W katalogu firmy budowlanej New House znajdziesz ponad siedem tysięcy gotowych projektów domów. Zostały one stworzone przez uznane pracownie projektowe i doświadczonych architektów. Gotowy projekt wymaga oczywiście adaptacji, w trakcie której można nanieść zamiany zażyczone sobie przez inwestora. Tu rodzi się pytanie: czy istnieją zmiany, które mogą sprawić, że konieczne będzie wykonanie projektu indywidualnego?
Na czym polega zmiana gotowego projektu domu?
Gotowy projekt domu musi zostać dostosowany do specyfiki działki budowlanej. Istotną kwestią są warunki wodno-gruntowe, ukształtowanie terenu, a także orientacja względem drogi. Znaczenie ma także przebieg dostępnych przyłączy technicznych oraz warunki zabudowy opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmian w gotowym projekcie może sobie zażyczyć także inwestor, który np. chce zmienić układ ścian działowych, aby przystosować rozkład wnętrz do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników.
Wszystkie powyższe zmiany wykonuje się na etapie adaptacji gotowego projektu. Odpowiada za nią projektant lub architekt posiadający stosowne uprawnienia. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana w projekcie wymaga oczywiście uiszczenia stosownej opłaty. W naszym artykule na temat adaptacji projektu (https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda ten proces, a także, jakie zmiany są realizowane najczęściej. Czy istnieją jednak tak poważne zmiany, które wręcz wymuszają stworzenie projektu indywidualnego?
Czy istnieją zmiany, które wymagają wykonanie projektu indywidualnego?
W gruncie rzeczy nie, gotowy projekt można modyfikować z dużą dozą swobody, z tym zastrzeżeniem, że istotne zmiany wymagają pozwolenia ze strony autora gotowego projektu. Tym sposobem, w gotowym projekcie można zastosować nawet bardzo radykalne zmiany, takie jak: zmiana materiałów budowlanych, przesunięcie ścian nośnych i działowych, dobudowanie garażu, zmiana konstrukcji dachu. O ile takie zmiany są możliwe, o tyle są też bardzo nieopłacalne, ponieważ wymagają dużych nakładów finansowych. W takich sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór gotowego projektu lepiej dostosowanego do naszych oczekiwań lub też podjęcie współpracy z architektem w celu stworzenia od postaw indywidualnego projektu domu na miarę potrzeb inwestora.
Zmiany istotne i nieistotne w gotowym projekcie
Zmiany w gotowym projekcie domu możemy podzielić na istotne i nieistotne. Te drugie można realizować bez potrzeby uzyskania zgody ze strony autora. Możemy tu wyróżnić chociażby zmianę układu ścian działowych, inny przebieg instalacji i przyłączy, zmiana kąta nachylenia dachu czy też zmiany wizualne w elewacji. Z kolei istotne zmiany wpływają na charakterystyczne parametry budynku, takie jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość szerokość domu, a także liczba kondygnacji. Także zapewnienie udogodnień dla osób niepełnosprawnych zalicza się do poważnych odstępstw od pierwotnych założeń gotowego projektu.
Kiedy warto postawić na gotowy projekt?
Wiemy już, że adaptacja projektu daje całkiem sporą swobodę w kwestii modyfikowania gotowego projektu domu. Wiemy również, że poważne zmiany wiążą się jednak z poważnymi wydatkami. Największe zmiany, np. zmiana całej konstrukcji dachu to koszt rzędu 2500 – 3000 złotych. Warto zatem poszukać gotowego projektu, który będzie jak najbliżej naszego wymarzonego domu. W ten sposób mocno zaoszczędzisz na adaptacji projektu, która wprowadzi jedynie zmiany pod kątem specyfiki działki budowalnej. Jest to jednocześnie rozwiązanie dużo tańsze, biorąc pod uwagę, z jakimi kosztami wiąże się stworzenie indywidualnego projektu domu.
Kiedy lepszym rozwiązaniem jest projekt indywidualny?
Indywidualny projekt domu to rozwiązanie dedykowane inwestorom, którzy dysponują nieco większym kapitałem na budowę i mogą sobie pozwolić na opracowanie projektu na miarę indywidualnych potrzeb. Tutaj należy jednak pamiętać o tym, że projekt indywidualny to wydatek rzędu 150-300 złotych za metr kwadratowy w zależności od renomy architekta. W artykule na temat projektów indywidualnych możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega praca z architektem, a także, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
Tutaj wspomnimy tylko najważniejsze atuty. Przede wszystkim, inwestor zyskuje gwarancję otrzymania projektu w pełni dostosowanego do swoich oczekiwań i potrzeb. Jednocześnie, na bieżąco można wprowadzać modyfikacje i uzgadniać z architektem poszczególne rozwiązania. Jest to szczególnie ważne w przypadku problematycznych działek budowlanych, które wymagałyby poważnych zmian w gotowym projekcie. W takich sytuacjach może się okazać, że projekt indywidualny w ostatecznym rozrachunku będzie niewiele droższy od gotowego projektu i zmian dokonanych na etapie adaptacji.