Fotowoltaika to rozwiązanie stosowane w naszym kraju od wielu lat. Mimo to, wciąż możemy spotkać się z wieloma mylnymi przekonaniami na temat działania instalacji fotowoltaicznej. Jedną z częściej poruszanych kwestii jest to, czy fotowoltaika może zostać wykorzystana do ogrzewania wody w domu. W tym artykule opiszemy działanie instalacji oraz jej konkretne zastosowanie i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy fotowoltaika jest opłacalna.
W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?
Sercem instalacji są panele fotowoltaiczne, które najczęściej układamy na pochyłym dachu skierowanym na południe. Panele można jednak zamontować także na elewacji oraz na gruncie. Pobierają one promieniowanie słoneczne i przetwarzają je w prąd stały. Następnie, energia trafia do falownika, zwanego również inwerterem, gdzie jest przekształcana w prąd zmienny. Prąd trafia do sieci, a jego produkcja jest zapisywana przez licznik dwukierunkowy. Nadwyżki prądu trafiają do sieci dostawcy energii i mogą być wykorzystane np. przez okoliczne domy. Właściciel fotowoltaiki ma możliwość odebrania do 80% tej energii w okresie większego zapotrzebowania.
Reasumując, fotowoltaika dla domu jednorodzinnego oznacza darmowy prąd, który jest wytwarzany z promieniowania słonecznego pochłanianego przez panele. Instalacja nie służy zatem bezpośrednio do ogrzewania wody, ponieważ w tym celu stosowane są specjalne panele solarne. Fotowoltaika może być jednak wykorzystana do ogrzewania wody w sposób pośredni. Wystarczy, że w naszym domu wdrożymy instalacje wodne, które do ogrzewania wody wykorzystują prąd.
Jak wykorzystać fotowoltaikę w domu jednorodzinnym?
Jeśli zastanawiasz się na tym, czy fotowoltaika się opłaca, poszerzaj swoją wiedzę w merytorycznych źródłach, aby samodzielnie rozpoznać popularne mity na jej temat. Wiele ciekawych informacji na temat działania fotowoltaiki oraz sposobu jej montażu możesz znaleźć w tym miejscu: https://new-house.com.pl/fotowoltaika. Wiemy już, że instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd i nie służy bezpośrednio do ogrzewania wody. Możemy ją jednak wykorzystać do zasilania urządzeń oraz instalacji, które korzystają z prądu, oto niektóre przykłady:
- Bojler elektryczny – w domach jednorodzinnych do podgrzewania wody często służy bojler elektryczny, który jest urządzeniem mocno prądożernym. Fotowoltaika może dostarczyć prąd potrzebny do jego zasilenia, co skutecznie obniży rachunki.
- Instalacje grzewcze – fotowoltaika dla domu może oznaczać również tańsze ogrzewanie. Warunkiem są instalacje korzystające z energii elektrycznej, takie jak chociażby: elektryczne ogrzewanie podłogowe, grzejniki, farelki czy maty grzewcze.
- Pompa ciepła – niezwykle popularną instalacją grzewczą w nowych domach jest pompa ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia (wody, powietrza lub gruntu). W tym celu, urządzenie potrzebuje jednak odrobinę energii. Instalacja fotowoltaiczna może dostarczyć energię potrzebną do zasilenia pompy ciepła.
- Ogrzewanie basenu – w luksusowych domach stosowane są baseny z elektrycznymi grzejnikami, które podgrzewają wodę. Prąd wykorzystywany przez grzałki może pochodzić właśnie z fotowoltaiki.
- Nowoczesne systemy elektryczne – panele fotowoltaiczne pozwolą pozyskać darmowy prąd, którego źródłem jest promieniowanie słoneczne. Prąd przetworzony przez falownik jest wykorzystywany przez każdy system elektryczny w naszym domu: klimatyzację, komputer, telewizor, rekuperację, system alarmowy oraz inne systemy potrzebujące prądu.
Jak widzisz, mitem jest to, że fotowoltaika nie może służyć do ogrzewania wody. Jeśli tylko do ogrzewania wody wykorzystywana jest grzałka zasilana energią elektryczną, instalacja fotowoltaiczna zapewni darmowy prąd potrzebny do zasilania grzałki.
Panele fotowoltaiczne a panele solarne
Warto także powiedzieć kilka słów na temat różnic pomiędzy fotowoltaiką, a solarami. O ile panele fotowoltaiczne wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji prądu, o tyle panele solarne wykorzystują ją bezpośrednio do ogrzewania wody. Krąży w nich glikol, który jest przekaźnikiem ciepła. Przekazuje ciepło bezpośrednio do zbiornika wypełnionego wodą. Zastosowanie paneli solarnych jest zatem znacznie węższe i ogranicza się wyłącznie do podgrzewania wody, podczas gdy panele fotowoltaiczne służą nam do zasilenia wszystkich urządzeń działających na prąd.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Zdecydowanie tak, fotowoltaika dla domu to coraz popularniejszy system stosowany w nowoczesnym budownictwie. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii elektrycznej, instalacja fotowoltaiczna pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Wiosną i latem, większa część zapotrzebowania na energię jest zapewniana właśnie przez panele fotowoltaiczne. W słoneczne dni, fotowoltaika może zaoferować nadwyżkę prądu, która trafia do sieci. Właściciel domu może odzyskać nawet 80% energii w okresie wzmożonego zapotrzebowania, a zatem także jesienią lub zimą. Reasumując, odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, jest zdecydowanie twierdzące.