Akademia Budowlana

Dachówka fotowoltaiczna – co to jest?

Spis treści:

Nieodzownym elementem współczesnego budownictwa jest wysoka funkcjonalność. Materiały wykorzystane do budowy domu mają go uczynić praktyczniejszym, a jednocześnie obniżyć koszty eksploatacyjne. Doskonałym przykładem są dachówki fotowoltaiczne, które mają zagwarantować darmowy prąd, a jednocześnie, stać się estetycznym i wytrzymałym pokryciem dachowym. Co warto wiedzieć na temat tego innowacyjnego rozwiązania?

 

Czym są instalacje BIPV?

 

Instalacje BIPV (Building Integrated Photovoltaics) czy też moduły BIVP to stosunkowo młoda koncepcja, która zakłada wykorzystanie rozwiązań z zakresu fotowoltaiki jako praktycznego materiału budowlanego. Rosnące ceny prądu sprawiają, że wielu inwestorów decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, która dostarcza nam darmowego prądu pozyskanego z energii słonecznej. W naszym artykule o fotowoltaice możesz dowiedzieć się więcej na temat działania tej instalacji. Moduły BIPV sprawiają, że fotowoltaika staje się jeszcze bardziej wydajna. Może to być pokrycie garażu dostarczające dodatkowej energii do ładowania samochodu elektrycznego. Mamy także duże przeszklenia strefy dziennej, które przetwarzają energię słoneczną na prąd. No i wreszcie dachówki fotowoltaiczne czyli fotowoltaika wykorzystana do pokrycia dachu.

 

W jakich sytuacjach dachówka fotowoltaiczna jest opłacalna?

 

Tradycyjny panele fotowoltaiczne można położyć w każdej chwili na wybudowanym już budynku. Nie wymaga to kosztownych przeróbek, dzięki czemu, montaż często można ukończyć w ciągu jednego dnia. Dachówki fotowoltaiczne są pod tym względem nieco bardziej skomplikowane. Oczywiście możemy zerwać starą dachówkę i zastąpić ją dachówką fotowoltaiczną, ale oznacza to bardzo wysokie koszty. Dlatego też, dachówka fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna w przypadku nowych budynków, gdy to rozwiązanie można wdrożyć już na etapie projektowania.

 

Większość producentów pokrycia dachowego stosuje uniwersalne systemy montażowe, dzięki czemu, tradycyjną dachówkę można połączyć z dachówką fotowoltaiczną. Przy zakupie należy jednak sprawdzić kompatybilność z poszczególnymi systemami łączenia. Samo układanie dachówki fotowoltaicznej nie zajmuje wiele czasu. W artykule o dachach (https://new-house.com.pl/dachy) znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z etapem budowy dachu i montażu pokrycia. W nowoczesnych domach duży nacisk kładzie się właśnie na prosty montaż niezajmujący wiele czasu.

 

Jakie zalety oferuje dachówka fotowoltaiczna?

 

Dachówka fotowoltaiczna to praktyczne, a zarazem estetyczne rozwiązanie dedykowane wszystkim inwestorom marzącym o energooszczędnym domu. Dachówka nie tylko zabezpieczy nasz dom przed czynnikami atmosferycznymi, ale również wykorzysta nasłonecznienie ku temu, aby zaoferować nam darmowy prąd potrzebny do zasilenia urządzeń i systemów elektrycznych w naszym domu. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny prądu, już w skali roku możemy mówić o czterocyfrowych kwotach zaoszczędzonych pieniędzy. Nie dziwi zatem fakt, że instalacja fotowoltaiczna jest tak popularna.

 

W kontekście tradycyjnych paneli fotowoltaicznych dużo mówi się o ich podatności na uszkodzenia spowodowane gradem. Współczesne dachówki fotowoltaiczne są pokryte specjalną powłoką, która chroni delikatne ogniwa, a jednocześnie, nie zaburza procesu absorpcji energii słonecznej. W związku z tym, decydując się na pokrycie z dachówki fotowoltaicznej możemy spać spokojnie i nie martwić się o ewentualne uszkodzenia spowodowane opadami gradu. Kolejnym plusem jest kompatybilność z tradycyjnymi dachówkami oraz możliwość zastosowania dachówki fotowoltaicznej, która imituje naturalny kolor i fakturę dachówek ceramicznych lub betonowych. 

 

Czy dachówka fotowoltaiczna posiada wady?

 

Instalacja BIPV w postaci dachówek fotowoltaicznych może zagwarantować ogromne korzyści, ale przy tym posiada pewne wady. Po pierwsze, wiąże się z wysokimi kosztami zakupu i montażu, liczonymi w dziesiątkach tysięcy złotych. O ile jest to doskonała inwestycja w przyszłość, o tyle taki wydatek może odstraszać wielu inwestorów na etapie budowy domu. Ponadto, należy zwracać uwagę na poprawne działanie całej instalacji. Uszkodzenie jednej dachówki spowoduje obniżenie mocy całej instalacji, jako iż wszystkie dachówki są podłączone do jednego inwertera. W związku z tym, uszkodzony element należy natychmiast wymienić. Dodatkowo, w zimie należy znaleźć efektywny sposób na odśnieżanie dachu jeśli chcemy, aby także w tej porze roku nasza instalacja działała efektywnie.

 

Estetyczne pokrycie wykonane w całości z dachówki fotowoltaicznej

 

Wielu inwestorom zależy na zachowaniu wysokiej estetyki budynku. Tymczasem, widoczna w pokrycia dachówka fotowoltaiczna nie wszystkim przypada do gustu. Nie jest to jednak duży problem, o ile możemy przeznaczyć na tą instalację więcej środków. Do dyspozycji domowników są bowiem dachówki fotowoltaiczne, które doskonale imitują kolor i fakturę tradycyjnej dachówki. Coraz częściej spotkamy się zresztą ze współpracą producentów fotowoltaiki z producentami pokryć dachowych. Wynikiem takiej współpracy są kompatybilne ze sobą dachówki ceramiczne lub betonowe i dachówki fotowoltaiczne. Takie pokrycie wygląda w 100% naturalnie i zachowuje przy tym wysoką wydajność.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.