Budowa domu do stanu deweloperskiego to niezwykle złożone przedsięwzięcie. Ilość spraw, których trzeba dopilnować i załatwić chwilami przyprawia o zawrót głowy. Nie wspominając już o kosztach, które momentami zdają się przypominać przysłowiową studnię bez dna. A jeśli wziąć pod uwagę fakt, że większość inwestycji jednorodzinnych w naszym kraju jest budowanych w oparciu o środki pochodzące z kredytów hipotecznych, to dodatkowo chcemy zaoszczędzić, aby obciążenie nie rujnowało domowego budżetu. Ciężko bowiem cieszyć się z nowego wspaniałego domu mając świadomość, że trudno będzie nam zarobić na ratę kredytu hipotecznego.
W tej sytuacji zasadne jest zadanie sobie już na samym wstępie pytania zawartego w temacie niniejszego artykułu – na czym podczas budowy możemy zaoszczędzić, a na czym oszczędzać nie wolno? Na szczęście nie jest to wiedza tajemna, a uzbrojony w nią inwestor może świadomie podjąć decyzję, jakie rozwiązania obniżające koszty jest w stanie zaakceptować a których zdecydowanie nie.
Gdzie szukać oszczędności podczas budowy domu?
Działka budowlana
Koszt zakupu działki to niezwykle duży wydatek. Teren znajdujący się w mieście zawsze będzie droższy niż ten podmiejski – co to tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie gruntu, to działka poza aglomeracją jest doskonałym pomysłem. Nie wspominając już o tym, że mieszkanie w takim miejscu ma naprawdę sporo plusów: czyste powietrze, bliskość terenów zielonych, cisza i spokój. Idealne warunki, aby naprawdę odprężyć się po dniu spędzonym w miejskim gwarze, przeszklonych biurowcach i na ruchliwych zakorkowanych ulicach.
Jeśli więc nie przeszkadza Ci konieczność dojazdów do pracy, słabiej rozwinięta infrastruktura drogowa oraz mniejsza ilość sklepów i lokali usługowych to zamieszkanie pod miastem może się okazać strzałem w dziesiątkę. A dodatkowo znacznie mniej zapłacisz za działkę budowlaną, co oznacza oszczędności już na samym starcie.
Rodzaj konstrukcji domu
Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie nowoczesnymi technologiami budowy, które są znacznie tańsze i szybsze w montażu od tradycyjnych konstrukcji murowanych. Dlatego, jeśli masz na celu oszczędności, może warto rozważyć budowę w oparciu o lekkie konstrukcje szkieletowe? Zaoszczędzisz nie tylko środki finansowe, ale również sporo czasu. Koszty można obniżyć, także decydując się na zastosowanie prefabrykatów. Szacuje się, że mogą być to oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy, czyli stawka jest naprawdę wysoka. Szczególnie że budowa domu z wykorzystaniem tańszej technologii nie oznacza wcale, że będzie on mniej solidny czy trwały.
Projekt domu
Zasada jest prosta: gotowy projekt domu zawsze będzie tańszy niż projekt wykonany na indywidualne zamówienie. Dodatkowo dokumentacja domu z katalogu jest dostępna praktycznie od ręki. Jeśli więc posiadana przez Ciebie działka jest standardowa i chcesz zaoszczędzić na etapie zakupu projektu (zarówno czas, jak i pieniądze) to gotowy dom z Internetu będzie najlepszym rozwiązaniem.
Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów konstrukcyjnych, które docelowo obniżą koszt budowy nieruchomości. Warto mieć świadomość, na czym można zaoszczędzić bez konieczności utraty komfortu i funkcjonalności budynku?
• Bryła budynku
Najbardziej ekonomiczna w budowie jest prosta i zwarta bryła budynku oparta na planie prostokąta. Warto również dodać, że decydując się na prostą bryłę domu, znacząco ograniczamy występowanie mostków cieplnych, przez które ogrzane wewnątrz powietrze ucieka z domu bezpowrotnie. Mamy więc nie tylko oszczędność na etapie budowy, ale również oszczędność długofalową zawartą w kosztach ogrzewania nieruchomości.
• Wielkość domu
Koszt budowy domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych zawsze będzie wyższy niż takiego, który ma metrów 100. Dlatego nie warto przesadnie rozbudowywać nieruchomości o pomieszczenia, które nie są nam niezbędne do komfortowego życia. Odpowiednio zaplanowana strefa dzienna oraz strefa nocna plus ułatwiające codzienne funkcjonowanie pomieszczenia gospodarcze i maksymalnie zminimalizowana ilość przedpokojów, oraz korytarzy sprawi, że będziemy mieszkać wygodnie nawet na niewielkiej przestrzeni. A przecież wyższy koszt budowy to nie jedyna konsekwencja posiadania dużego domu. Kolejną sprawą są wyższe koszty jego późniejszej eksploatacji.
• Ilość pięter
Stropy i schody generują duże koszty – jeśli więc szukamy oszczędności podczas budowy domu, warto rozważyć nieruchomość parterową.
• Dach
Zdecydowanie najtańszy w budowie jest prosty dach dwuspadowy nachylony od 30 do 45 stopni. Ma on stosunkowo niewielką powierzchnię, a jego konstrukcja jest prosta, co znacznie obniża prawdopodobieństwo wystąpienia błędów konstrukcyjnych. Każda dodatkowa krzywizna podnosi poziom skomplikowania dachu, a co za tym idzie także jego koszt zawarty zarówno w materiałach, izolacji, jak i robociźnie.
