Warunki techniczne budowy domów jednorodzinnych regularnie są poddawane zmianom i aktualizacjom. Służy to zwiększeniu standardu jakości realizacji, ale również zadbaniu o otaczające nas środowisko. Nowe warunki techniczne budowy domów na 2021 rok mają przybliżyć nas do budowy domów jeszcze bardziej skupionych na energooszczędności. Co konkretnie uległo zmianom? Na co zwrócić uwagę i o czym powinno się w szczególności pamiętać? Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.
New-House to profesjonalna firma, która oferuje kompleksową ofertę budowy domów od 1991 roku. Dzięki tak długiemu doświadczeniu na rynku budowlanym mieliśmy możliwość realizacji różnorodnych domów jednorodzinnych, a także obserwowaliśmy zmieniające się trendy, wymagania, obowiązki i warunki techniczne. W firmie New-House pracują specjaliści związani z różnymi aspektami budowy domów jednorodzinnych - również specjaliści od prawa budowlanego. Dzięki temu nie tylko doskonale wiemy, jak dostosować budowę do obowiązujących wymogów, ale również oferujemy w pełni merytoryczne wsparcie naszym klientom. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą budowy, którą realizujemy dosłownie od A do Z: https://new-house.com.pl/budowa-domu.
Chcąc dzielić się naszą wiedza oraz doświadczeniem z inwestorami, publikujemy wiele artykułów o tematyce budowlanej na naszej stronie internetowej. W tym artykule chcemy szczegółowo omówić nowe warunki techniczne budowy domów na 2021 rok. Poruszymy między innymi takie kwestie, jak:
- Na czym polega WT 2021?
- Kogo obowiązuje nowe warunki techniczne?
- Jakie zmiany wprowadza WT 2021?
- Jaka jest wartość współczynnika przenikania ciepła według nowych warunków technicznych?
Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem. Oczywiście, nasi specjaliści oferują również pełne wsparcie w trakcie realizacji. Chętnie Państwu doradzą, a także podzielą się wiedzą.
Czym jest standard WT-2021 i kto musi go spełnić?
Standard WT 2021 to nic innego jak poddane nowelizacji warunki techniczne dla realizacji budowy. Najnowsze zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 roku i w związku z tym realizowane domy muszą spełniać szereg warunków dotyczących energooszczędności i izolacyjności cieplnej. Należy przy tym pamiętać, że nowe warunki dotyczą nie tylko budynków dopiero co realizowanych, ale również domów, które są poddawane modernizacji.
Aktualizacje przepisów związanych z warunkami technicznych są przeprowadzane co kilka lat. Ma to na celu dostosowanie się do wymagań budowlanych stawianych przez Unię Europejską, upowszechnienie realizacji, które nie będą obciążeniem dla środowiska naturalnego oraz polepszenie jakości stosowanych na rynku rozwiązań budowlanych. Kolejne zmiany warunków technicznych mają pozwolić na jeszcze mniejsze zużycie energii i zmniejszenie ilości generowanych zanieczyszczeń środowiskowych.
Dotychczas warunki techniczne w Polsce były zmieniane trzykrotnie. Największym przełomem był jednak rok 2002, kiedy został opublikowany jednolity tekst o Warunkach Technicznych. Był to dokument, który ustsyematyzowął wszystkie obowiązujące warunki poprawnej realizacji i stanowił fundamentalną podstawę do uzyskania dokładnych informacji. To na bazie właśnie tego dokumenty powstawały kolejne nowelizacje. Pierwsza z nich została wprowadzona dopiero w 2014 roku. Dotyczyła ona wprowadzenia konkretnych wymogów dotyczących termoizolacyjności przegród budowlanych, została również zmieniona obowiązująca wartość dla współczynnika przenikania ciepła między innymi przez ściany, okna oraz stropodachy. Kolejna z nich została wprowadzona już w 2017 roku, która również przyczyniła się do obniżenia wymaganego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne. Ostatnia zmiana, która została wprowadzona na samym początku roku 2021 była dokładnie wykalkulowaną i planowaną nowelizacją. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków została opublikowana już w 2010 roku, zostały tam określone sposoby obliczenia charakterystyki energetycznej budynku. Dokument obejmuje również kwestię nakładania sankcji w przypadku ewentualnego naruszenia przepisów. Warunki techniczne budowy domów w Polsce musiały zostać dostosowane do wyżej wymienionej dyrektywy, w ramach międzynarodowego promowania budownictwa energooszczędnego.
Kogo obowiązują nowe warunki techniczne budowy?
Omawiane w tym artykule zmiany zostały wprowadzone wraz z początkiem roku 2021 i obowiązują one niemal każdego inwestora. Nowe warunki będą musieli spełnić ci, którzy uzyskają pozwolenie na budowę w 2021 roku, a także każdy kto posiadał projekt budowy stworzony przed 2021, ale który nie został formalnie w pełni zaakceptowany. Co więcej warunki techniczne z 2021 roku będą obejmować również każdy modernizowany budynek oraz każdy budynek, który jest poddawany rozbudowie.
Jakie zmiany wprowadzają nowe warunki techniczne budowy domów?
Tegoroczna nowelizacja, WT 2021, dotyczy przede wszystkim trzech zagadnień. Chcąc w kilku prostych słowach podsumować najważniejsze zmiany, które obowiązują od początku 2021 roku, należy wymienić poniższe aspekty.
- Niższy współczynnik przenikania ciepła - będzie on obejmował między innymi ściany, podłogi, drzwi, okna, dachy. Ma to zapobiec traceniu ciepła we wnętrzu budynku. Im niższa wartość tego współczynnika, tym mniejsze straty ciepła
- Mniejsze zapotrzebowanie na nieodnawialną energię - nowe domy mają jeszcze bardziej wykorzystywać możliwości energii odnawialnej.
- Zwiększenie wykorzystania ekologicznych źródeł ciepła - aby nowe budynki były jeszcze bardziej ekonomiczne i ekologiczne, powinny wykorzystywać nowoczesne źródła ciepła, na przykład pompy ciepła.
Pierwszy z wyżej wymienionych aspektów rozwiniemy w szczegółowy sposób w tym artykule. Z kolei kolejne podpunkty rozwiniemy szerzej w kolejnych artykułach blogu firmy New-House.
Współczynnik przenikania ciepła w warunkach technicznych na 2021 rok
Domy, które będą budowane od 2021 roku, będą musiały być lepiej izolowane niż wcześniejsze realizacje. Aby osiągnąć taki efekt warto zastosować materiały lepszej jakości i/lub grubszą warstwę izolacji. Architekt odpowiedzialny za projekt budowy domu bez wątpienia będzie wiedział, jakie rozwiązania dla tej konkretnej realizacji są konieczne. Poniżej prezentujemy dokładną wartość współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych przegród budynku.
Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych
- Przy temperaturze większej lub równej 16°C - 0,20 W/(m2∗K)
- przed nowelizacją współczynnik wynosił 0,23 W/(m2∗K).
- Przy temperaturze od 8°C do 16°C - 0,45 W/(m2∗K)
- przed nowelizacją współczynnik wynosił 0,45 W/(m2∗K)
- Przy temperaturze mniejszej niż 8°C - 0,9 W/(m2∗K)
- przed nowelizacją współczynnik wynosił 0,45 W/(m2∗K)