Kotłownia

Oferta

Kotłownia

Polska leży w strefie geograficznej, w której konieczne jest czasowe stosowanie ogrzewania. Wybierając piec, inwestorzy kierują się nie tylko indywidualnymi preferencjami, ale także wydajnością rozwiązania i względami ekonomicznymi. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu faktu, że koszt ogrzewania nieruchomości pochłania większość rocznego budżetu przeznaczanego na eksploatację i utrzymanie budynku.

Na wybór rodzaju ogrzewania w nowych domach ma wpływ także rosnącą świadomość ekologiczna oraz przepisy prawa w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Warto również pamiętać, że od tego, jaki rodzaj pieca wybierzemy, zależy bezpośrednio to jaką kotłownię będziemy musieli stworzyć. Wszak warunki, jakie musi spełniać takie pomieszczenie, różnią się zależnie od wybranego rodzaju ogrzewania.

Inwestorzy podejmujący kompleksową współpracę z New-House mogą liczyć na pełne wsparcie zarówno w zakresie zakupu projektu budowlanego uwzględniającego wybrane źródło ogrzewania, jak i adaptacji konkretnego projektu domu tak, aby możliwe było zastosowanie interesującego nas pieca.

Kotłownia w domu – uwarunkowania prawne

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. oraz w Polskie Normy (m.in. PN-B-02431-1) jasno wskazują wymagania, jakie powinna spełniać kotłownia domowa. Są one zależne od rodzaju kotła, jaki będzie zainstalowany w budynku. Przepisy te są podyktowane bezpośrednio bezpieczeństwem mieszkańców nieruchomości. Warto także wiedzieć, że na podstawie interpretacji tych wytycznych swoje postanowienia oraz zezwolenia wydaje Państwowa Straż Pożarna. Nie można ich więc lekceważyć.

Odpowiednie miejsce na kotłownię

Kotłownia w budynkach jednorodzinnych najczęściej znajduje się w piwnicy lub na parterze nieruchomości. Istnieją jednak przypadki, w których ze względów bezpieczeństwa lokalizacja tego pomieszczenia jest narzucona przepisami prawa. Jeśli dom jest budowany na podstawie gotowego projektu, najczęściej konieczne jest naniesienie zmian uwzględniających konkretny rodzaj paliwa, jeśli różni się on od tego, które przewidział projektant. Jeśli zaś nieruchomość powstaje według projektu tworzonego na zamówienie, od razu uwzględnia się kotłownię przystosowaną do wybranego rodzaju ogrzewania.

Najogólniej rzecz ujmując wielkość i lokalizacja kotłowni zależy od mocy cieplnej wybranego kotła. Kotły o małej mocy dochodzącej do 30 KW (ogrzewanie gazowe i olejowe) mogą pracować w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Natomiast kotły o mocy od 30 do 60 kW należy montować w kotłowniach lub innych pomieszczeniach technicznych będących w istocie oddzielnymi budynkami znajdującymi się na terenie posesji.

Kotłownia dla pieca gazowego

Piec gazowy to czyste, estetyczne, wygodne i proste w obsłudze rozwiązanie grzewcze dla domów o mniejszej kubaturze. Kotły gazowe dostępne są w wersji jednofunkcyjnej (ogrzewanie pomieszczeń) lub dwufunkcyjnej (ogrzewanie pomieszczeń i wody). Pomieszczenie na kocioł gazowy wyposażony w zamkniętą komorę spalania musi mieć powierzchnię przynajmniej 6,5 metra kwadratowego. Natomiast w przypadku urządzeń, które do spalania pobierają powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, powierzchnia ta wzrasta do 8 metrów kwadratowych. Wysokość kotłowni dla pieca gazowego w nowo budowanych nieruchomościach musi mieć minimum 220 cm a w przypadku domów przechodzących modernizację minimum 190 cm.

Kotłownia dla kotła na gaz płynny

Ogrzewanie gazem LPG to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które często wybierają inwestorzy niemający dostępu do gazu ziemnego z sieci, ponieważ wykonanie przyłącza do ich działki, jest niemożliwe. Kotłownia, w której wykorzystywany będzie kocioł na gaz płynny co do zasady nie może znajdować się poniżej poziomu gruntu.

