Wentylacja mechaniczna coraz częściej zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jest to poniekąd wymuszone współczesną konstrukcją domów, które mają być energooszczędne oraz ograniczać do minimum zużycie energii. W idealnie szczelnych i dobrze ocieplanych domach wentylacja grawitacyjna nie ma prawa dobrze funkcjonować. To dlatego coraz częściej wznoszone są domy wyposażone w wentylację mechaniczną.
Wentylacja mechaniczna – jak działa popularna rekuperacja?
Na początek zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest wentylacja mechaniczna i czym różni się od grawitacyjnej. W wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza następowała na skutek naturalnych różnic ciśnienia w domu oraz na zewnątrz budynku. W szczelnych domach taka wentylacja zwyczajnie nie zachodzi, ponieważ różnice ciśnienia są zbyt niskie. Tymczasem otwieranie okna w celu wietrzenia domu jest problematyczne, zwłaszcza w okresie zimowym.
I tu właśnie pojawia się wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja. To specjalne urządzenie, które wyprowadza zużyte powietrze z naszego domu i zastępuje je powietrzem świeżym z zewnątrz. Pracę rekuperatora można regulować, aby uzyskać satysfakcjonującą cyrkulację powietrza. W naszym artykule poświęconym rekuperacji (https://new-house.com.pl/rekuperacja) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa ten system oraz dlaczego okazuje się dużo lepszy od wentylacji grawitacyjnej. Dość powiedzieć, że w wielu nowoczesnych domach energooszczędnych rekuperacja jest tak naprawdę jedynym słusznym rozwiązaniem.
Rekuperacja z odzyskaniem ciepła – na czym to polega?
W zasadzie zdecydowana większość współczesnych rekuperatorów jest wyposażona w system odzyskiwania ciepła. Zjawisko to jest bardzo proste. Układ rur i przewodów w rekuperacji jest skonstruowany w taki sposób, aby świeże powietrze wprowadzane do domu było wstępnie ogrzewane przez powietrze zużyte, które wyprowadzamy z naszego domu. Zużyte powietrze wciąż zawiera w sobie ciepło wyprodukowane w naszym domu. Rekuperacja z odzyskaniem ciepła działa zatem w taki sposób, aby „odciągnąć” to ciepło od zużytego powietrza i przekazać je świeżemu powietrzu.
Rekuperacja nie byłaby oczywiście efektywnym systemem, gdyby wprowadzała świeże powietrze w temperaturze panującej na zewnątrz, zwłaszcza w zimie. Z całą pewnością nie chcielibyśmy mieć w domu urządzenia wdmuchującego mroźne powietrze. I właśnie dlatego stosuje się odzyskanie ciepła, aby wstępnie ogrzać to powietrze i przystosować je do temperatury panującej we wnętrzu domu.
W jakich domach sprawdza się wentylacja mechaniczna?
Rekuperacja to system powszechnie stosowany w nowoczesnych domach odznaczających się wysoką charakterystyką energetyczną. W takich domach nie zachodzi naturalna wentylacja grawitacyjna, ponieważ dom jest całkowicie szczelny, co praktycznie uniemożliwia przepływ powietrza. Takie wnętrza można wentylować jedynie poprzez otwarcie okien i drzwi lub właśnie poprzez wentylację mechaniczną w postaci rekuperatora. Rekuperacja świetnie współpracuje z systemami grzewczymi, które nie wymagają od nas budowy komina, a zatem z instalacją elektryczną oraz pompą ciepła. Takie domy są niezwykle funkcjonalne i energooszczędne, co przekłada się na niższe koszty utrzymania.
Gruntowy wymiennik ciepła – w jaki sposób wspiera rekuperację?
Wentylacja mechaniczna może być wspierana także przez gruntowy wymiennik ciepła. Taki system jest umieszczany kilka metrów pod ziemią, poniżej strefy przymarzania. W tym miejscu przez cały rok panują zbliżone temperatury oscylujące w granicy kilku stopni Celsjusza. Świeże powietrze, zanim trafi do naszego domu, jest przeprowadzane właśnie przez gruntowy wymiennik ciepła, dzięki czemu jest wstępnie ogrzewane przez ciepło znajdujące się w gruncie. W połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła można tu uzyskać optymalne rezultaty.
Rekuperacja współpracująca z gruntowym wymiennik ciepła jest dość złożonym systemem, co oczywiście sprawia, że warto to uwzględnić już na etapie projektowania domu. Montaż całego systemu będzie wówczas tańszy, w porównaniu z sytuacją, gdy chcemy zastosować rekuperację i gruntowy wymiennik ciepła w istniejącym już domu. W naszym artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat realizacji nowoczesnych i energooszczędnych projektów.
Ile kosztuje nowoczesny system rekuperacji?
Zakup i montaż rekuperatora nie należy do tanich inwestycji. Model urządzenia musi być dostosowany do powierzchni naszego domu, aby zagwarantować optymalną cyrkulację powietrza. W niewielkich domach dobrze sprawdzą się modele kosztujące ok. 10-12 tys. złotych. W przypadku bardzo dużych domów trzeba wykosztować się na wydajniejszą wentylację mechaniczną. Koszt takiego urządzenia może wynieść nawet 25 tys. złotych. Wraz z kosztami montażu, rekuperacja wyniesie nas od 15 do 35 tys. złotych. Z pozoru to bardzo wysokie koszty, ale jeśli wyeliminujemy konieczność budowy komina oraz szybów wentylacyjnych, rekuperacja wcale nie wypada gorzej, a co więcej, w perspektywie czasu jest to system zmniejszający koszty eksploatacyjne.