Elektroniczne zamki w drzwiach oraz furtkach stopniowo wypierają mechaniczne zamki otwierane kluczem. Ich zaletą jest lepsza ochrona naszego domu, a także większa wygoda po stronie domowników. Z pomocą tego udogodnienia możesz pozbyć się dużego pęku kluczy, który każdego dnia nosisz ze sobą w kieszeni. Nowoczesne zamki elektroniczne oferują nam kilka opcji otwierania. W tym miejscu wymienimy najpopularniejsze rozwiązania.
Rodzaje zamków elektronicznych
Na wstępie warto wspomnieć o dwóch najpopularniejszych rodzajach zamków elektronicznych. Prostszym rozwiązaniem jest elektroniczna nakładka na tradycyjny zamek. To ona jest wyposażona w system, który pozwala sterować zamkiem. W praktyce, tego typu zamki wciąż można otworzyć tradycyjne, przy pomocą kluczyka. Zaletą tego systemu jest prostota oraz niższe koszty montażu. Oferują dużą wygodę, ale nie przyczyniają się znacząco do wzrostu bezpieczeństwa.
Bardziej skomplikowane są elektroniczne zamki z wkładką, które stanowią integralną część drzwi. W tym przypadku często nie mamy nawet wkładki na klucz, co uniemożliwia ich otwarcie w sposób tradycyjny. Takie systemy wpływają korzystnie nie tylko na wygodę domowników, ale również wydatnie zwiększają bezpieczeństwo naszego domu. Zamki elektroniczne często są połączone z systemem alarmowym. Kilkukrotna nieudana próba ich otworzenia uaktywnia alarm.
Furtka otwierana kodem cyfrowym
To jeden z najpopularniejszych systemów stosowanych przy okazji zewnętrznej furtki oraz bramy. Bardzo często jest to zresztą integralna część domofonu. O nowoczesnych systemach stosowanych w inteligentnych domach możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne. W przypadku tego typu zamków, domownicy muszą pamiętać kod złożony z 4-8 cyfr. Jest to hasło, po wpisaniu którego furtka otworzy się automatycznie. Prostota oraz ogólnodostępność sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych systemów wyposażonych w elektroniczny zamek.
Drzwi zewnętrzne otwierane odciskiem palca
To bardziej nowoczesny system, w którym domownicy nie muszą zaprzątać sobie głowy kodem potrzebnym do otworzenia zamka. Wystarczy jedynie zakodowany w urządzeniu odcisk palca. Tego typu rozwiązania stosuje się zwykle przy drzwiach zewnętrznych, w zadaszonych miejscach, dobrze osłoniętych przed deszczem. Nawet odrobina wilgoci może bowiem utrudnić odczyt, o czym zresztą doskonale zdają sobie sprawę posiadacze smartfonów z takim czytnikiem.
Zaletą jest bez wątpienia fakt, że nie musimy ze sobą nosić kluczy, karty, telefonu komórkowego, ani pamiętać klucza. W praktyce, może to być pewne udogodnienie. Gdy wyjeżdżamy na urlop i chcemy, aby ktoś zajmował się domem pod naszą nieobecność, zachodzi konieczność zakodowania w pamięci nowego odcisku palca. Kolejna kwestia wiąże się z czystymi dłońmi. Wystarczy, że nasz palec jest lekko wilgotny lub zabrudzony, a czytnik nie rozpozna linii papilarnych. W związku z tym, czasami to praktyczne w teorii udogodnienie może przysporzyć pewnych trudności.
Brama garażowa sterowana pilotem lub kartą
To kolejne z popularnych zastosowań zamka elektronicznego. W tego typu urządzeniach zwykły klucz zastępuje się pilotem lub kartą. Wygodniejszym rozwiązaniem jest bez wątpienia pilot o dużym zasięgu, z pomocą którego łatwo otworzymy furtkę czy bramę garażową. Karta lepiej sprawdzi się przy furtce i drzwiach zewnętrznych, ponieważ w przypadku bramy garażowej zachodziłaby konieczność wysiadania z auta lub ewentualnie ustawienie czytnika, do którego moglibyśmy przystawić kartę przez okno. Plusem jest to, że pod naszą nieobecność wystarczy pożyczyć komuś kartę lub pilot, aby umożliwić swobodny dostęp do domu lub działki.
Zamek elektroniczny sterowany z poziomu aplikacji
W nowoczesnych domach bardzo często stosuje się inteligentne zamki sterowane zdalnie za pośrednictwem smartfona lub smartwatcha. To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak w praktyce wiąże się z podobnymi ograniczeniami, co odcisk palca. W związku z tym, tego typu zamki elektroniczne często posiadają alternatywny sposób otwierania i zamykania: tradycyjny klucz, kod lub kartę. Dzięki temu, jeśli zostawimy smartfon w domu, wciąż istnieje możliwość otworzenia zamkniętych drzwi. Warto bowiem pamiętać o tym, ze w przypadku elektronicznych zamków, drzwi często są zamykane automatycznie po zatrzaśnięciu.
Czy warto zainwestować w zamki elektroniczne?
Jak najbardziej tak, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie we współczesnym budownictwie. Firma budowlana New House ma spore doświadczenie w projektowaniu i budowaniu domów wyposażonych w innowacyjne systemy ochrony, o czym możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Warto jednak zastanowić się, czego konkretnie oczekujemy. Czy szukamy alternatywnego sposobu otwierania i zamykania zamka bez klucza? A może chcemy całkowicie wyeliminować możliwość mechanicznego sterowania zamkiem? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie opcje.