Ogród jest wizytówką naszego domu, a co za tym idzie, powinien być dopasowany swoim wyglądem do stylistyki domu. Projektując ogród musimy uwzględnić wiele czynników: rozkład poszczególnych stref, dobór roślinności, gatunek posadzonej trawy, a także system nawadniania. W tym artkule powiemy kilka słów o tym, jak dobrać styl ogrodu pod kątem indywidualnych potrzeb.
Projekt ogrodu to absolutna podstawa
Jeśli chcemy uniknąć zamętu i kosztownych błędów, które w przyszłości będą wymagały wielu poprawek, ogród powinniśmy urządzać według projektu. W tym celu warto zatrudnić projektanta, który specjalizuje się w aranżacjach ogrodu. Firma budowlana New House posiada w swojej ofercie kompleksowe zagospodarowanie terenu. Jeśli zatem interesuje Cię budowa domu pod klucz, możesz także liczyć na projekt i realizację wymarzonego ogrodu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu poruszamy wiele istotnych kwestii związanych z prawidłowym planowaniem zagospodarowania terenu działki.
W pierwszej kolejności warto rozplanować wszystkie strefy: utwardzony podjazd, alejki, schodki, a także ewentualne murki dzielące przestrzeń. Następnym krokiem jest wybór miejsc, w których posadzimy wysoką roślinność, średnie krzewy, a także kwiaty. Projekt musi uwzględnić miejsce na wiatę śmietnikową, altankę, oczko wodne oraz inne elementy architektury ogrodu. Istotną kwestią jest także nowoczesny system nawadniania, który ułatwi utrzymanie ogrodu w nienagannym porządku, a jednocześnie, będzie odznaczał się efektywnością i oszczędnością wody.
Artystyczny chaos kontra funkcjonalny porządek
Istnieje kilkadziesiąt różnorodnych stylów aranżowania ogrodu. Każdy styl stawia na nieco inne zbilansowanie funkcjonalności i estetyki. O ile styl minimalistyczny stawia na prostotę oraz ogród, który jest prosty w utrzymaniu, o tyle już styl romantyczny stawia na wielokolorowe kwiaty i krzewy ozdobne wymagające pielęgnacji. W związku z tym, powinniśmy znaleźć odpowiedzieć na pytanie, ile czasu możemy poświęcić naszemu ogrodowi. Jeśli nie chcemy tracić czasu na żmudną pielęgnację, wybierzmy nowoczesne style minimalistyczne, które stawiają na roślinność o niskich wymogach. Jeśli natomiast uwielbiasz pracę na ogródku, masz znacznie większą swobodę w doborze stylu.
Spójność to klucz do sukcesu
Bardzo ważną kwestią jest wizualna spójność. Ogród powinien być dostosowany do stylistyki zewnętrznej domu, podobnie jak ogrodzenie powinno być dostosowane do stylistyki ogrodu. Podstawowym błędem jest dobieranie poszczególnych elementów bez zwrócenia uwagi na efekt końcowy. W ten sposób tworzy się niezamierzony chaos, który zniweczy plany o pięknym ogrodzie. W tym artykule: https://new-house.com.pl/ogrody możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, na czym polega projektowanie i aranżacja ogrodu krok po kroku. Z pomocą projektu łatwiej jest zachować ową spójność i stworzyć ogród, który będzie reprezentacyjną wizytówką naszego domu.
Przykłady popularnych stylów ogrodowych
Ze względu na dominującą roślinność oraz sposób usytuowania małej architektury ogrodowej możemy wyróżnić kilka wiodących stylów w aranżacji ogrodu. W katalogach znajdziemy przynajmniej kilkadziesiąt rozmaitych stylistyk, ale w tym miejscu wymienimy tylko kilka z nich.
Styl angielski – charakteryzuje się dużym uporządkowaniem, choć na pierwszy plan może przebijać się pewien pozorny nieład. TO zasługa wielogatunkowych rabat bylinowo-kwiatowych. W stylu angielskim często spotkamy idealnie przycięty trawnik, żywopłot oraz krzewy dekoracyjne.
Styl japoński – ogrody japońskie były projektowane w taki sposób, aby umieścić w nich symbolikę wszystkich żywiołów. Mamy zatem rozmaite układy kamieni, strumyk z oczkiem wodnym, strefę rekreacyjną, liczne elementy dekoracyjne, a także rośliny, w których dominuje zieleń, biel, a także odcień wiśniowy.
Styl minimalistyczny – popularny wśród osób, które nie mają czasu na doglądanie ogrodu. Cechuje go przestronny trawnik z minimalną ilością roślin. Jeśli już sadzimy rośliny, posiadają one niewielkie wymagania i czują się najlepiej pozostawione same sobie.
Styl romantyczny – oczko wodne z delikatnym szumem wody spływającej po kaskadach, drewniana ławka pod drzewem, altanka, kolorowe kwiaty. Styl romantyczny jest adresowany osobom z duszą artystyczną. Jego wadą jest niestety to, że wymaga on dużych nakładów pracy.
Styl rustykalny – w dużej mierze powiązany ze stylem wiejskich. Stawia na pełną swobodę i pełen nieład. Ma układ dynamiczny, co oznacza, że poszczególne strefy mogą być usytuowane w dowolnych miejscach. Taki ogród ma sprzyjać obcowaniu z naturą.
Szeroki wybór stylistyk sprawia, że każdy z nas jest w stanie wybrać styl ogrodu dostosowany do swoich potrzeb. W dużej mierze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na funkcjonalności i niskich wymogach ogrodu, czy też chcemy stworzyć wyjątkową i barwną aranżacje, która będzie wymagała od nas pieczołowitości i poświęcenia wolnego czasu.