Planując budowę domu, musimy przemyśleć wszystkie aspekty z nią związane dokładnie, aby być w pełni zadowolonym z posiadanego mienia. Aby dom spełniał nasze wymagania i był idealnym miejscem do życia, powinien być wygodny i funkcjonalny. Dziś skupimy się na tej drugiej kwestii. Co oznacza stwierdzenie, że dom jest funkcjonalny, a przede wszystkim jak sprawić, aby był on funkcjonalny?
Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Każdy z nas chciałby, aby był on jak najbardziej funkcjonalny, czyli aby był w stanie spełnić nasze wszystkie wymagania oraz żeby był praktyczny. W opisach projektów często możemy się natknąć na termin „funkcjonalny”. Jest on stosowany zarówno w stosunku do układu pomieszczeń, jak i rozkładu okien czy drzwi.
Powierzchnia użytkowa dostosowana do liczby mieszkańców
Przystępując do tak poważnej inwestycji, jaką jest budowa domu, powinniśmy uwzględnić potrzeby wszystkich domowników, którzy będą go zamieszkiwać.
Z pewnością wielu z nas pragnie bądź pragnęło posiadać dom o dużym metrażu. Jednak czy jest to konieczne? Jest to przede wszystkim uzależnione od tego, jak dużo osób będzie w nim mieszkało. Jeśli wiemy, że nasze dzieci prędzej czy później się wyprowadzą, budowanie domu, który będzie w stanie pomieścić przyszłe rodziny naszych potomków, okaże się zbędne. Tak duża w tym przypadku jest niezwykle niefunkcjonalna, ponieważ wymaga dużo czasu, jak i dużego nakładu finansowego niezbędnego do jego utrzymania.
Z kolei, jeśli jesteśmy niemal pewni, że nasza rodzina znacznie się rozrośnie w przyszłości i niezbędna będzie przestrzeń dla każdego jej członka, powinniśmy pomyśleć o budowie domu, który łatwo będzie rozbudować. Bardzo dobrym wyjściem, które będzie tańsze niż ewentualna dobudowa, jest inwestycja w dom parterowy z poddaszem. Jeśli w danym momencie nie potrzebujemy tak dużo powierzchni, poddasze może pełnić funkcję strychu. Kiedy jednak zauważymy, że robi się coraz ciaśniej, strych zamienić można w poddasze użytkowe.
Dom funkcjonalny to dom dobrze skomunikowany
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem decydującym o funkcjonalności naszego domu jest obecna w nim komunikacja. Chcąc posiadać funkcjonalny dom, powinniśmy unikać ciemnych i ciasnych korytarzy, w których nie zmieści się nic poza idącym człowiekiem. Zamiast tego powinniśmy planować szerokie kole, które będą dobrze doświetlone światłem słonecznym. Ponadto powinniśmy mieć na uwadze, że o wiele lepiej jest, gdy korytarz łączy się bezpośrednio z kuchnią czy salonem, bez zastosowania jakichkolwiek drzwi. Takie otwarte przestrzenie, poza swoją funkcjonalnością, są zdecydowanie bardziej estetyczne.
Dodatkowo na właściwe skomunikowanie składa się odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Wszystkie ważne dla nas pomieszczenia powinny być zlokalizowane blisko siebie. Dobrym przykładem jest ulokowanie sypialni blisko łazienki czy garderoby. Ponadto warto zastosować podział domu na strefy, np. na strefę dzienną, strefę nocną.
Jedna funkcja dla jednego pomieszczenia
Pomieszczenia w naszym domu, które łączą wiele funkcji, nie będą dla nas komfortowe. A właśnie komfort jest istotną składową funkcjonalności domu. Warto więc zaprojektować więcej pomieszczeń, niekoniecznie o ogromnym metrażu, które będą mogły pełnić takie dodatkowe funkcje.
O co powinniśmy więc zadbać? W dobie koronawirusa przekonaliśmy się, że wielu z nas jest w stanie pracować w domowym zaciszu. Jednak warto oddzielić pracę od życia domowego poprzez wyznaczenie przestrzeni na własny gabinet. Takie rozwiązanie pozwoli nam w pełni skoncentrować się na wykonywanych zadaniach, a jednocześnie będzie w stanie zachować podział między pracą a domem.
Jeśli nie szkoda nam przestrzeni, warto też wyposażyć nasz dom w małą pralnię, która będzie też pełnić funkcję suszarni. Porozrzucane ubrania po łazience, a dodatkowo hałasująca w niej pralka nie są dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać porządek i ład.
Ponadto warto zadbać także o wyznaczenie w planie naszego domu kotłowni. Mimo że najprawdopodobniej nie będziemy ogrzewać nowych domów węglem, to jednak warto posiadać to pomieszczenie, gdyż poza swoją najważniejszą funkcją, służyć może chociażby jako miejsce do przechowywania drewna do kominka.
Problematyczne też jest często robienie szaf na wymiar. Zamiast nich warto zaprojektować niewielkie garderoby przy naszych sypialniach. Wystarczy w nich zamontować półki, aby móc się cieszyć zdecydowanie większą i bardziej funkcjonalną przestrzenią do przechowywania ubrań i butów, czy innych przedmiotów, aniżeli w przypadku posiadania niewielkiej szafy.
Podsumowanie
Dom funkcjonalny powinien spełniać wszystkie powyższe aspekty. Jego powierzchnia dostosowana powinna być do każdego domownika. W trakcie powinniśmy mieć także możliwość jej zwiększenia poprzez dobudowę czy adaptację poddasza. Ponadto kluczowa jest dobra komunikacja między pomieszczeniami i ich dobry rozkład. Dodatkowo nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby jedno pomieszczenie posiadało kilka funkcji. Nasz salon powinien być miejscem wypoczynku, a nie miejscem pracy i sypialnią jednocześnie. Warto więc odpowiednio podzielić funkcje między poszczególne pokoje czy strefy i w razie potrzeby wydzielić przestrzeń na niewielkie pomieszczenia ułatwiające organizację naszego życia.