Akademia Budowlana

Dla kogo dom dwupokoleniowy?

Swojego czasu Polacy zachłysnęli się samodzielnością i niezależnością, jaka stała się naszym udziałem po przemianach ustrojowych. Nagle pojawił się ogrom możliwości, które tylko czekały na to, aby z nich skorzystać. To w konsekwencji zaowocowało znacznym osłabieniem więzi pokoleniowych, ponieważ młodzi ludzie często opuszczali dom rodzinny, by zamieszkać w innym mieście, województwie czy kraju.

Minęły lata, priorytety bardzo często uległy przewartościowaniu, dzięki czemu bliskość rodziny znów stała się niezwykle ważna i pożądana. Młodzi potrzebują starszych, aby podzielić się z nimi obowiązkami w zakresie opieki nad wnukami a starsi potrzebują wsparcia młodych w związku z postępującymi efektami starzenia i koniecznością opieki. Taka obopólna współpraca sprawdza się doskonale w momencie, kiedy rodzice, dzieci i wnuki mieszkają blisko siebie. Zapewne stąd wzięła się rosnąca z roku na rok popularność domów dwupokoleniowych zwanych inaczej dwurodzinnymi. Są one ukłonem w stronę polskiej tradycji, czasów minionych, kiedy to całe rodziny zamieszkiwały pod jednym dachem, wspierały się nawzajem, dzieliły się obowiązkami, radościami i smutkami.
 
Dom dwurodzinny – wygoda i bezpieczeństwo

Niewątpliwie największą zaletą domu dwurodzinnego jest możliwość nawiązania bliskich relacji rodzinnych. Badania pokazują, że taka sytuacja znacznie zwiększa komfort naszego życia i podnosi jego jakość. Gdy bliscy są tuż za ścianą, czujemy się bezpieczniej, ponieważ cokolwiek by się nie działo, obok są życzliwe nam osoby służące pomocą, wsparciem i zrozumieniem. Mieszkanie w jednym budynku znacznie ułatwia komunikację oraz obecność w życiu najbliższych, ich codziennych sprawach i problemach. Nie trzeba do siebie dzwonić, umawiać się, można po prostu zapukać i zapytać, czy wszystko jest w porządku.

Także wspólna organizacja różnego typu uroczystości rodzinnych i celebrowania świąt zbliża pokolenia i sprawia, że młodzi i starsi patrzą na siebie życzliwszym okiem. Nie należy też zapominać o wygodzie, jaką daje tego typu dom. Dziadkowie mogą służyć pomocą w opiece nad wnukami. A dzieci mają możliwość wygodnego zajęcia się rodzicami w podeszłym wieku. Można również dzielić się obowiązkami w zakresie gotowania czy pielęgnacji ogrodu. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. Dodatkowo taki dom dwupokoleniowy niezwykle rzadko jest pusty, dzięki czemu nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo nieruchomości, gdy wyjeżdżamy np. na wakacje.
 
Dom dla dwóch rodzin – ekonomiczne rozwiązanie

Koszt budowy domu dwupokoleniowego dzieli się na dwie rodziny, więc jest to również inwestycja korzystna pod względem ekonomicznym. Zaoszczędzić można zarówno na zakupie działki, projektu budowlanego, jak i samych pracach budowlanych. Nawet jeśli żaden z gotowych domów z katalogu nie spełni naszych oczekiwań, to również cena indywidualnego projektu domu będzie atrakcyjniejsza, jeśli podzielimy ją na pół. Dom dwurodzinny oznacza także oszczędności w zakresie późniejszej eksploatacji – kosztów remontu, rachunków czy ogrzewania. Można więc bez cienia wątpliwości powiedzieć, że dom dla dwóch rodzin to inwestycja opłacalna ekonomicznie również w wieloletniej perspektywie.
 
 
Projekty domów dwupokoleniowych

Zasadniczo projekty domów dla dwóch rodzin nie różnią się cenowo od projektów nieruchomości jednorodzinnych. Najczęściej mają one powierzchnię zaczynająca się od 120 metrów kwadratowych, choć zdarzają się także obiekty o wiele większe. To, jaki projekt wybierzemy w przypadku takiej inwestycji, zależy od wielkości działki, jaką dysponujemy. Jej powierzchnia jasno wskaże nam czy powinniśmy celować w klasycznego bliźniaka, dom parterowy, piętrowy czy może taki z poddaszem użytkowym?

Oczywiście niezwykle ważne są również osobiste preferencje obu rodzin i poziom prywatności, na jakim im zależy. Warto w tym miejscu dodać, że domy dwulokalowe traktowane są przez polskie prawo budowlane tak samo, jak domu jednorodzinne. Tak więc w momencie, kiedy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący posiadany przez nas teren dopuszcza wyłącznie budowę jednorodzinną, to możemy bez przeszkód wybudować na nim dom dla dwóch rodzin.
 
Prywatność w domu dwurodzinnym

Domy dwurodzinne zaprojektowane są w taki sposób, aby każda z zamieszkujących go rodzin miała do dyspozycji komfortowe warunki do życia. Ilość miejsca przeznaczonego dla mieszkańców zależy od indywidualnych potrzeb. Często zdarza się tak, że dom dwupokoleniowy to w praktyce jeden większy lokal dla rodziny z dziećmi i jeden mniejszy dla dziadków. Jednak są i takie projekty, w których to dwie przestrzenie o tym samym metrażu oparte o lustrzane odbicie np. gdy wybieramy projekt typu bliźniak.

Najważniejsze jest, aby każde z mieszkań dawało odpowiedni poziom prywatności i swobody wszystkim członkom rodziny. Można zdecydować się na całkowite rozdzielenie lokali (wtedy konieczne są dwa osobne wejścia) lub zachować komunikację między nimi (można połączyć mieszkania wiatrołapem lub pomieszczeniami gospodarczymi). Innym pomysłem jest to, aby jedna rodzina mieszkała na parterze a druga na piętrze. Tak naprawdę to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji dotyczących prywatności i potrzeb w zakresie integracji rodzinnej. 
 
 
Piętrowy dom dla dwóch rodzin

Jako dom dwupokoleniowy najczęściej wykorzystuje się domy piętrowe oraz takie z poddaszem użytkowym. Rozwiązania te dają wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni i wydzielenia osobnych lokali dla obu rodzin. Można zastosować jedno wspólne wejście lub dwa oddzielne. Seniorów można zakwaterować na parterze, co jest szczególnie ważne, jeśli mamy do czynienia z osobami o obniżonej sprawności ruchowej. Dzięki temu osoby starsze nie będą musiały się wspinać na piętro, co dla osób młodych nie stanowi najmniejszego problemu. Tak więc wszyscy są w tym przypadku zadowoleni.

Można również tak zaaranżować dom, że parter będzie stanowił część wspólną dla obu rodzin, a na piętrze lub poddaszu każdy będzie dysponował własnym, indywidualnym pokojem. W zakresie wykorzystania posiadanych metrów kwadratowych ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia oraz potrzeby każdego z domowników.
 
Bliźniak dla dwóch pokoleń

Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe dające z jednej strony bliskość rodziny z drugiej zaś niezbędną dawkę prywatności i intymności we własnej przestrzeni. Pewnie dlatego bliźniaki cieszą się dużą popularnością w przypadku inwestycji przeznaczonych dla dwóch spokrewnionych ze sobą rodzin. Tego rodzaju domy najczęściej stanowią swoje lustrzane odbicie, mogą również posiadać niezależny garaż lub ogród znajdujący się za swoją częścią domu. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli każda z rodzin ma swój pomysł na zagospodarowanie przestrzeni zielonej i nie ma możliwości dojścia do kompromisu. Osobne ogródki sprawdzają się także wtedy, kiedy jedna z rodzin ma zwierzęta domowe, które wychodzą do ogrodu, a członkowie drugiej z rodzin niekoniecznie są do nich przyjaźnie nastawieni.
 
 
Parterówka dwurodzinna

Tego rodzaju dom doskonale sprawdza się, kiedy mają w nim zamieszkać z jednej strony małe dzieci z drugiej zaś osoby starsze lub niepełnosprawne. Gdy życie całej rodziny toczy się na jednym poziomie łatwiej o zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa każdego z domowników. Jednak niewątpliwym minusem tego rodzaju inwestycji jest konieczność zakupu znacznie większej działki niż gdybyśmy budowali dom piętrowy. Szczególnie jeśli chcemy urządzić również ogród. Duża działka oznacza większe koszty. Być może właśnie dlatego niewielu inwestorów decyduje się na budowę parterowego domu dla dwóch rodzin. Jednakże jeśli dysponujemy znacznym terenem, to warto rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ ma ono wiele dobrych stron także w dłuższej perspektywie.
 
Podsumowanie

Korzyści z zamieszkania w pobliżu naszych najbliższych są nie do przecenienia. Szczególnie że żyjemy w czasach, w których większość z nas czuje się nieco wyobcowana. Szaleńczy pęd życia, na jaki jesteśmy narażeni, powoduje stres i różnorodne problemy, z którymi znacznie łatwiej jest sobie poradzić, kiedy obok mamy bliskie osoby, które dobrze nam życzą, wspierają radą i pomocą. Dlatego dom dwurodzinny to doskonały pomysł nie tylko pod względem ekonomicznym, ale i emocjonalnym. Warto o tym pamiętać.
 
.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Tak   Nie
WWyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.