Domy szkieletowe wykonane z paneli SIP cieszą się ogromną popularnością w Ameryce Północnej oraz w Europie Zachodniej. Choć technologia ta jest znana od wielu lat, w Polsce jest ona stosowana raczej od niedawana. Bardzo szybko zyskuje jednak kolejnych sympatyków, dzięki czemu możemy zakładać, że w przyszłości domy z paneli SIP będą dużo powszechniejsze. Czym charakteryzują się takie budynki? Co warto wiedzieć o tej technologii?
Domy z paneli SIP – co to takiego?
Panele strukturalne (Structural Insulated Panels) składają się z trzech elementów: dwóch zewnętrznych warstw osłonowych oraz wewnętrznej warstwy izolacyjnej. Do produkcji płyt strukturalnych można wykorzystać różne materiały. Do zewnętrznych warstw najczęściej stosuje się płyty OSB, MFP, ale również płyty cementowe. Jeśli chodzi o warstwę izolacyjną, może to być styropian, polistyren lub pianka poliuretanowa. Rzadziej stosuje się natomiast wełnę mineralną. Wbrew pozorom, domy z paneli SIP są bardzo wytrzymałe i dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne.
O ile domy szkieletowe z paneli SIP to technologia doskonale znana w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej, o tyle w Polsce jest to wciąż dość młode rozwiązanie. Biorąc jednak pod uwagę najważniejsze zalety: ekspresowy czas budowy, niskie koszty budowy domu, a także wysoką funkcjonalność, domy z paneli SIP będą w przyszłości coraz popularniejsze. Dlatego warto już dziś dowiedzieć się więcej na temat tej technologii.
Najważniejsze typy paneli SIP
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt strukturalnych. Różnią się one głównie materiałem, z jakiego wykonane są zewnętrzne warstwy osłonowe. Najczęściej stosowane w naszym kraju są doskonale znane płyty OSB, PPP oraz OSP. Standardowo są one dostępne w wymiarze 1,2 x 2,5 metra, niemniej jednak, w ofercie wielu producentów dostępne są także płyty o wymiarach dostosowanych do konkretnego zastosowania przy budowie domu. Ogromną popularnością cieszą się również płyty wykonane z cementu. Zaliczymy tu płyty TsSP, PPS oraz TsSP. Są lekkie i niezwykle wytrzymałe, ale w porównaniu z płytami OPB zapłacimy za nie nieco więcej.
Najdroższe, ale zarazem najbardziej wytrzymałe są płyty o strukturze SML, PPS i SML, w których stosuje się blachę szklano-magnezową, a także liczne wzmocnienia wewnętrzne. Plusem tych płyt są również wysokie właściwości termoizolacyjne. A skoro o termoizolacji mowa, płyty SIP dzielą się również ze względu na zastosowaną warstwę zewnętrzną. Najczęściej spotkamy się z płytami wypełnionymi pianką poliuretanową lub styropianem. Dostępne są także rodzaje z wełną mineralną.
Jakie zastosowanie posiadają panele SIP?
Panele SIP to bardzo uniwersalny materiał konstrukcyjny, który można wykorzystać na wielu płaszczyznach. Przy budowie domu w technologii szkieletowej można je wykorzystać jako samonośne ściany zewnętrzne. Płyty strukturalne można wykorzystać także w przypadku ścian działowych, sufitów podwieszanych, płyt okładzinowych, płyt podłogowych, a także jako dodatkowy materiał termoizolacyjny. Mogą być wykorzystane również do stworzenia pokrycia dachu, choć jest to rzadko spotykane rozwiązanie. Zwykle, domy z paneli SIP wieńczy blacha lub blachodachówka.
Budowa domu w technologii szkieletowej z paneli SIP
Domy z paneli SIP są wznoszone na lekkich fundamentach, np. na kolumnach, co dodatkowo skraca czas budowy, jak również koszty. To jedna z największych zalet domów szkieletowych wznoszonych w tej technologii. Doświadczona ekipa budowlana jest w stanie postawić taki dom w przeciągu zaledwie kilku tygodni! W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o poszczególnych etapach budowy domu. Wznoszenie domu polega na łączeniu płyt metodą spline, czyli na obce pióro. Do łączenia używa się wkrętów samogwintujących. Swoistym rusztowaniem dla płyt są listwy oraz kształtowniki. Złączenia uszczelnia się pianką poliuretanową, dzięki czemu, dom z płyt SIP odznacza się wysoką energooszczędnością. Po wzniesieniu ścian zewnętrznych można przejść do konstrukcji drewnianej więźby oraz pokrycia dachowego.
Zalety i wady domów z paneli SIP
Błyskawiczny czas budowy, niskie koszty w porównaniu z technologią murowaną, trwałość na przestrzeni wielu lat, a także funkcjonalność – to najważniejsze plusy jakie możemy postawić po stronie domów wykonanych z paneli SIP. Zwłaszcza ekspresowy czas realizacji projektów sprawił, że technologia ta zyskała ogromną popularność w wielu krajach na świecie. Duża dostępność płyt strukturalnych pozwala zaprojektować dom pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestorów. No dobrze, a czy domy z paneli SIP mają jakiekolwiek wady?
Na ten moment należy zaznaczyć, że technologia ta wciąż nie jest w Polsce bardzo popularna, co oznacza ograniczony wybór firm zajmujących się wznoszeniem takich domów. Ponadto, mimo wysokiej trwałości i wytrzymałości, domy wykonane z paneli SIP nie są tak trwałe, jak domy murowane z pustaków lub bloczków. Pewnym minusem jest również termoizolacja. O ile zimą domy te łatwo ogrzać, o tyle w lecie często pojawia się problem zbyt szybko nagrzewających się wnętrz.