Czy możliwa jest budowa dwóch domów na jednej działce?
Spis treści:
Inwestorzy, którzy posiadają dużą działkę budowlaną, zastanawiają się czasami nad umiejscowieniem na niej dwóch budynków mieszkalnych. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy budowa dwóch domów na jednej działce jest w ogóle możliwa. Co na ten temat mówi prawo budowlane? Poza tym czy budowa dwóch domów jest opłacalna? Może lepiej zdecydować się na rozbudowę? W tym artykule przedstawmy odpowiedzi na te pytania.
Budowa dwóch domów na jednej działce wcale nie jest rzadkim pomysłem wśród inwestorów. Aby pomóc Państwu sprawnie przeprowadzić taką realizację, przedstawimy Państwu informacje dotyczące tego:
-
Czy prawo budowlane pozwala na budowę dwóch domów na jednym terenie?
-
Jaka grzywna grozi za samowolę budowlaną?
-
Czy taka realizacja jest opłacalna? Może lepiej rozbudować jeden z budynków?
-
Jak bezpiecznie i poprawnie poprowadzić taką budowę?
Firma New-House zajmuje się kompleksową budową domów jednorodzinnych od 1991 roku. Nasza wieloletnie doświadczenie na polskim rynku budowlanym sprawiło, że zgromadziliśmy w kręgu naszej firmy samych znakomitych, zaufanych specjalistów z wielu dziedzin związanych bezpośrednio z realizacją domu. Dzięki temu nasi klienci podczas całego procesu współpracy mogą liczyć na nasze doradztwo oraz wsparcie merytoryczne. Zrealizowaliśmy w sumie ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów - niewiele nas zaskoczy. Mają Państwo pytania? Chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na https://new-house.com.pl/dzialki.
Czy można wybudować dwa domy na jednej działce?
Niejednokrotnie, inwestorzy posiadający dużą działkę budowlaną chcą wykorzystać ją maksymalnie efektywnie. Budowa dwóch domów wydaje się dobrym pomysłem. Co jednak o tej sytuacji mówi prawo? Czy przepisy budowlane jasno określają, jak w tej sytuacji powinien się zachować inwestor?
Otóż najważniejszym wyznacznikiem jest to, by jedno zgłoszenie/pozwolenie na budowę nie kolidowało z drugą realizacją. Organ lokalnej administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł pozwolić na taką budowę. Jeżeli jednak zgłoszenie o budowie drugiego domu na tej samej działce nie będzie kolidowało z istniejącymi już budynkami, a także z lokalnymi warunki zagospodarowania przestrzennego – organ nie powinien wnieść sprzeciwu lub odmówić realizacji budowy.
Należy jednak pamiętać o tym, by taka budowa została zgłoszona do urzędu. Samowola budowlana w Polsce wiąże się z wysokimi karami grzywny.
Jaka jest wysokość grzywny za samowolę budowlaną?
Budowa dwóch domów na jednej działce bez pozwolenia nie wiąże się co prawda z karą więzienia lub aresztu, lecz wysokość kary finansowej jest bardzo wysoka. Zdecydowanie się na niezgodną z prawem budowlanym realizację może kosztować Państwa nawet więcej niż milion złotych. Często dochodzi również do nakazu rozbiórki zrealizowanego budynku. Kara grzywny za samowolę budowlaną podlega przedawnieniu po pięciu latach od chwili popełnienia przestępstwa.
Jak sprawnie i bezpiecznie wybudować dwa domy na działce?
Jeżeli planują Państwo taką realizację, warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z wszystkimi wymogami prawnymi oraz prawidłowym procesem postępowania, dzięki temu będą Państwo mogli mieć pewność, że realizacja zostanie poprowadzona poprawnie od początku aż do samego końca.
Istotne kwestie związane są z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego
Przede wszystkim powinni Państwo sprawdzić, czy na wybranej działce w ogóle można wybudować dwa domy jednorodzinne. Jest to łatwe do sprawdzenia! Realizacja każdej budowy domu opiera się o jeden z dwóch dokumentów: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub dokumencie o warunkach zabudowy.
