Podłoga na balkonie powinna być nie tylko estetyczna, ale również praktyczna i trwała. Do wyboru mamy wiele opcji wykończenia posadzki, zaczynając od prostych i budżetowych rozwiązań, a kończąc na kosztownym i efektywnym wykończeniu. W tym artykule omówimy najpopularniejsze sposoby na wykończenie podłogi na balkonie. Oceniając poszczególne rozwiązania skupimy się zarówno na trwałości, praktyczności, jak również cenie.
Jak przygotować balkon do położenia podłogi?
Posadzka na balkonie musi być idealnie równa, a jednocześnie stworzona z zachowaniem niewielkiego spadku o nachyleniu 2-3 stopni. Nachylenie umożliwia bezpieczne odprowadzanie wody, co jest szczególnie ważne w okresie roztopów, gdy ciężki, topiący się śnieg zalega na balkonie. Niezwykle ważna jest także odpowiednia hydroizolacja, która zapobiega przenikaniu wilgoci i kruszeniu wylewki. Posadzka może być wykonana wylewką cementową, betonową lub anhydrytową. Zaleca się nieco grubszą warstwę, która decyduje o trwałości posadzki.
Wykończenie balkonu obejmuje również zabudowę czoła oraz obróbkę blacharską. Jeśli zastanawiasz się na tym, jak przebiega budowa balkonu, wiele ciekawych informacji możesz zyskać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Opisujemy tu krok po kroku kompleksowe prace budowlane świadczone przez firmę New House. Po stworzeniu posadzki na balkonie przychodzi czas na wykończenie. Wybór materiału nie jest prosty, biorąc pod uwagę bardzo szeroki wybór.
Płytki balkonowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Niezwykle popularnym rozwiązaniem są płytki gresowe, terakota lub cięższe, ale i trwalsze płytki kamienne. Sięgając po tradycyjny gres, ceramikę lub terakotę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Płytki na balkon powinny posiadać wysoką klasę ścieralności, posiadać wysokie właściwości antypoślizgowe, a także, spełniać warunek mrozoodporności.
Zaletą tego rozwiązania jest duża praktyczność. Płytki są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych i na przestrzeni wielu lat nie tracą swojego atrakcyjnego wyglądu. Nie wymagają również dodatkowej konserwacji, a ich czyszczenie nie zajmuje wiele czasu. Jeśli chodzi o aspekt cenowy, wiele zależy tu od wybranej kolekcji. Metr kwadratowy płytek balkonowych to koszt w przedziale od 30 do 200 złotych w zależności od klasy produktu i renomy producenta. Do tego dochodzi również koszt położenia płytek przez fachowca (ok. 120-150 złotych za metr kwadratowy).
Nowoczesne panele drewniane na balkon
Niezwykle efektywnym, ale mniej praktycznym rozwiązaniem jest wykończenie balkonu w drewnie. W ten sposób można stworzyć przytulną sferę wypoczynkową, która będzie również sprzyjać zabawom małych dzieci. Drewno prezentuje się wyjątkowo okazale, ale wymaga dodatkowych kosztów. Materiał ten jest narażony na wilgoć, wahania temperatur oraz intensywne słońce. Do tego dochodzi problem owadów, pleśni i grzybów. Drewniana podłoga na balkonie wymaga zatem regularnego impregnowania i konserwacji. Tylko w ten sposób można ją zachować w dobrym stanie.
Możemy jednak wybrać nieco bardziej praktyczne rozwiązanie. Balkon można wykończyć wodoszczelną żywicą, a na nią położyć deski modułowe, które łączą się ze sobą niczym puzzle. Dzięki temu, montaż takich płytek zajmuje zaledwie kilka godzin. Nie więcej zajmuje demontaż. Jest to zatem pomysł na balkon sezonowy. W okresie wiosenno-letnim rozkładamy modułowe deski, a na zimie chowamy je w bezpieczne miejsce, pozostawiając estetyczną powłokę z żywicy. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dom-murowany możesz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z ciekawymi rozwiązaniami stosowanymi w nowoczesnych domach murowanych.
Sztuczna trawa
Jest to jeden z tańszych sposobów na efektywne i szybkie wykończenie balkonu. Jest dostępna w specjalnych pasach, dzięki czemu, montaż jest szybki i bezproblemowy. Można ją mocować na klej, kołki lub taśmę dwustronną, a co za tym idzie, może to być rozwiązanie całoroczne lub sezonowe. Kluczowy jest właśnie odpowiedni montaż, który wykluczy ryzyko ślizgania się.
Sztuczna trawa jest odporna na działanie skrajnych temperatury oraz słońca. Nie szkodzi jej także wilgoć, aczkolwiek tu pojawia się problem. Trawa może być nasiąknięta wodą przez dłuższy czas i o ile nie szkodzi to samej trawie, o tyle zebrana wilgoć cały czas oddziałuje na wylewkę, co z czasem może prowadzić do jej niszczenia. Dlatego też, sztuczna trawa lepiej sprawdza się jako rozwiązanie sezonowe, z którego cieszymy się wiosną i latem.
Wykończenie balkonu wodoszczelną powłoką z żywicy
Coraz modniejszym sposobem wykończenia podłogi balkonowej jest położenie specjalnej powłoki żywicznej. Najczęściej spotkamy się z żywicą epoksydową. W ten sposób możemy stworzyć idealnie gładką, antypoślizgową powierzchnię. Żywice są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, a co więcej, możemy wybrać jedną z wielu faktur. Zaletą jest bardzo prosty i szybki montaż, który można przeprowadzić samodzielnie. Żywica jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Problemem może być wysoka cena: w przypadku żywic epoksydowych jest to ok. 150-200 złotych za metr kwadratowy, natomiast w przypadku żywic poliuretanowych nawet 300 złotych za metr.