Przed rozpoczęciem budowy nowego domu, inwestor musi uzyskać pozwolenie ze strony urzędu gminy lub urzędu miasta. W tym celu składamy kompletny wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, ile właściwie wynosi czas oczekiwania na decyzję. Zależy to m.in. od urzędu, ale również od tego, czy wniosek został złożony prawidłowo. W tym miejscu postaramy się omówić możliwe scenariusze.
Czy każdy dom wymaga zgody na budowę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pozwolenia na budowę nie wymagają domy o powierzchni nieprzekraczającej 35m2. W praktyce są to zatem domki letniskowe. Niemniej jednak, zdaniem ekspertów, wybudowanie takiego domku może być furtką do uproszczenia formalności. Inwestorzy po wzniesieniu takiego domu mogą złożyć wniosek o dalszą rozbudowę, a uzyskanie takiego pozwolenia jest nieco prostsze. Taki sposób postępowania wciąż należy jednak do rzadkości. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w przypadku domów o powierzchni mniejszej niż 35m2 wymagane jest zgłoszenie budowy domu, o którym powiemy w następnym akapicie.
Czym się różni zgłoszenie od pozwolenia na budowę?
Jeśli działka budowlana jest położona w odludnej okolicy i nie graniczy z innymi, zabudowanymi domami, zamiast pozwolenia można wysłać zgłoszenie o budowie domu. Zgodnie z definicją, jest to możliwe w sytuacji, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza teren inwestycji. Konkretniej chodzi o to, że dookoła działki budowlanej nie znajdują się sąsiedzi, którzy byliby stroną postępowania administracyjnego. Budowa domu nie wpłynie na inne nieruchomości, dzięki czemu, uzyskanie formalnego pozwolenia na budowę nie jest konieczne.
Potrzebne jest jednak zgłoszenie budowy domu, które wysyłamy do urzędu miasta lub urzędu gminy. Inwestycję możemy rozpocząć po upływie 21 dni od momentu zgłoszenia, o ile urząd nie wniesie i nie poinformuje nas o sprzeciwie. Brak odpowiedzi ze strony urzędu również oznacza brak sprzeciwu. Zgłoszenie dotyczy również domów o powierzchni mniejszej niż 35m2. W praktyce jest to jednak bardzo mały procent wzniesionych domów. Na 100 inwestycji w Polsce, tylko 3 są realizowane na podstawie zgłoszenia budowy domu, a nie formalnego pozwolenia.
Co grozi za budowę domu bez pozwolenia?
Zdarzają się sytuacje, w których inwestor ma świadomość tego, że nie uzyska zgody potrzebnej na budowę wymarzonego domu. Mimo to, postanawia rozpocząć inwestycję bez pozwolenia, a zatem dopuszcza się samowoli budowlanej. O ile wiele lat temu takie sytuacje zdarzały się stosunkowo często, o tyle dziś należą już do skrajności. Jak doskonale wiemy, budowa domu to bardzo zaawansowany proces. Więcej na temat możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Inwestor, który dopuści się samowoli, może zostać ukarany potężną grzywną w wysokości nawet miliona złotych. Dawniej kodeks przewidywał również karę pozbawienia wolności.
Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę
Inwestor ma wpływ na to, ile trwać będą niezbędne formalności. Jeśli wiemy jak postępować oraz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, znacznie szybciej uda nam się otrzymać stosowne pozwolenie. Niezwykle istotną kwestią jest również prawidłowo sporządzony projekt budowlany zgodny z przepisami budowlanymi, specyfiką działki oraz warunkami zabudowy. Firma New House dysponuje dużym doświadczeniem w załatwianiu formalności i pomaga inwestorom w sprawnym i bezproblemowym uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Po otrzymaniu wniosku machina biurokracji jest wprawiana w ruch. Urzędnicy sprawdzą czy wniosek jest kompletny, zapoznają się z opiniami rzeczoznawców, a następnie ocenią, czy przedłożony projekt jest zgodny z MPZP oraz warunkami zabudowy. O rozpoczęciu postępowania informowane są także wszystkie strony, w tym właściciele okolicznych nieruchomości. Mają oni prawo złożyć sprzeciw, co automatycznie wpłynie na wydłużenie czasu oczekiwania.
Po jakim czasie otrzymamy pozwolenie na budowę?
Niestety, złożoność procedury sprawia, że uzyskanie pozwolenia nie jest łatwą i przyjemną formalnością, którą załatwimy w kilka dni. Zgodnie z przepisami, zgoda musi zostać wydawana w przeciągu 65 dni od momentu złożenia wniosku. Po tym czasie urząd będzie musiał zapłacić karę 500 zł za każdy kolejny dzień opóźnienia. W tym artykule: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe omawiamy wiele istotnych kwestii, które mają wpływ na to, czy decyzja urzędu będzie pozytywna. Inwestor musi koniecznie zadbać o kompletny i prawidłowo sporządzony wniosek.
W praktyce, pozwolenie na budowę najwcześniej otrzymamy w ciągu 3-4 tygodni od momentu złożenia wniosku. Dzieje się tak, gdy żadna ze stron postępowania nie wniesie sprzeciwu. Po otrzymaniu decyzji wciąż musimy odczekać 14 dni, aż uzyskana zgoda otrzyma status prawomocnej. Dopiero wtedy możemy bez przeszkód rozpocząć budowę domu. Wszelkie błędy popełnione przez inwestora na etapie projektowania lub załatwiania formalności oznaczają wydłużenie czasu oczekiwania.