Dysponując działką budowlaną możemy poważnie myśleć o zakupie projektu, który zdecyduje o tym, jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: wybór gotowego projektu dostępnego w wielu ogólnodostępnych katalogach, jak również podjęcie współpracy z architektem w celu stworzenia indywidualnego projektu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, co jest lepsze: projekt gotowy czy indywidualny?
Czym jest gotowy projekt domu?
Gotowy projekt jest tworzony przez pracownię projektową zatrudniającą architektów posiadających odpowiednie uprawnienia do projektowania. Takie opracowanie obejmuje rozwiązania konstrukcyjne, technologie, a także wszelkie schematy, rzuty oraz rysunki techniczne. Dostępna jest także wstępna analiza kosztów, dzięki czemu, inwestorzy mogą sprawdzić, ile kosztować będzie budowa domu według wybranego projektu. Na stronie firmy budowlanej New House dostępne są projekty domów z wyceną od wielu renomowanych pracowni. Nasz katalog liczy sobie ponad siedem tysięcy propozycji i jest na bieżąco poszerzany o nowe propozycje!
W jaki sposób powstaje projekt budowlany?
Zakup gotowego projektu nie jest jedynym wydatkiem. Taki projekt musi zostać zaadaptowany i dostosowany do specyfiki działki. Należy uwzględnić kształt i powierzchnię działki, ukształtowanie terenu, orientację względem drogi, warunki wodno-gruntowe, a także warunki zabudowy zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W naszym artykule na temat adaptacji projektu (https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego procesu. Plusem jest to, że w trakcie adaptacji architekt może wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestora. Tutaj należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy projekt adaptuje architekt niebędący jego autorem, istotne zmiany można wprowadzić wyłącznie po otrzymaniu zgody ze strony autora.
Czym jest indywidualny projekt domu?
Indywidualny projekt domu to rozwiązanie dedykowane inwestorom, którzy mają sprecyzowane i bardzo konkretne oczekiwania względem przyszłego domu. Jest to proces, w którym współpracujemy z architektem na etapie projektowania wymarzonego domu. Autor opracowania uwzględnia wszystkie nasze oczekiwania, a także budżet, jakim dysponujemy na budowę domu. W tekście o indywidualnych projektach domu (https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house) możesz sprawdzić, jak wygląda taki proces krok po kroku. W dużej mierze jest on wygodniejszy od gotowego projektu, ponieważ otrzymujemy tu kompletny projekt budowlany dostosowany do naszych potrzeb. Taki luksus ma jednak swoje koszty, o których jeszcze powiemy.
Czy indywidualny projekt wymaga adaptacji?
Projekt indywidualny również należy dostosować do specyfiki działki, jednakże taka usługa jest automatycznie wliczana w koszty sporządzenia projektu. Architekt bierze zatem pod uwagę specyfikę naszej działki budowlanej i automatycznie dokonuje adaptacji. W związku z tym, nie wymaga to dodatkowych nakładów finansowych. Należy jednak pamiętać, że projekt indywidualny jest przypisany do konkretnej działki budowlanej, a co za tym idzie, nie można go sprzedaż innemu inwestorowi, chyba że w pakiecie wraz z działką, do której został on opracowany.
Które rozwiązanie jest tańsze?
Zakup gotowego projektu domu to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od specyfiki domu oraz renomy pracowni. Adaptacja projektu to koszt ok. 2500-4000 złotych w zależności od zakresu prac, jakie musi wykonać architekt. Ponadto, każda zmiana zadysponowana przez inwestora (np. większy garaż, zmiana technologii budowy, wybór innych materiałów czy budowa balkonu) winduje koszty adaptacji – im poważniejsza zmiana, tym droższe opracowanie. W rezultacie, wybierając gotowy projekt domu wraz z adaptacją należy liczyć się z wydatkiem min. 5000 złotych.
Projekt indywidualny jest rozwiązaniem dużo droższym. Tutaj wiele zależy od renomy architekta, któremu zlecimy takie opracowanie. Architekt może sobie zażyczyć od 150 do nawet 400 złotych za metr kwadratowy domu. Jeśli zatem interesuje Cię dom o powierzchni 100m2, indywidualny projekt może kosztować od 15,000 do nawet 40,000 złotych. Plusem jest jednak to, że otrzymujemy kompletny projekt budowlany, który nie wymaga już żadnych dodatkowych kosztów.
Kiedy warto wybrać projekt indywidualny?
Na korzyść indywidualnego projektu przemawia to, że uwzględnia on zarówno specyfikę działki budowlanej, jak również indywidualne oczekiwania inwestora. Jest zatem projektem szytym na miarę pod kątem potrzeb przyszłych domowników. To bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy interesuje nas specyficzny dom lub projektujemy dom pod kątem problematycznej działki. Projekt indywidualny jest jednak dedykowany inwestorom dysponującym większym budżetem. Ponadto, inwestor musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wykonanie indywidualnego projektu domu może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.