Dachówka to niezwykle trwałe, praktyczne, a zarazem estetyczne pokrycie dachowe. Jednak przy wyborze dachówki musimy uwzględnić szereg czynników: materiał wykonania, format, kształt, a także fakturę i kolor wykończenia. W tej kwestii spore znaczenie ma powłoka. To właśnie ze względu na powłokę możemy wyróżnić dachówki angobowana oraz dachówki glazurowane. W tym artykule sprawdzimy, które rozwiązanie okaże się lepsze.
Czym właściwie jest angoba i glazury w odniesieniu do dachówki?
Dachówki mogą być wykonane z ceramiki lub betonu. To dwa najważniejsze materiały wykorzystywane do ich produkcji. A co w tym wszystkim robi jeszcze angoba i glazura? Są to powłoki, którymi wykańcza się dachówki w celu nadania im odpowiedniej faktury oraz koloru. To od powłoki zależy, czy dachówka będzie lśniąca czy może matowa, a także jaki będzie jej finalny kolor. Wyznacznikiem przy wyborze powłoki jest przede wszystkim stylistyka domu, a także nasze indywidualne poczucie estetyki. W praktyce jednak, wybierając kolor dachu musimy zwrócić uwagę na kwestie formalne.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy mogą pojawić się zapisy dotyczące koloru dachu, jaki można zastosować na budynku wzniesionym na konkretnej działce budowlanej. W naszym artykule o dachach (https://new-house.com.pl/dachy) możesz dowiedzieć się także o innych czynnikach regulowanych przez jeden z powyższych dokumentów. W związku z tym, wybór powłoki wykańczającej dachówkę może być powiązany z MPZP. Jaki jest tego cel? Chodzi o zachowanie spójności krajobrazu i zapobieganie wizualnemu chaosowi. Powłoka nie tylko wpływa na estetykę dachówki, ale również gwarantuje wyższy stopień ochrony.
Czym charakteryzują się dachówki angobowana?
Angoba to powłoka wytwarzana na bazie ciekłej gliny z domieszką minerałów i tlenków metali. W naturalnej formie, dachówki angobowane występują w kolorystyce pomarańczowej, czerwonej oraz gliniastej, aczkolwiek spotkamy się również z dachówkami szarymi, czarnymi lub granatowymi. W odróżnieniu od dachówek naturalnych, kolorystyka jest tutaj jednolita na całej powierzchni. Mają połyskujące wykończenie, aczkolwiek połysk ten jest mniejszy, niż w przypadku powłoki glazurowanej.
Dachówki angobowane dobrze chronią przed zabrudzeniami, a ich powierzchnia ułatwia usuwanie ewentualnych osadów w trakcie deszczu. Na ich powierzchni znajdują się mikroskopijne pory, które poprawiają właściwości dyfuzyjne, ale z drugiej strony mogą bardziej gromadzić wilgoć. To dosyć uniwersalny wybór, który zapewnia wyższy stopień ochrony w porównaniu z dachówką naturalną, a jednocześnie nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, co dachówki glazurowane.
Co charakteryzuje dachówki glazurowane?
Powłokę glazurowaną uzyskuje się ze zdrobnionego i wstępnie stopionego szkliwa. Dachówki wykończone taką powłoką są idealnie gładkie, co pozwala na lepsze odprowadzanie wody, a ponadto, zapobiega osadzaniu się zabrudzeń. Powłoka zamyka również minimalne pory na powierzchni, co eliminuje ryzyko wchłania wilgoci. Dachówki glazurowane są zatem najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem zapewniającym najwyższy poziom ochrony.
Minusem jest oczywiście cena. Dachówki glazurowane są najdroższym pokryciem dachowym. Za metr kwadratowy takiej dachówki zapłacimy od 50 złotych za metr kwadratowy, co oznacza, że taka dachówka jest co najmniej 20% droższa od dachówki naturalnej lub angobowanej. Rozwiązanie to jest zalecane inwestorom, którzy pragną zapewnić swojemu dachowi maksymalny poziom ochrony przed zabrudzeniami. Takie pokrycie sprawdza się bardzo efektywnie zwłaszcza na terenach wilgotnych, a także w okolicach lasów oraz innych skupisk wysokich drzew.
Dachówki angobowane, glazurowane, a może naturalne?– które wybrać?
Dachówki nie muszą posiadać powłoki wykańczającej. Wówczas posiadają naturalną, matową powierzchnię o glinianym kolorze. Brak powłoki wystawia jednak dachówkę na szereg zagrożeń. Ich powierzchnia łatwiej przechwytuje wszelkie zabrudzenia, a to z kolei sprzyja zatrzymywaniu się wilgoci. W rezultacie, w perspektywie długoterminowej dachówki naturalne mogą niszczeć dużo szybciej niż dachówki wykończone powłoką angabonową lub glazurowaną. Dlatego też, wielu ekspertów doradza inwestorom wybór dachówek pokrytych dodatkową powłoką ochronną
Dachówki angobowane są wyborem bardzo uniwersalnym. Oferują nam kompromis pomiędzy wyższym stopniem ochrony a ceną materiału. Dlatego to właśnie angoba przeważa jako wybierana powłoka ochronna. Jeśli natomiast dysponujemy większym budżetem, możemy wybrać najlepsze, ale również najdroższe dachówki glazurowane, które gwarantują doskonałą ochronę przed zabrudzeniami oraz wilgocią, a jednocześnie bardzo stylowe wykończenie, które korzystnie wpłynie na wygląd zewnętrzny naszego domu. Na etapie adaptacji gotowego projektu możemy poinformować architekta, jakie dachówki chcemy zastosować do pokrycia dachu.