Koszty budowy nierzadko determinują różnorodne decyzje, jakie inwestor musi podejmować na etapie planowania nieruchomości. Najlepszą metodą, aby poznać rząd wydatków, na jakie musimy się przygotować, jest kosztorys budowlany. To dokument, który nie tylko ukazuje nam skalę finansową przedsięwzięcia, ale jest również wymagany przez banki, jeśli inwestycję chcemy częściowo pokryć kredytem hipotecznym.
Aby przystąpić do wykonania kosztorysu, musimy wpierw znaleźć gotowy projekt domu lub zlecić jego przygotowanie na indywidualne zamówienie. Obecnie wielu inwestorów korzysta z pierwszej opcji i kupuje projekt domu w Internecie. Jest to znacznie tańsze i szybsze a wybór tak ogromny, że istnieje naprawdę znikome ryzyko, że nasz sąsiad wybuduje identyczny budynek. Przed sporządzeniem kosztorysu musimy wiedzieć również, w jakiej technologii chcemy budować, jakie rozwiązania zastosujemy i które systemy wykorzystamy?
Cztery drogi do stworzenia kosztorysu budowlanego
1. Zakup gotowego projektu zawierającego kosztorys
To wygodne rozwiązanie, ponieważ oprócz planów i wizualizacji domu otrzymujemy również wycenę budowy. Wszystkie gotowe projekty domów znajdujące się na stronie internetowej New-House posiadają nie tylko kosztorys uproszczony, który informuje nas o całościowej skali wydatków, ale także kosztorys szczegółowy opisujący rząd wydatków na każdym z etapów wykonania domu pod klucz.
Czyli w cenie jednego zakupu otrzymujemy de facto wszystko, czego w tym momencie potrzebujemy, by zacząć wcielać w życie swoje budowlane marzenia. Warto również wspomnieć, że kosztorysy naszych projektów budowlanych są na bieżąco aktualizowane. W praktyce wygląda to tak, że system automatycznie dostosowuje kosztorysy to aktualnych stawek rynkowych. Dzięki temu inwestor może mieć pewność, że wycena, którą widzi, jest prawidłowa.
2. Zlecenie wykonania wyceny kosztorysantowi
Wykonanie profesjonalnego kosztorysu oparty na KNR (katalogu nakładów rzeczowych) można również zlecić wyspecjalizowanemu kosztorysantowi. Jednak to rozwiązanie ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze – musimy się liczyć z niemałym wydatkiem. Po drugie – osoba wykonująca taką wycenę może do końca nie znać realiów aktualnie panujących na rynku budowlanym tj. koszty materiałów, robocizny czy sprzętu niezbędnego do wykonania prac. Przecież w tej sytuacji ważna jest nie tylko powierzchnia użytkowa domu, ale o wiele więcej zmiennych. Może się więc okazać, że dokument przygotowany w ten sposób finalnie będzie nierzetelny, a co za tym idzie, niewiele powie nam o realnych wydatkach na budowę domu.
3. Kosztorys sporządzony przez wykonawcę
Jeśli planujesz powierzyć budowę jednemu wykonawcy, który zajmie się całością prac budowlanych, to warto również jemu powierzyć wykonanie kosztorysu. Taki dokument będzie zdecydowanie miarodajny, ponieważ firmy takie jak New-House zajmujące się kompleksowym wykonaniem domów jednorodzinnych znają temat od przysłowiowej „podszewki”, co oznacza, że doskonale orientują się we wszystkich rodzajów kosztów.
Specjaliści z naszej firmy są w stanie wykonać kosztorys każdego przedstawionego im projektu budowlanego zakupionego w zasobach Internetu. Oznacza to, że nawet jeśli kupisz projekt domu na innej stronie niż nasza, to możesz z powodzeniem powierzyć nam zarówno wykonanie kosztorysu, jak i proces budowy domu pod klucz. To znacznie oszczędza czas i odejmuje stresów, których podczas realizacji takiego przedsięwzięcia i tak jest przecież niemało.
4. Samodzielne wykonanie kosztorysu
W sieci można znaleźć wiele kalkulatorów budowy domu, dzięki którym możliwe jest samodzielne oszacowanie kosztów. Na stronie New-House także można znaleźć tego typu narzędzie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Z jego pomocą można pokusić się o samodzielne przygotowanie kosztorysu budowlanego. Możemy także porównać wyceny już wykonane. Można się z nimi zapoznać na przykład na naszej stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow.
Jednak należy sobie zdawać sprawę, że własnoręczne przygotowanie rzetelnego kosztorysu to przedsięwzięcie dość skomplikowane i czasochłonne. Wymaga również przyswojenia sobie nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i aktualnych stawek rynkowych. Warto również dodać, że niektóre banki wymagają, aby przedstawiany przez inwestora kosztorys budowlany był podpisany przez osobę, która ma ważne uprawnienia budowlane. W razie czego trzeba być na to przygotowanym.
Podsumowanie
Wykonanie kosztorysu budowlanego to niezwykle ważny etap na drodze do posiadania własnego domu. Tym ważniejszy, że niewielu inwestorów dysponuje nieograniczonymi środkami, które może przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Najczęściej sytuacja jest zgoła inna, a co za tym idzie, należy dokładnie przeanalizować wszystkie rozwiązania, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, co zastosujemy, a z czego niestety – często ze względów finansowych – będziemy musieli zrezygnować.
Rzetelnie przygotowany kosztorys pozwala na drobiazgowe oszacowanie, na jakie wydatki musimy być gotowi. Dlatego jego wykonanie warto powierzyć doświadczonym fachowcom posiadającym rozległą wiedzę. Wtedy mamy większą pewność, że nie zaskoczą nas później nieprzewidziane (i zawsze zbyt duże) wydatki.