Co można zrobić, aby zmniejszyć koszt dachu? Podpowiadamy!

Dach to jeden z najbardziej kosztownych elementów przy budowie domu. Z drugiej jednak strony, jest to również element dający spore pole manewru w kontekście poszukiwania oszczędności. Jeśli musisz liczyć się z każdą złotówką i chcesz obniżyć koszty budowy domu o te kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, warto bliżej przyjrzeć się właśnie konstrukcji dachu. W tym artykule podpowiemy popularne sposoby na obniżenie kosztów budowy dachu.
W pierwszej kolejności warto oczywiście powiedzieć o tym, które konstrukcje są najtańsze w budowie, a które wymagają największych nakładów finansowych. Najtańszym rozwiązaniem jest prosty, dwuspadowy dach o umiarkowanym kącie nachylenia. Całkiem dobrze wypada również stropodach pokryty papą termozgrzewalną. Droższe są natomiast dachy czterospadowe. Najwięcej zapłacimy natomiast za skomplikowane dachy wielospadowe. Na kształt dachu w dużej mierze wpływa konstrukcja i bryła budynku. O ile dwuspadowe dachy świetnie sprawdzają się na planie prostokąta, o tyle nie mogą być stosowane na nieregularnych bryłach.
Znaczenie ma również konstrukcja domu. Jeśli budujemy dom parterowy, wówczas możemy zastosować niemal każdy rodzaj dachu. W przypadku dachów z poddaszem potrzebny jest dach, który zagwarantuje maksymalną przestrzeń na poddaszu. Z kolei w przypadku domów piętrowych należy uważać na maksymalną dopuszczalną wysokość budynku zapisaną często w MPZP. W naszym artykule na temat dachów (https://new-house.com.pl/dachy) możesz dowiedzieć się więcej na temat specyfiki różnych konstrukcji oraz czynników, które wpływają na wybór konkretnego rodzaju dachu.
Na koszty budowy dachy wpływa także kąt nachylenia. W przypadku dachów dwuspadowych, różnice w dachu o kącie 15 stopni, a dachu o kącie 45 stopni to nawet kilka tysięcy złotych. Zmienia się bowiem konstrukcja więźby oraz ilość materiałów potrzebnych do wzniesienia konstrukcji. Tutaj wiele zależy jednak od tego, do ma się znaleźć pod dachem. Jeśli zależy nam na poddaszu użytkowym, kąt nachylenia musi być oczywiście nieco większy, aby zapewnić dostatecznie dużą przestrzeń. Jeśli jednak jest to dom parterowy, w którym nie potrzebujemy poddasza lub rozległego strychu, wówczas możemy zmniejszyć kąt nachylenia dachu, co wpłynie również na niższe koszty budowy domu.
Jeśli chcesz obniżyć koszty budowy dachu, wybierz projekt, który nie zawiera dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak: lukarny, wykusze czy wole oczy. Budowa takich elementów wiąże się z dodatkowymi kosztami, a ponadto, naraża inwestora na wyższe koszty eksploatacyjne, ze względu na niższą energooszczędność bryły domu. Najkosztowniejszym elementem są bez wątpienia duże lukarny z balkonami, za które często należy zapłacić nawet 5-10 tysięcy złotych. Należy także zastanowić się nad rozmieszczeniem okien dachowych. O ile wnętrza da się doświetlić portfenetrami w ścianach szczytowych, o tyle warto do minimum ograniczyć liczbę okien dachowych, które również oznaczają wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Sposobem na obniżenie kosztów budowy domu jest również zmiana materiałów budowlanych. O ile nie należy oszczędzać na termoizolacji, o tyle można sobie pozwolić na zmianę w zakresie pokrycia dachowego. Najdroższym pokryciem są oczywiście dachówki ceramiczne, podczas gdy najtaniej wychodzi gont bitumiczny lub po prostu papa termozgrzewalna. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast blacha. Jest ona dużo tańsza od dachówki, a jednak może zagwarantować bardzo dobre parametry pod kątem energooszczędności. W artykule o budowie domu poruszamy kwestię wyboru materiałów do realizacji projektu w technologii murowanej. Zmiana budulca na ściany nośne oraz konstrukcję dachu to sprawdzony sposób na redukowanie kosztów budowy domu. W przypadku dachów spadzistych można również zdecydować się na prefabrykowaną więźbę, która okaże się tańsza od więźby wznoszonej ręcznie przez cieślę.
No dobrze, wiemy już, w jaki sposób można obniżyć koszty budowy domu: zmiana konstrukcji, zmiana kąta nachylenia, rezygnacja z dodatkowych elementów architektonicznych i okien, aż po zmianę materiałów budowlanych. Te wszystkie zmiany można wprowadzić podczas adaptacji projektu. Tutaj pojawia się jednak haczyk. Każda zmiana na etapie adaptacji oznacza dodatkowe koszty. W przypadku dachu są to niestety koszty niemałe. O ile zlikwidowanie lukarny czy okna dachowego nie jest wielkim wydatkiem, o tyle zmiana materiałów budowlanych czy zmiana kąta nachylenia dachu może się wiązać z czterocyfrowymi kwotami. Dlatego tez, już na etapie wyboru gotowego projektu domu warto wziąć pod uwagę kluczowe parametry i poszukać projektu dobrze dopasowanego do swoich potrzeb.