• Piwnica
Czy wiesz, że tylko rezygnując z posiadania piwnicy, jesteś w stanie obniżyć koszt budowy domu nawet o 30%? Tak, dobrze czytasz – 30%! Wykonanie piwnicy to ogromny wydatek, który trzeba naprawdę dobrze przemyśleć. Współcześnie posiadanie podpiwniczenia dla samego jego posiadania jest kompletnie nieopłacalne. Trzeba mieć naprawdę ważny powód, aby zdecydować się na wykonanie piwnicy. Jeśli planujesz wykonać w niej basen, saunę czy garaż to być może warto się na nią zdecydować. Jednak jeśli jesteś w stanie wygospodarować miejsce na pomieszczenia gospodarcze w innej lokalizacji, to piwnica jest kosztownym zbytkiem.
Oczywiście istnieją sytuacje, w których wykonanie podpiwniczenia jest konieczne np. kiedy działka jest umiejscowiona na skarpie. Wybierając teren pod budowę domu, warto mieć tego świadomość i jeśli zależy nam na maksymalnym cięciu kosztów nie decydować się na zakup terenu z nachyleniem.
A jeśli już zdecydowałeś się na budowę domu z piwnicą, to pamiętaj, żeby w tej sytuacji nie szukać pozornych oszczędności w materiałach budowlanych i izolacyjnych. Brak odpowiedniego zabezpieczenia odbije się nam przysłowiową czkawką, ponieważ docelowe koszty eksploatacji takiego budynku będą znacznie wyższe niż gdybyśmy nie oszczędzali na materiałach. Dobra rada – nie warto!
• Garaż
Możemy zaoszczędzić, wybierając projekt domu, w którym garaż zaplanowany jest w bryle budynku. Oszczędności uzyskamy nie tylko na etapie budowy, ale również podczas eksploatacji takiego pomieszczenia. Budowa wolnostojącego garażu zawsze będzie droższa niż takiego, który wkomponowany jest w dom.
Budowa domu – na czym nie warto oszczędzać?
Materiały budowlane
Dom to bez wątpienia inwestycja na lata, często jedyna taka w trakcie naszego życia. Jednak aby budynek służył nam przez długi czas, powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim trwały i bezpieczny. To zapewnimy sobie, wykorzystując podczas budowy tylko materiały legalnie dopuszczone do sprzedaży, posiadające różnorodne certyfikaty oraz atesty. Legalność sprzedaży jest gwarantem, że mamy do czynienia z produktami oryginalnymi i pełnowartościowymi, które spełniają wszelkie wymagania oraz normy określone prawo polskie i unijne. W praktyce są więc trwałe i bezpieczne zarówno dla zdrowia i życia pracowników budowlanych, jak i docelowych mieszkańców domu.
Jakakolwiek oszczędność poczyniona w zakresie materiałów budowlanych to oszczędność chwilowa i pozorna. Niskiej jakości, nieatestowane produkty mogą mieć znaczący wpływ na wytrzymałość konstrukcji budynku oraz trwałość nieruchomości. Dodatkowo mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia ludzkiego. Jakość zawsze ma swoją cenę, jednak z zasady jest to i tak cena niższa niż kapitalny remont domu po kilku latach lub poważna choroba któregoś z domowników. Zdecydowanie nie warto. Szczególnie że hurtownie budowlane często organizują korzystne promocje, dzięki którym doskonałej jakości produkty można nabyć w konkurencyjnych cenach.
Wykonawca
Doświadczeni fachowcy z dużą wiedzą techniczną i umiejętnościami praktycznymi zawsze będą kosztować więcej niż osoby, które budowlanką zajmują się z przypadku. Do wyboru ekipy budowlanej należy więc podejść z rozsądkiem. Warto sprawdzić stawki obowiązujące na rynku i wybrać ofertę, która nie będzie ani zbyt wygórowana, ani bardzo zaniżona. Należy również zwrócić uwagę na renomę potencjalnego wykonawcy, zrealizowane przez niego projekty, jak i czas, jaki jest obecny na rynku. Oszczędność na profesjonalistach z pewnością się na nas zemści i nie warto fundować sobie takich atrakcji.
Można zdecydować się także na współpracę z firmą taką jak New House, która jest w stanie zrealizować projekt budowy domu od przysłowiowego A do Z. Pomagamy w wyborze działki, projektu, wyceniamy i przeprowadzamy budowę, a jeśli chcesz, załatwimy za Ciebie także wszelkie niezbędne sprawy urzędowe. Budowa domu pod klucz zajmuje nam około 9 miesięcy. Co oznacza, że za mniej niż rok możesz zamieszkać „na swoim”. Jesteśmy w branży od ponad 25-lat i w tym czasie zbudowaliśmy ponad 1200 domów na terenie całego kraju. Dysponujemy pozytywnymi referencjami od blisko 200 klientów.
Marzysz o własnych czterech ścianach? Wykorzystaj nasz autorski kalkulator budowy domu i dowiedz się, ile środków potrzebujesz na realizację tego przedsięwzięcia?