Prawo budowlane i przepisy przeciwpożarowe wyznaczają odległości, które należy zachować od granicy działki przy budowie domu. Zmniejszenie odległości od granicy działki lub budowa na granicy jest możliwa tylko w niektórych sytuacjach. W tym artykule powiemy, jakie odległości od granicy należy zachować, a także, w jakich sytuacjach prawo zezwala na budowę domu na granicy działki.
Jakie odległości należy zachować od granicy działki?
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku znalazły się zapisy dotyczące minimalnych odległości budynku od granic działki budowlanej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami są to 4 metry w przypadku ścian z otworami okiennymi oraz 3 metrów w przypadku ścian pozbawionych okien i drzwi. Co więcej, jeśli budujemy dom na terenie działki sąsiadującej z innymi zabudowanymi działkami, często musimy zachować minimalne odległości od innych budynków.
Powyższe przepisy warto mieć na uwadze w sytuacji, gdy kupujemy działkę oraz wybieramy interesujący nas projekt budowlany. Jeszcze przed zakupem możemy sprawdzić na projekcie, ile miejsca na szerokość i długość potrzebujemy na działce, aby móc wybudować dom o konkretnych parametrach. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dzialki udzielamy wielu cennych wskazówek związanych z wyborem optymalnej działki pod budowę wymarzonego domu. Jej wymiary i kształt mają ogromne znacznie dla warunków zabudowy.
Czy odległości od granicy działki mogą być mniejsze?
Wystarczy krótki spacer po obrzeżach miasta, aby natknąć się na domy, które stoją niemalże przy samej granicy działki. Przed 2002 rokiem taka zabudowa była czymś normalnym. Obecnie również można otrzymać pozwolenie na budowę w odległościach mniejszych niż 3 lub 4 metry. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w MPZP są wskazane mniejsze odległości, wówczas wystarczy zastosować się do opisanych tu warunków. Jeśli działka nie znajduje się w MPZP, mniejsze odległości może dopuszczać decyzja o warunkach zabudowy. Zwykle w takich przypadkach spotkamy się z odległością 1,5 metra od granicy działki. Dotyczy to jednak ścian, które są pozbawione okien oraz drzwi.
Jeśli ściana jest wyposażona w otwory okienne lub drzwiowe, wówczas, postawienie jej w odległości mniejszej niż 4 metry jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu stosownej zgody. Należy pamiętać, że odległości od granicy działki to ważny wymóg, który trzeba spełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe znajdziesz więcej informacji na temat formalności, jakie należy spełnić, aby bezproblemowo otrzymać takie pozwolenie.
Czy możliwa jest budowa domu na granicy działki?
Aby rozpocząć taką budowę domu konieczna będzie stosowna zgoda wymagająca dobrego uzasadnienia, np. specyficznego ukształtowania działki. Jednocześnie, taka inwestycja bezpośrednio oddziałuje na nieruchomość sąsiada, co sprawia, że staje się on stroną postępowania administracyjnego przy wydawaniu pozwolenia na budowę. Sąsiad może zgłosić sprzeciw i na wiele lat zablokować możliwość realizacji projektu. Jeśli zatem interesuje nas budowa na granicy działki, wówczas warto rozpocząć od rozmowy z sąsiadem i uzyskania jego zgody.
Aby uzyskać zgodę na budowę domu na granicy działki, często trzeba sprostać określonym warunkom: zachować wymaganą odległość od budynku na sąsiedniej działce, zadbać o materiały odznaczające się większym bezpieczeństwem pożarowym, a także zwrócić uwagę na maksymalną dopuszczalną wysokość budynku. Reasumując, budowa na granicy działki jest możliwa, jednak wymaga sprostaniu większej liczbie formalności oraz uzyskaniu zgody ze strony sąsiada.
Odległości na działce a przepisy przeciwpożarowe
Nie tylko prawo budowlane reguluje kwestie związane z odległościami, jakie muszą zostać zachowane na działce budowlanej. Ważne są również przepisy przeciwpożarowe. W przypadku dwóch domów murowanych, odległości są zbieżne z ogólnymi zasadami. Wystarczy, że budynki będą oddalone od siebie o osiem metrów (w przypadku ścian z oknami lub drzwiami) lub 6 metrów (w przypadku ścian pozbawionych okien oraz drzwi). Bardziej rygorystyczne są odległości w przypadku domów murowanych. Jest to 16 metrów w przypadku dwóch domów drewnianych i 12 metrów w przypadku domu drewnianego i domu murowanego.
Zanim wybierzemy interesujący na projekt domu, warto zwrócić uwagę na dokładną specyfikę naszej działki budowlanej. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu poruszamy kwestie związane z różnymi etapami budowy domu, uwzględniając przy tym także przygotowanie terenu budowy. Jeśli wymarzony projekt nie może zostać wybudowany na Twojej działce, jednym z dostępnych rozwiązań jest jego adaptacja, czyli wprowadzenie zmian. Adaptacja okaże się opłacalnym rozwiązaniem, o ile niewielkie zmiany wystarczą do tego, aby dom był dostosowany do specyfiki działki. Bardziej złożone przeróbki oznaczają dodatkowe koszty.