Priorytetowym dokumentem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku gdy Państwa działka nie została w nim ujęta, konieczne będzie zawnioskowanie o wydanie warunków zabudowy. W dokumencie powinno zostać określone, jakiego typu realizacje mogą zostać przeprowadzone na danym terenie oraz jakie warunki powinny spełnić.
Domy jednorodzinne a prawa budowlane
Poza wyżej wymienionymi dokumentami, konieczne jest również uwzględnienie powszechnych praw związanych z budową domów. Mowa tu na przykład o zachowaniu koniecznych odległości od działki. Bez względu na to, jak dużą działkę budowlaną mają Państwo w posiadaniu, konieczne będzie pamiętanie o zachowaniu poniższych odległości:
-
4 metry od granicy działki w przypadku ściany z otworami okiennymi i/lub drzwiowymi;
-
3 metry od granicy działki w przypadku ściany bez okien (w tym również okien dachowych) i drzwi;
-
1,5 metra od granicy działki w przypadku gdy dają na to przyzwolenie warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunkach zagospodarowania terenu. Zazwyczaj dotyczy to ścian bez otworów okiennych i drzwiowych, choć bywają wyjątki.
W jakiej odległości planować budowę drugiego domu na jednej działce budowlanej?
Pod uwagę koniecznie trzeba również wziąć odległości, które powinny zostać zachowane pomiędzy obiema realizacjami. W jakiej odległości od siebie mogą stać dwa domy na jednej działce?
-
8 metrów odległości pomiędzy domem murowanym a drugim domem murowanym;
-
12 metrów odległości pomiędzy domem murowanym a domem drewnianym;
-
16 metrów odległości pomiędzy domem drewnianym a drugim domem drewnianym.
Pojęcia dom murowany oraz dom drewniany są uproszczeniem, które ma pomóc Państwu zrozumieć zależność. W rzeczywistości zamiast domu wykonanego technologią murowaną może powstać dom z prefabrykatów, chodzi o to, by dom miał ściany oraz dach z materiału nierozprzestrzeniającego ogień. Z kolei mówiąc o domach drewnianych, mamy na myśli budynki, które mają ściany lub pokrycia dachu rozprzestrzeniające ogień. Wymienione odległości dotyczą ścian z wymaganą klasą szczelności ogniowej na powierzchni minimum 65%. Należy również podkreślić, że odległości te dotyczą domów budowanych na standardowej działce, inne odległości będą dotyczyć na przykład domów budowanych w pobliżu lasów.
Czy dwa domy jednorodzinne na jednej działce to dobra decyzja?
Poza kwestiami prawnymi i samą możliwością realizacji takiej budowy, warto się również zastanowić czy takie rozwiązanie jest w ogóle dobre rozwiązanie. Warto wziąć pod uwagę zarówno kwestie finansowe, jak i… rodzinne relacje.
Budowa domu na działce rodziców
Ceny na polskim rynku materiałów budowlanych, a także na samym rynku nieruchomości, idą w górę z roku na roku. Budowa wymarzonego domu wiąże się niejednokrotnie z kosztem, który przekracza możliwości przeciętnego obywatela naszego kraju. Chcąc poszukać możliwości obniżenia kosztów realizacji, można wziąć pod uwagę, czy nie warto wybudować drugi dom na działce rodziców. Ograniczenie kosztów o kwestię zakupu działki to już spora ulga. Wiele osób to przekonuje.
Nadbudowa domu istniejącego
Jest jednak sposób na to, by ograniczyć koszty realizacji jeszcze bardziej. Zamiast budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce, można rozbudować istniejący już dom jednorodzinny lub dokonać jego nadbudowy. Wówczas poza kosztem zakupu działki odchodzą również wydatki związane z doprowadzeniem mediów do działki.
