Odpowiednio dobrana termoizolacja decyduje o energooszczędności naszego domu oraz kosztach eksploatacyjnych. Wszelkie błędy popełniane na etapie ocieplania domu skutkują znacznie wyższymi kosztami ogrzewania domu w przyszłości. W tym miejscu powiemy więcej na temat tego, jak działa izolacja termiczna domu, jak dobrać optymalne materiały, a także, jak uniknąć kosztownych błędów na etapie ocieplania budynku.
Czym jest izolacja termiczna domu?
Izolację termiczną stanowią materiały, które mają na celu zapobiec wydostawaniu się ciepłego powietrza z naszego domu, a jednocześnie, zatrzymać chłodne powietrze z zewnątrz. Dobra izolacja termiczna domu pozwala zatem utrzymać optymalną temperaturę, zapobiegając wychładzaniu w zimie oraz nadmiernemu nagrzewaniu latem. W sąsiedztwie izolacji termicznej stosowana jest paroizolacja, która ma na celu w bezpieczny sposób odprowadzać wilgoć z domu, a jednocześnie, zapobiegać zawilgoceniu materiałów izolacyjnych, co wpłynęłoby niekorzystnie na ich efektywność.
Po zewnętrznej stronie warstwy termoizolacyjnej kładziony jest tynk lub w przypadku elewacji wentylowanej, materiały, takie jak płytki i panele elewacyjne. W tym artykule: https://new-house.com.pl/elewacje możesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego wykończenia elewacji wraz z cokołem. Elewacja nie tylko wykańcza zewnętrzną stylistykę domu, ale również chroni termoizolację przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.
Jakie materiały termoizolacyjne stosuje się przy ocieplaniu domu?
Do ocieplania domów służą materiały o wysokich właściwościach izolacyjnych. Najczęściej jest to po prostu styropian układany płytami na uprzednio przygotowaną ścianę. Im grubsza warstwa styropianu, tym lepsze zabezpieczenie termoizolacyjne domu. Obecnie, dużą popularnością cieszy się droższa odmiana, styropian grafitowy, z pomocą którego można zaizolować dom cieńszą warstwą. Trudnodostępne miejsca izoluje się z pomocą wełny mineralnej, która dobrze wypełnia puste przestrzenie, dzięki czemu, eliminuje ryzyko wystąpienia mostków cieplnych.
Do ocieplenia budynku można wykorzystać również specjalne piany z tworzyw sztucznych. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są płyty z piany fenolowej, które układa się w podobny sposób, co styropian. Innowacyjnym sposobem jest ocieplanie pianą poliuretanową, którą natryskuje się na ocieplane powierzchnie. Taka metoda doskonale sprawdza się w przypadku poddaszy, ponieważ łatwo jest uzupełnić wszystkie wolne przestrzenie dookoła więźby dachowej. W nowoczesnym budownictwie co kilka lat pojawią się nowe materiały o poprawionych właściwościach izolacyjnych.
Przemarzanie ścian domu – jakie są przyczyny tego problemu?
Nawet najlepsze materiały termoizolacyjne mogą okazać się mało skuteczne, jeśli ocieplenie zostało przeprowadzone w sposób niedokładny. Wystarczy drobne uszkodzenie lub szczelina, aby w tym miejscu pojawił się tzw. mostek cieplny, przez który zachodzi wymiana ciepła. Ciepłe powietrze opuszcza nasz dom, a jego miejsce zastępuje chłodne powietrze z zewnątrz. Przemarzanie ścian domu obserwujemy w okresie jesienno-zimowym. W gorące dni roku, mostki cieplne wypuszczają przyjemny chłód i wpuszczają do domu skwar.
Dokładne i staranne ocieplenie domu to najlepszy sposób na przemarzanie ścian. Dlatego warto wybrać jakościowe materiały oraz zatrudnić sprawdzoną ekipę, taką jak New House, cieszącą się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. Jeśli problem wychładzania pojawi się w ocieplanym domu, wówczas należy przeprowadzić badanie podczerwienią, które wykaże, gdzie dochodzi do największych ubytków ciepła. W ten sposób można wyeliminować problematyczne miejsca.
Dobra izolacja domu to nie wszystko
Jakościowe materiały i fachowo przeprowadzone ocieplenie domu to już połowa, a może nawet trzy czwarte sukcesu. Jednak dom energooszczędny musi jeszcze posiadać odpowiednie okna oraz drzwi. W ostatnich latach, w Unii Europejskiej zaostrzono normy związane z wyborem okien i drzwi zewnętrznych do nowych domów. To właśnie nieszczelna lub wadliwa stolarka najczęściej okazuje się problemem przemarzania domu. Powszechnym problemem jest również niska jakość przeszkleń. Dobre okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a zarazem, wyższym współczynnikiem przepuszczalności promieniowania. Duże przeszklenia często stosuje się w pokoju dziennym, aby doświetlały, ale również docieplały wnętrze promieniami słonecznymi.
Izolacja termiczna domu a wentylacja
Tradycyjnym systemem wentylacyjnym jest oczywiście wentylacja grawitacyjna przez komin. Jednakże taki system wymaga nieszczelności, które umożliwiają wymianę powietrza w sytuacji, gdy różnica ciśnień nie jest duża. Innym rozwiązaniem jest oczywiście otwieranie lub rozszczelnienie okien. Dom energooszczędny korzysta jednak z nowoczesnej wentylacji mechanicznej, zwanej rekuperacją. System ten dodatkowo wspiera ocieplenie domu, ponieważ przechwyca ciepło z odprowadzanego powietrza i przekazuje je świeżemu powietrzu wprowadzanemu z zewnątrz.