Pompa ciepła jest rozpatrywana przede wszystkim jako energooszczędny oraz wydajny system ogrzewania w naszym domu. W praktyce, urządzenie to działa na podobnych zasadach co lodówka, tyle tylko, że zachodzą w niej odwrotne procesy. Nowoczesne pompy ciepła pozwalają ustawić tryb chłodzenia, dzięki czemu, urządzenie w okresie letnim będzie spełniać funkcję klimatyzatora. Pompa ciepła może również dobrze współpracować z systemem wentylacji.
Aktywne chłodzenie z pomocą pompy ciepła
Procesy zachodzące w pompie ciepła są bardzo zbliżone do tych, jakie zachodzą w lodówce. Jest to jedynie odwrócony system, w którym urządzenie odzyskuje i potęguje ciepło, które jest pobierane bezpośrednio z powietrza, gruntu lub wody. Jeśli jednak odwrócimy kierunek tłoczenia sprężarki oraz zaworu rozprężającego, uzyskamy niemal identyczne procesy, co w chłodziarce. W ten sposób, pompa ciepła doskonale sprawdzi się jak energooszczędny klimatyzator w cieplejszych okresach roku.
W rezultacie, ciepło z pomieszczeń jest odprowadzane do dolnego źródła (np. do gruntu), podczas gdy do naszego domu wpływa chłodne powietrze. Aby zapewnić sobie to udogodnienie, musimy zainwestować w odwracalną pompę ciepła. Jego temperaturę jesteśmy w stanie kontrolować. W tym artkule: https://new-house.com.pl/pompa-ciepla możesz dowiedzieć się więcej na temat sposobu działania pompy ciepła, a także sprawdzić dostępne rodzaje tych urządzeń. Ze względu na swoją energooszczędną pracę, pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie.
Na czym polega pasywne chłodzenie pompą ciepła?
Najprościej rzecz ujmując, polega to na wyłączeniu sprężarki i pozostawieniu naturalnego obiegu ciepła. Taki system chłodzenia jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy temperatura w naturalnym źródle ciepła jest niższa od tej, która panuje w pomieszczeniach. Powietrzna pompa ciepła automatycznie odpada, ponieważ po wyłączeniu sprężarki, do domu zacznie wpływać powietrze o temperaturze panującej na zewnątrz. W zimie będzie to zimne powietrze, w lecie gorące. Podobnie będzie zresztą w przypadku wodnej pompy ciepła, chyba, że bazujemy na instalacji podziemnej.
W przypadku pasywnego chłodzenia najlepiej sprawdzi się gruntowa pompa ciepła. Pozyskuje ona ciepło z gruntu, w którym temperatura jest taka sama przez cały rok i wynosi ok. 7-11 stopni. Po wyłączeniu sprężarki, powietrze to nie będzie w żaden sposób ogrzewane, co oznacza, że do naszego domu wprowadzane będzie chłodne powietrze. Zaletą jest to, że taki system jest praktycznie darmowy. Pasywne chłodzenie powinno być połączone z instalacją nadmuchową wyposażoną w czujnik temperatury. W ten sposób, pompa ciepła będzie sterowana automatycznie.
Pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła
To kolejny innowacyjny system, o którym warto wspomnieć przy okazji pompy ciepła oraz rekuperacji. Jeśli w naszym domu wykorzystujemy wentylację mechaniczną i wprowadzamy powietrze z zewnątrz, zależy nam na tym, aby w zimie było ono jak najcieplejsze, z kolei latem, aby ochładzało dom. Przy okazji, biorąc pod uwagę zanieczyszczone powietrze, robimy wszystko, aby wentylacja wprowadzała do naszego domu przefiltrowane powietrze. I tu pojawia się gruntowy wymiennik ciepła (GWC), który może okazać się niezwykle wydajnym systemem.
W praktyce, powietrze z zewnątrz najpierw przepływa przez specjalną warstwę gruntu, najlepiej z przepuszczalnego żwiru. Jak już mówiliśmy, panuje tu temperatura 7-11 stopni. W lecie, powietrze będzie zatem schłodzone, zaś w zimie, ocieplone. Aby wykorzystać tak złożone systemy w naszym domu, warto o tym pomyśleć jeszcze na etapie projektowania. W tym artkule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać o rozwiązaniach, które przy budowie wykorzystuje firma New House. Ostatnim krzykiem mody są domy plus energetyczne, w których produkowana energia przewyższa zapotrzebowanie budynku.
Pompa ciepła czy klimatyzacja?
Decydując się na to jedno z powyższych rozwiązań, zawsze należy uwzględnić indywidualne oczekiwania inwestora, dostępny budżet, a także uwarunkowania na danym terenie. Gruntowa pompa ciepła wydaje się jednak najlepszym rozwiązaniem, ponieważ gwarantuje bardzo efektywne ogrzewanie domu w sezonie jesienno-zimowym, a jednocześnie, zapewni niemal darmowe chłodzenie domu w cieplejszych okresach roku. Co więcej, efektywność pompy ciepła można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak: fotowoltaika, rekuperacja (mechaniczna wentylacja) oraz gruntowy wymiennik ciepła.
W nowoczesnych domach dobrze sprawdza się również klimatyzacja, o ile zadbamy o większą energooszczędność systemu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/klimatyzacja opisujemy sposób działania nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych, które sprawdzają się w energooszczędnych i ekologicznych domach. Firma budowlana New House zawsze stara się dobrać rozwiązanie w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestora.