Ławy fundamentowe są jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które wykorzystywane są do wznoszenia domu jednorodzinnego. Fakt ten spowodowany jest ich dużą łatwością zbudowania, niedużym nakładem finansowym, jaki będzie niezbędny do ich wzniesienia, oraz ich wysoką wytrzymałością. Można je wykonywać od razu na gruncie lub w szalunkach (w deskowaniu). Kiedy chcemy, aby były jeszcze bardziej odporne na osiadanie na gruncie i pękanie w wyniku tego, dodatkowo uzupełnia się je stalowymi prętami.
Do budowy ław fundamentowych wykorzystuje się beton klasy C16/20 lub C20/25. Żeby dodatkowo je wzmocnić, tak, jak wspomnieliśmy wyżej, zbroi się je podłużnymi drutami. Wysokość ław zbrojonych będzie oscylować w granicach 40 cm, szerokość jej zaś wynosić będzie od 60 cm do 80 cm. Wszystko jednak uzależnione jest od tego, jaki ciężar będzie musiał przenosić fundament. W przypadku ław niezbrojonych, jej wymiary nie powinny przekroczyć 40x80 cm.
Jak wykonywać ławy fundamentowe w deskowaniu?
Najpierw przyjrzymy się wykonywaniu fundamentów w deskowaniu. Do ich wzniesienia konieczne będzie poszerzenie wykopu o 10-15 cm z każdej strony od szerokości ławy, której wymiary określone są w projekcie technicznym. Jeśli odpowiednio przygotujemy wykop, czyli chociażby wypoziomujemy jego dno, na spód trzeba wylać podkład betonowy w postaci chudego betonu o grubości 10 cm. Beton ten charakteryzuje się rzadką konsystencją, do którego wytworzenia użyto niewiele cementu. Jego użycie pozwoli na utworzenie pośredniej warstwy między gruntem a podstawami domu. Możliwe jest to dzięki jego częściowemu wsiąknięciu w podłoże.
Głównym zadaniem deskowania jest uniemożliwienie wyciekania betonu do gruntu. Deskowanie wykonuje się z desek, których wysokość wynosi około 40 cm. Układa się go w momencie, kiedy minie doba od wylania chudego betonu. Dopiero wtedy można wlać beton, który stanowił będzie nasze fundamenty. Jego konsystencja powinna być taka, aby był on w stanie szczelnie wypełnić szalunki.
Powstawanie ław fundamentowych bezpośrednio w gruncie
Jeśli zdecydujemy się na wykonanie ław fundamentowych bezpośrednio na gruncie, to konieczne będzie wykonanie wykopu, który będzie odpowiadał docelowemu kształtowi i wielkości fundamentów. Kolejnym krokiem będzie wyłożenie dna i boków wykopu folią o właściwościach hydroizolacyjnych. Ta z kolei powinna być dokładnie ułożona i wywinięta z dwóch stron na około 20-30 cm. Dzięki temu beton nie będzie w stanie wsiąknąć do gruntu.
Jak wykonać zbrojenie ław fundamentowych?
Budynki, które generować będą duże obciążenie, mogą doprowadzić do nierównomiernego osiadania, w wyniku czego ławy fundamentowe narażone będą na pękanie. Zaradzić temu może odpowiednie zbrojenie betonu.
O tym, jakiej klasy i gatunku stal możemy wykorzystać do wykonania zbrojenia, znajduje się w projekcie technicznym budowanego budynku. Jest w nim także określona długość i średnica, jaką charakteryzować powinny się pręty. Standardem jest wykonywanie zbrojenia, które składa się z 4 prętów o średnicy 12 mm. Takie pręty zespala się strzemionami z prętów, których średnica wynosi 6 mm.