12V lub 24 V. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zakres temperatur, w jakich czujnik jest w stanie prawidłowo działać. Najbardziej zaawansowane i jakościowe modele radzą sobie nawet z minus trzydziestopniowymi mrozami oraz z upałem do 50 st. Celsjusza.
Czujniki zmierzchu są wystawione na działanie warunków atmosferycznych, a co za tym idzie, powinny one być odporne na wilgoć. Warto wybrać urządzenie, w przypadku którego odporność na wilgoć spełnia przynajmniej normę IP65. W drugiej kolejności zwracamy uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak: mechanizm opóźniający, sensory rozpoznające chwilową zmianę natężenie światła, a także zegar, który pozwala dostosować pracę czujnika do swoich potrzeb.
W jaki sposób możemy wykorzystać czujniki zmierzchu?
Nasza posesja wymaga dobrego oświetlenia. Absolutnym minimum jest oświetlenie wejścia, bramy i furtki, a także bramy garażowej. Jakościowy czujnik zmierzchu pomoże nam sterować oświetleniem, w trosce o większą energooszczędność oraz funkcjonalność. Czujnik umieszczamy w miejscu wystawionym na ekspozycję naturalnego światła. Z pomocą przewodów możemy połączyć czujnik z kilkoma źródłami światła na naszej posesji. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są natomiast czujniki bezprzewodowe wraz z szeroką gamą oświetlenia zachowanego w koncepcji smart home.
Jakie korzyści oferuje nam czujnik zmierzchu?
Czujnik automatycznie steruje oświetleniem posesji, co umożliwia nam swobodne poruszanie się po ogrodzie o dowolnej porze. Wpływa to na komfort i bezpieczeństwo domowników. Czujniki pozwalają oświetlić teren dookoła domu także pod naszą nieobecność, dzięki czemu, posesja zyskuje dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed włamywaczami. Kolejnym plusem jest to, że czujniki zmierzchu pomagają nam w stworzeniu energooszczędnego systemu, w którym oświetlenie działa tylko wtedy, gdy jest nam niezbędne. Nie musimy pamiętać o jego każdorazowym włączaniu i gaszeniu. W nowoczesnych systemach istnieje możliwość sterowania czujnikiem z poziomu smartfona.