W przypadku nadbudowy nie muszą Państwo również wykonywać drogich robót ziemnych, a także nie muszą Państwo realizować fundamentów domu. Rozbudowa domu jest mniej uciążliwa pod kątem realizacji, ponieważ domownicy nie muszą się przenosić na czas budowy.
Zaletą rozbudowy jest również fakt, że realizacja bryły i wnętrza dobudówki jest praktycznie dowolne. Niestety, zabiera ona część działki. Z kolei nadbudowa pozwala na zaoszczędzenie terenu, ale wymaga od inwestorów dostosowania się do kształtu istniejącej już realizacji. W dodatku realizacja nadbudowy wymaga także wyprowadzki domowników z istniejącego już budynku na pewien, dłuższy czas.
Domy bliźniacze
Jeżeli natomiast mają Państwo w posiadaniu działkę, na której nie został zrealizowany żaden z planowanych dwóch domów, warto wziąć pod uwagę realizację domu bliźniaczego czy domu w zabudowie szeregowej. To idealny sposób na obniżenie kosztów realizacji, biorąc chociażby pod uwagę sam koszt materiałów budowlanych. W dodatku domy bliźniacze ze względu na łączącą je ścianę są często tańsze pod kątem całorocznego ogrzewania.
Decydując się na taką realizację uzyskają Państwo również znacznie większą wolną przestrzeń wokół domu, którą można wykorzystać na piękny ogród lub taras. Nowoczesne domy bliźniacze zapewniają również świetną izolację akustyczną! Jeżeli rozważają Państwo taką realizację, zachęcamy do zapoznania się z gotowymi projektami domów bliźniaczych na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/projekty-domow.
Ryzyko konfliktów
Bez względu jednak na to, czy chcą Państwo budować dwa domy na jednej działce, rozbudować dom jednorodzinny już istniejący czy też wybudować dom bliźniaczy, powinni się Państwo zastanowić nad kwestią, czy taka realizacja nie spowoduje późniejszych konfliktów.
Niestety, zdarza się, że inwestorzy decydują się na jedną z wymienionych realizacji biorąc pod uwagę wyłącznie możliwe oszczędności. W takim wypadku powinna się jednak pomyśleć nieco szerzej i przewartościować każde „za i przeciw”. Owszem, funkcjonalna i przemyślana budowa domu może każdej z rodzin zapewnić prywatność, ale o konflikt pryz takiej realizacji wcale nie jest trudno.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się poważnie zastanowić nad tym, czy obie rodziny będą wzajemnie szanować granice swojej prywatności, a także czy ryzyko pojawienia się konfliktu jest duże.
Kompleksowa budowa domów z firmą New-House
Interesuje Państwa budowa dwóch domów na jednej działce? Spodobały się Państwu projekty domów bliźniaczych? A może chcą Państwo zrealizować rozbudowę istniejącego domu? Bez względu na to, która z form realizacji Państwa interesuje – firma New-House może zająć się całą realizacją.
Budowa domu z firmą New-House to współpraca obejmująca znacznie więcej niż same prace na placu budowy. Nasi klienci mogą liczyć na pomoc w poszukiwaniu idealnej działki, a także odpowiedniego projektu domu - zapraszamy na https://new-house.com.pl/dzialki. Zapewniamy także uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Samą realizację budowy domu pod klucz wykonujemy w dziewięć miesięcy, a nasza praca jest obejmowana gwarancją jakości na dziesięć lat! Po zakończonej budowie oferujemy także zaprojektowanie i wykonanie aranżacji wnętrza domu, zadbamy także o projekt i realizację terenu wokół budynku.
Interesuje Państwa tak profesjonalna forma współpracy? Nie muszą się martwić o poprawność realizacji, nie muszą Państwo się stresować i martwić – to my zadamy o całą realizację od A do Z. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą ofertą – zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy dostępni codziennie w godzinach 7-21.
Dwa domy na jednej działce? Zadbamy o poprawność prawną, a także sprawność i jakość realizacji. Współpraca z New-House to gwarancja pełnej satysfakcji.