Wiata śmietnikowa pozwala zachować większy porządek w miejscu składowania odpadów na działce. Właściciele nieruchomości mają obowiązek segregowania odpadów na kilka frakcji: tworzywa sztuczne i metale, odpady zmieszane, odpady bio, odpady zielone, papier, a także szkło. Jeśli działka nie dysponuje altaną śmietnikową, właściciel musi pamiętać o wynoszeniu określonych odpadów zgodnie z terminem. To jeden z powodów, dla których warto wznieść altanę śmietnikową.
Miejsce składowania odpadów w projekcie budowlanym
Nieodzowną częścią projektu budowlanego jest oczywiście projekt zagospodarowania terenu działki. W takim projekcie należy zaznaczyć granice działki, teren budowy, obrys domu oraz innych obiektów budowlanych, układ komunikacyjny, podziemne przyłącza oraz instalacje, a także inne elementy wpisujące się w planowane zagospodarowanie terenu. Do takich elementów zaliczymy chociażby taras, altanę wypoczynkową, podjazd czy też wiatę śmietnikową. Uwzględniając takie elementy w projekcie budowlanym nie musimy oczywiście załatwiać dodatkowych formalności związanych z pozwoleniem lub zgłoszeniem budowy nowych elementów zagospodarowania terenu.
Jednym z obowiązkowych elementów projektu zagospodarowania terenu jest zaznaczenie miejsca składowania odpadów. Jest to miejsce, w którym staną śmietniki dostarczone przez odpowiednią firmę oczyszczania. Zwykle są to dwa śmietniki: na frakcję zmieszaną oraz odpady bio. W naszym artykule poświęconemu zagospodarowaniu terenu (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z planowaniem i aranżowaniem dostępnej przestrzeni na działce budowlanej.
Jak skonstruowana jest nowoczesna wiata śmietnikowa?
Wiata śmietnikowa jest elementem kompatybilnym z ogrodzeniem. Posiada dwa wejścia: wewnętrzne, przez które domownicy wnoszą tu śmieci podzielone na poszczególne frakcje, a także zewnętrzne, które umożliwia firmie oczyszczającej odbieranie śmieci. Wiata z dwoma wejściami to zdecydowanie najbardziej praktyczna opcja, ponieważ nie musimy wynosić worków poza teren działki, a jednocześnie, wciąż możemy zamknąć wewnętrzne wejście na klucz, dbając o bezpieczeństwo naszego terenu. Wiata powinna być tak skonstruowana, aby uniemożliwić dostęp ptactwu oraz dzikim zwierzętom. Konstrukcja chroni również przed wiatrem oraz deszczem.
Z jakich materiałów można wykonać wiatę śmietnikową?
Wiaty śmietnikowe można wykonać z kilku materiałów. Wybór zależy oczywiście od stylistyki ogrodu oraz rodzaju ogrodzenia. Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są proste wiaty blaszane wykonane z profili zamkniętych. To trwała i wytrzymała konstrukcja, która dobrze znosi trudy czasu i nie wymaga szczególnej konserwacji (może poza malowaniem raz na kilka lat). Metalowe wiaty mogą być wykonane z paneli lub z drutu. Na rynku można znaleźć blachę z okleiną drewnopodobną.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na drewniane wiaty śmietnikowe. Są one poddawane dodatkowej impregnacji, która zwiększa ochronę przed czynnikami pogodowymi. Drewniana wiata jest bardzo estetyczna, ale jednocześnie dość droga i wymagająca dodatkowej impregnacji w przyszłości. Jeśli ogrodzenie wykonano z bloczków betonu lub kamienia, dobrym rozwiązaniem będzie wiata murowana, którą można wykonać z bloczków, cegieł czy też pustaków. W naszym artykule na temat ogrodzeń (https://new-house.com.pl/ogrodzenia) możesz dowiedzieć się więcej na temat różnych rozwiązań. W dużej mierze to właśnie ogrodzenie predysponuje wybór wiaty.
Jakie korzyści oferuje wiata śmietnikowa?
Właściciele nieruchomości muszą w terminie wynosić worki ze śmieciami oraz kubły, aby odpady zostały zabrane przez firmę oczyszczającą. Wiata śmietnikowa znacznie ułatwia segregowanie oraz składowanie odpadów, a jednocześnie odciąża od obowiązku pamiętania o terminach. Wiata z dwoma wejściami pozwoli bowiem firmie zabrać odpady bezpośrednio z altany. Kolejnym plusem jest ograniczony problem przykrych zapachów. Śmieci łatwiej jest utrzymać w nienagannym porządku, ponieważ nie będą one rozrzucane przez wiatr, czy też dzikie zwierzęta. Altana śmietnikowa jest także elementem zagospodarowania terenu i ułatwia stworzenie estetycznego ogrodu, na którym nie musimy szukać dodatkowego miejsca na składowanie odpadów.
Czy warto wybudować altanę śmietnikową na działce?
Zdecydowanie tak! Wiata śmietnikowa pozwala ograniczyć problem przykrych zapachów, znacznie ułatwia segregowanie odpadów, a jednocześnie zabezpiecza je przed dzikimi zwierzętami. Co więcej, altana śmietnikowa z pewnością ułatwia stworzenie przyjemnego dla oka ogrodu, na którym nie trzeba szukać miejsca na „chowanie” pojemników oraz worków z konkretnymi odpadami. W naszym artykule na temat ogrodów możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań oraz sposobów aranżowania estetycznego, a zarazem funkcjonalnego ogrodu. Na korzyść wiaty śmietnikowej przemawia również fakt, że taką konstrukcję można wznieść za rozsądną cenę.