W kotłowni tego typu musi znajdować się między innymi:

  • kanał wentylacji grawitacyjnej wywiewnej,

  • nawiew bezpośredni z zewnątrz,

  • przewód kominowy dobrany do rodzaju kotła.

Dodatkowo w takiej kotłowni nie mogą znajdować się studzienki kanalizacyjne oraz wypusty.

Kotłownia dla kotła olejowego

Kocioł olejowy o mocy przekraczającej 30 kW wymaga montażu w wydzielonej kotłowni, którą można umieścić w piwnicy lub na parterze nieruchomości. Wysokość takiego pomieszczenia musi mieć minimum 220 cm natomiast minimalna powierzchnia kotłowni to 8 metrów kwadratowych. Dodatkowo, jeśli kotłownia tego typu znajduje się nad inną kondygnacją użytkową to podłoga pomieszczenia oraz jego ściany do wysokości 10 cm a progi wejściowe do wysokości 4 cm muszą być wodoszczelne. Podobnie zresztą jak przejścia wszystkich przewodów w podłodze i ścianach (do wysokości 10 cm). Warto również pamiętać, że ściany i stropy kotłowni, w której umieścimy kocioł olejowy muszą reprezentować klasę odporności ogniowej El60 a drzwi El30. Kotłownia na olej powinna mieć również zapewniony nawiew i wywiew powietrza.

Ten typ ogrzewania wymaga też miejsca do składowania zbiorników z zapasem oleju opałowego. Przepisy wymagają, aby skład oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55°C znajdował się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej natomiast jego ściany wewnętrzne i stropy muszą mieć klasę przeciwpożarową EI120, a drzwi – EI60. Magazyn oleju musi mieć również wentylację nawiewno-wywiewną zapewniającą dwie do czterech wymian powietrza na godzinę. Taka częstotliwość wymian pozwoli skutecznie usunąć zapach oleju z pomieszczenia.

Kotłownia dla pieców na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe występują w wielu rodzajach różniących się zarówno wydajnością, jak i wpływem na środowisko naturalne. Ogrzewanie węglowe, piece na ekogroszek czy kotły na pellet wymagają stworzenia odrębnej kotłowni, która nie jest pomieszczeniem mieszkalnym. Kocioł o mocy dochodzącej do 10 kW można zamontować, w kotłowni której powierzchnia jest nie mniejsza niż 30 metrów kwadratowych, a jednocześnie wynosi co najmniej 4 metry sześcienne na jeden 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła. Wymagana wysokość pomieszczenia to w tym przypadku 220 cm. Warto jednak przeznaczyć na kotłownię więcej miejsca, szczególnie jeśli chcemy w niej przechowywać również zapas opału, co jest rozwiązaniem praktycznym. Ważna jest również odpowiednia wentylacja i swobodny dostęp do wyjścia co ułatwia wyrzucanie popiołu.

Współcześnie część inwestorów decyduje się również na ogrzewanie drewnem, wykorzystując do tego celu kominek z płaszczem wodnym [linkowanie do nowego artykułu na temat ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym]. To rozwiązanie, które nie wymaga kotłowni, ponieważ w sezonie grzewczym kotłownią staje się w tym przypadku niejako pomieszczenie (z reguły salon), w którym znajduje się kominek.

Podsumowanie

Wybór rodzaju ogrzewania to jedna z poważniejszych decyzji, jakie musi podjąć inwestor decydujący się na budowę domu lub jego modernizację. Od niej zależy bezpośrednio to, jak duże koszty będziemy ponosić przez kolejne lata. Dlatego warto świadomie rozważyć wszystkie za i przeciw każdego rozwiązania łącznie z tym jaką kotłownię będziemy musieli stworzyć. Fachowcy z New-House aktywnie wspierają naszych klientów zarówno w pracach projektowych dotyczących systemów grzewczych, jak i fizycznym wykonaniu instalacji. Warto postawić na sprawdzonego partnera, który gwarantuje najwyższą jakość. Zapraszamy!


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new