Wybór i zakup okien ma miejsce, gdy dysponujemy już domem w stanie surowym otwartym. Czas na wstawienie okien i drzwi zewnętrznych, co umożliwi prowadzenie wielu prac wewnątrz domu. Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, jakie okna okażą się najlepsze w perspektywie niższych kosztów eksploatacyjnych. W tym miejscu podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać solidne, trwałe, a także energooszczędne okna do naszego domu.
Czy przy wyborze okien mamy pełną dowolność?
Od kilku lat na terenie Unii Europejskiej obowiązują normy, których muszą przestrzegać inwestorzy budujący dom. Standardem stały się „ciepłe” okna o niższym współczynniku przenikania ciepła. Normy w 2021 roku wynoszą 0,9 W/(m2·K) w przypadku okien pionowych oraz 1,1 W/(m2·K) w przypadku okien dachowych. Energooszczędna stolarka okienna ma na celu ograniczyć problem utraty ciepła, co przenosi się na mniejsze zapotrzebowanie domu na energię potrzebną do ogrzania budynku. W domach plus energetycznych, współczynnik przenikania ciepła może być niższy niż 0,3-0,4 W/(m2·K).
Jaką specyfikę okien posiada nasz dom?
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych okien, warto zwrócić uwagę na specyfikę domu. Czy zastosowano w nim okna narożne? Czy w pokoju dziennym zastosowano duże przeszklenia, które zajmują większą część elewacji? Czy posiadamy okna kolankowe lub dachowe? Specyfika domu ma duży wpływ na wybór okien. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem są okna aluminiowe, które ze względu na swoją smukłość i niską wagę można zastosować w dowolnym miejscu. Elastyczność aluminium pozwala na uzyskanie okien w dowolnym kształcie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?
Wygląd stolarki okiennej to ostatni z aspektów, który powinniśmy uwzględnić. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła – im jest on niższy, tym bardziej energooszczędne są okna. Ważnym kryterium może być także współczynnik promieniowania słonecznego g. Okna o wyższym współczynniku lepiej wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania domu. Zwróćmy uwagę także na konstrukcję okna, zastosowane pakiety szkła, a także ewentualne opcje dodatkowe, np. wywietrzniki, które są bardzo istotne w energooszczędnych domach.
Okna drewniane
Niezmiennie od wielu lat dużym zainteresowaniem cieszą się okna drewniane, które zachwycają swoimi walorami estetycznymi. Są bardzo solidne, odporne na wilgoć oraz skrajne temperatury. Zazwyczaj wykonuje się je z klejonej tarcicy sosnowej, świerkowej lub dębowej. Coraz częściej sięga się także po bardzo wytrzymałe drewno z drzew egzotycznych. Rodzaj drewna w przypadku ramy okna ma ogromny wpływ na izolację termiczną. Profile wykonane z miękkiego drewna są uznawane za cieplejsze. Im szerszy profil, tym lepsza ochrona przed utratą ciepła. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-drewniane możesz przeczytać więcej na temat okien drewnianych. Minusem jest dosyć wysoki koszt zakupu oraz konieczność konserwacji co kilka lat.
Okna aluminiowe
Okna aluminiowe bardzo często stosuje się w przypadku okien narożnych lub kolankowych o nietypowych kształtach. Profile wykonane z aluminium są bardzo elastyczne, dzięki czemu, łatwiej jest osiągnąć docelowy kształt. Okna aluminiowe cieszą się zainteresowaniem w nowoczesnych domach, gdzie coraz częściej spotkamy się z elewacjami, które niemal w całości składają się z przeszkleń. Jest to typowe dla pokojów dziennych. W oknach aluminiowych stosuje się komory wypełnione tworzywem sztucznym odpowiedzialnym za termoizolację. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-aluminiowe możesz dowiedzieć się więcej na temat okien aluminiowych. Nowoczesne okna z tego materiału często okażą się najdroższe w porównaniu z drewnem lub PCV.
Okna PCV
To dobra propozycja dla inwestorów, którym zależy na oszczędnościach. Dobre okna PCV można zwykle kupić taniej w porównaniu z podobnymi jakościowo modelami drewnianymi czy aluminiowymi. Są lekkie, a zarazem bardzo praktyczne, ponieważ można je wykorzystać także w problematycznych miejscach. Standardowe okna PCV są dostępne w kolorze białym, ale można również stosować okleiny kolorowe lub imitujące inny materiał, np. drewno. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-pcv możesz przeczytać więcej o oknach PCV. Tutaj niezwykle istotna jest liczba komór zastosowanych w konstrukcji okna. Im więcej komór, tym większa szczelność okna.
Jakie okna do domu będą najlepszym wyborem?
Okna powinny być dostosowane do specyfiki oraz stylistyki naszego budynku. Już w gotowym projekcie domu dostępne są informacje na temat rekomendowanych okien. Oczywiście na etapie adaptacji można zamienić okna w projekcje budowlanym zgodnie z indywidualnym życzeniem inwestora. W praktyce warto jednak przedyskutować wszystkie kwestie z fachowcem, który powie nam więcej o specyficznych różnicach poszczególnych typów okien i powie nam więcej o tym, które okna najlepiej sprawdzają się w określonych przypadkach.