Parapety zewnętrzne to bardzo ważny element wykończenia elewacji domu. Wybór ich odpowiedniego rodzaju oraz prawidłowy montaż na wiele lat zabezpiecza ściany m.in. przed zawilgoceniem. Warto więc wiedzieć, jakie są rodzaje parapetów i czym się charakteryzują.
Niewiele osób w ogóle zastanawia się, jakie funkcje pełnią parapety zewnętrzne. Tymczasem są one bardzo ważnym elementem wykończenia elewacji. Przede wszystkim chronią one ściany domu przed zawilgotnieniem – aby dobrze odprowadzały wodę deszczową kapiącą z dachu powinny być lekko nachylone w kierunku zewnętrznym. Oprócz tego, prawidłowy montaż parapetów dodatkowo uszczelnia okno i chroni przed uciekaniem ciepła tą drogą.
Parapety zewnętrzne – rodzaje
Wybierając parapety do wykończenia elewacji domu można nabawić się bólu głowy – w sklepach jest ich naprawdę mnóstwo, a różnią się między sobą m.in. materiałem, z którego są wykonane, właściwościami oraz ceną. Przedstawiamy krótką charakterystykę tych wybieranych najczęściej.
• Parapety aluminiowe
Są chętnie wybierane jako wykończenie domów w stylu nowoczesnym. Są one dość grube, wytrzymałe pod względem mechanicznym oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych. Co ważne, parapety aluminiowe można malować proszkowo na dowolny kolor, więc można je łatwo dopasować do barwy okien czy elewacji. Mają jednak dwie zasadnicze wady – są dość drogie i nie zapewniają zbyt dobrego wytłumienia akustycznego. Spadające krople deszczu odbijają się od nich naprawdę głośno.
• Parapety stalowe
To bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, stosowanych zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Produkuje się je z blachy ocynkowanej o grubości od 0,55 do 1,00 mm. Dla estetyki są zazwyczaj pokryte warstwą lakieru – niestety stal jest dość mocno podatna na zarysowania, więc podczas montażu pokryte są cienką warstwą folii ochronnej. Usuwa się ją dopiero po zakończeniu wszystkich prac. Parapety metalowe są atrakcyjne pod względem ceny, ale wymagają odpowiedniej konserwacji – porysowany lakier trzeba regularnie odnawiać.
• Parapety marmurowe, parapety granitowe, parapety konglomerat
Marmur i granit to naturalne kamienie o wyjątkowych walorach estetycznych – mają przepiękne naturalne wzory, elegancką kolorystykę, od razu przyciągają spojrzenia. Są również odporne na działanie warunków atmosferycznych: deszczu, słońca i mrozu. Niestety, parapety marmurowe i parapety granitowe są drogie, więc w całokształcie to dość rzadko wybierane rozwiązanie. Alternatywną dla nich mogą być parapety z konglomeratu – jest to materiał powstały ze zmielonych kamieni oraz specjalnej żywicy. Jest bardzo wytrzymały mechanicznie, odporny na działanie słońca i deszczu, doskonale imituje kamień, a przy tym charakteryzuje się dużo niższą ceną.
• Parapety klinkierowe
Parapet klinkierowy wykonany jest ze specjalnych płytek klinkierowych przeznaczonych do eksploatacji na zewnątrz. Płytki parapetowe są dość ciężkie, co stanowi pewne ograniczenie jeśli chodzi o montaż, ale z drugiej strony są bardzo odporne na mróz, wilgoć i słońce, a także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie można zapominać, że parapet klinkierowy będzie też dobrym izolatorem akustycznym – nawet intensywne opady deszczu nie powinny być w domu mocno słyszalne. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, ale są jednocześnie dość drogie.
• Parapety PCV
Bardzo popularne wśród inwestorów – m.in. ze względu na atrakcyjną cenę zakupu – są zewnętrzne parapety PCV. Co ważne, z przystępną ceną idzie w parze wysoka jakość. Parapety PCV wykazują odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, cechują się wysoką izolacją akustyczną, występują w wielu wersjach kolorystycznych, więc można je łatwo dopasować do barwy elewacji. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą nie posłużyć tak długo jak parapety kamienne czy klinkierowe.
• Parapety drewniane
Parapety drewniane doskonale komponują się wizualnie w domach z bali lub drewnianych prefabrykatów, ale należy pamiętać, aby wybierać tylko takie wykonane z najwyższej jakości drewna poddanego odpowiedniej obróbce. Tylko wtedy parapety drewniane będą odporne na działanie wilgoci i słońca. Ich plusem jest natomiast dobra izolacja akustyczna oraz łatwość montażu.
Zupełnie oddzielnym tematem są parapety wewnętrzne, które dopasowuje się przede wszystkim do funkcji oraz aranżacji pomieszczeń. Jeśli chodzi o rodzaje, wyróżnia się m.in. parapety MDF, parapety drewniane, z płyt postformingowych, laminowane i spiekane (HPL), powlekane melaminą i kamienne. Wybór jest naprawdę ogromny!
W New-House nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiednie parapety zewnętrzne i wewnętrzne, biorąc pod uwagę styl domu, potrzeby inwestorów oraz ich możliwości finansowe. Zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt.