Większość inwestorów decyduje się na wybór gotowego projektu domu stworzonego przez architekta lub pracownię architektoniczną. Taki projekt przechodzi adaptację pod kątem specyfiki działki oraz indywidualnych oczekiwań inwestora. Z kolei projekt indywidualny od samego początku jest tworzony pod kątem konkretnej działki budowlanej. W tym artykule sprawdzimy, które rozwiązanie wybrać: adaptację projektu czy projekt indywidualny.
Na czym polega adaptacja gotowego projektu?
Gotowe projekty domów można wykorzystać na wielu działkach budowlanych. Wystarczy, że posiadamy dostatecznie dużą działkę, a na drodze do zrealizowania projektu nie stają założenia miejscowego planu zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy. Każda działka jest nieco inna i wpływa na sposób budowy domu. W tym celu wykonuje się adaptację projektu, czyli proces, w którym uwzględnia się specyfikę działki (ukształtowanie terenu, warunki wodno-gruntowe, uzbrojenie), a także indywidualne oczekiwania inwestora.
Innymi słowy, w trakcie adaptacji można wprowadzić zmiany zadysponowane przez inwestora. Najczęściej polega to na zmianie układu ścian działowych, adaptacji poddasza czy powiększeniu garażu. Na naszej stronie o adaptacji projektu dowiesz się, jakie zmiany są najczęściej wybierane przez inwestorów. Wynikiem tego procesu jest kompletny projekt budowlany dostosowany do specyfiki działki oraz naszych potrzeb. Będzie on podstawą do wydania pozwolenia na budowę domu.
Ile kosztuje adaptacja projektu?
Dokładne koszty adaptacji projektu zależą od kilku czynników. Jeśli w grę wchodzi wyłącznie adaptacja do specyfiki działki, bez nanoszenia zmian zadysponowanych przez inwestora, wówczas, taka usługa kosztuje 1500-3000 złotych. Znaczenie ma oczywiście sam projekt oraz nakład pracy, jaką musi włożyć architekt w dostosowanie projektu do warunków obowiązujących na działce. Jeśli jednak w trakcie adaptacji nanoszone będą zmiany w samym projekcie (inny układ ścian działowych, zmiana materiałów lub technologii, adaptacja poddasza), wówczas musimy przygotować się na dużo większe koszty. I o ile za zmianę ustawienia ścian działowych zapłacimy zwykle kilkaset złotych, o tyle zmiana technologii budowy to już koszt rzędu kilku tysięcy.
Jakie korzyści oferuje projekt indywidualny?
Inwestorzy mogą również zdecydować się na realizacje indywidualnego projektu budowlanego. W tym celu należy skorzystać z usług architekta lub pracowni architektonicznej. Projekt indywidualny powstaje od razu w oparciu o specyfikę działki, a co za tym idzie, jest poniekąd przypisany do danej parceli. W artykule o projektach indywidualnych (https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house) poruszamy wiele ciekawych kwestii związanych ze współpracą z architektem. Stworzenie nowego projektu od podstaw jest dość czasochłonnym procesem, dlatego rozwiązanie to zaleca się inwestorom, którzy mogą poświęcić na to nawet kilka miesięcy. Plusem jest jednak to, że finalnie otrzymujemy kompletny projekt budowlany gotowy do realizacji. Jest to szczególne udogodnienie w przypadku, gdy dysponujemy „problematyczną” działką budowlaną.
Ile kosztuje wykonanie projektu indywidualnego?
Na cenę projektu indywidualnego wpływają następujące czynniki: rozmiar budynku, zastosowane materiały i technologie, stopień skomplikowania bryły, renoma architekta lub pracowni, specyfika działki, a także region. Wiele pracowni podaje przybliżone ceny za metr kwadratowy. Młode pracownie lub architekci budujący swoją markę na rynku podejmą się tego wyzwania za ok. 120 – 150 złotych za metr kwadratowy. Jeśli zależy nam na usługach sprawdzonej i renomowanej pracowni, wówczas musimy przygotować się na wydatek rzędu 200 – 300 złotych za metr. A zatem, w przypadku domu o powierzchni 100m2, koszt projektu indywidualnego mieści się w widełkach 12,000 – 30,000 złotych.
Adaptacja projektu czy projekt indywidualny?
Nie ulega wątpliwości, że wybór gotowego projektu do adaptacji jest dużo tańszym rozwiązaniem w porównaniu z wykonaniem projektu indywidualnego. Na naszej stronie z gotowymi projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz obszerną bazę kilku tysięcy projektów stworzonych przez uznane pracownie architektoniczne. Firma budowlana New House oferuje profesjonalną realizację tych projektów, wraz z kompleksową adaptacją do specyfiki działki. Sam proces adaptacji trwa zazwyczaj do kilku tygodni.
Wybierając projekt indywidualny mamy pewność, że finalny efekt będzie w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jest to jednak bardzo kosztowne rozwiązanie. Wykonanie takiego projektu nierzadko kosztuje 10% łącznej wartości inwestycji, a zatem mówimy o kilkudziesięciu tysiącach złotych. Ponadto, projekt indywidualny jest dedykowany inwestorom, którzy mają nieco więcej czasu na cały proces decyzyjny. Stworzenie takiego projektu często zajmuje nawet kilka miesięcy.