Nasadzenia

Oferta

Nasadzenia

 

Nasadzenia roślinności stanowią swojego rodzaju ukoronowanie prac nad ogrodem. Trudno sobie bowiem wyobrazić otoczenie domu bez doskonale dobranych i skrupulatnie zaplanowanych drzew, krzewów, kwiatów oraz traw. Idealny projekt ogrodu powinien uwzględniać nie tylko dostępne podłoże i klimat, ale także indywidualne oczekiwania inwestorów w zakresie preferowanej stylistyki terenu zielonego. Nasadzenia należy dopasować również do możliwości finansowych klienta, które na tym etapie realizacji inwestycji mogą być już mocno uszczuplone. Na szczęście specjaliści w zakresie architektury krajobrazu są w stanie poradzić sobie z tą niedogodnością. W takiej sytuacji fachowcy z New-House rekomendują nasadzenia mniejszych – a co za tym idzie tańszych – roślin, które i tak w okamgnieniu urosną, zamiast ich większych odpowiedników. Oszczędności można wygenerować również w przypadku trawnika – wystarczy posiać trawę, zamiast korzystać z rozwiązania w rolce, które jest zwyczajnie bardziej kosztowne.

Spis treści

 • Tworzenie ogrodu krok po kroku

 • Nasadzenia roślin wokół domu – zasady, jakimi kierują się specjaliści New-House

 • Jak właściwie dbać o nasadzenia?

Tworzenie ogrodu krok po kroku

Aby prace związane z budową ogrodu dały spodziewany efekt, należy wykonywać je w odpowiedniej kolejności. Na tym etapie nie ma bowiem nic gorszego od działania bez planu, realizacji przypadkowych pomysłów i ogólnego chaosu.

Tworzenie ogrodów przez architektów krajobrazu współpracujących z New-House można zawrzeć w kilku poniższych krokach.

 1. Wykonanie projektu ogrodu

Projekt ogrodu to w praktyce dokładny plan wszystkich prac koniecznych do wykonania podczas budowy zielonego otoczenia domu, jak również produktów, materiałów i roślinności niezbędnej do przeprowadzenia takiej realizacji. Taki projekt najrozsądniej jest zlecić fachowcom, którzy niejedno tego rodzaju zlecenie zrealizowali, a co za tym idzie, mają niezbędne doświadczenie oraz wiedzą fachową. Realizacja tego przedsięwzięcia przez inwestora nieposiadającego kompetencji najczęściej ma opłakany skutek w postaci niespójnej realizacji, która ma niewiele wspólnego z pierwotnym wyobrażeniem tego, jak całość miała wyglądać. Szkoda czasu i pieniędzy na działanie po omacku, kiedy można zatrudnić do tego celu profesjonalistów.

 1. Przeprowadzenie niezbędnych prac ziemnych

Gleba na działce po przeprowadzonych pracach budowlanych najczęściej nie nadaje się do wykonania nasadzeń bez odpowiedniego przygotowania. Dlatego ziemię pod ogród należy oczyścić, spulchnić i wzbogacić o odpowiednią mieszankę minerałów, które już na starcie pomogą roślinom ukorzenić się i wzrastać.

 1. Poprowadzenie ogrodowej instalacji elektrycznej i nawadniającej

Aby ogród był w pełni funkcjonalny i wygodny w codziennej eksploatacji powinien być odpowiednio oświetlony i wyposażony w automatyczny system nawadniania. Niezbędne instalacje (elektryczną i nawadniającą) należy poprowadzić, zanim rozpoczniemy nasadzenia, aby nie zniweczyć ich efektów.

 1. Przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych:

 • wykonanie komunikacji w postaci ścieżek i chodników,

 • wykonanie podjazdu wraz z wybraną nawierzchnią,

 • wykonanie elementów małej architektury tj. taras, altana, oczko wodne,

 • wykonanie basenu,

 • montaż wybranego typu ogrodzenia, bramy wjazdowej do nieruchomości oraz furtki.

 1. Wykonanie nasadzeń oraz trawnika

Gdy już wszystkie prace przygotowawcze i budowlane zostaną wykonane przychodzi pora na nasadzenia wybranych drzew, krzewów i kwiatów dopasowanych do warunków glebowych i atmosferycznych oraz stylistyki domu, oczekiwań klienta i posiadanego przez niego budżetu. Na tym etapie wykonuje się również trawnik.

Nasadzenia roślin wokół domu – zasady, jakimi kierują się specjaliści New-House

 1. Zawsze zaczynamy od projektu, nigdy od nasadzeń.

Dzięki temu, że wszystkie działania są drobiazgowo zaplanowane, całość jest spójna, harmonijna i doskonale dopasowana zarówno do warunków glebowych, stylistyki domu, oczekiwań inwestora, jak również czasu, jaki może on poświęcić roślinności. Plan pozwala także uniknąć jej przesadzania. Co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku roślin, które tego nie lubią.

 1. Sadzimy rośliny z zachowaniem odpowiednich odstępów

Inwestorzy, którzy samodzielnie wykonują ogród, najczęściej zapominają o tym, że roślinność po jakimś czasie będzie potrzebowała o wiele więcej miejsca, niż potrzebuje na etapie sadzenia. Nasi specjaliści mają wiedzę na temat docelowych wymiarów roślin, co pozwala im już na starcie posadzić roślinność z zachowaniem odpowiednich odstępów pomiędzy nimi. Dbają także o odpowiednie oddzielenie rabat od trawnika tak, aby całość prezentowała się estetycznie.

 1. Obok siebie sadzimy rośliny, które mają podobne wymagania

Różne rośliny mają różne wymagania w zakresie gleby, nawodnienia, dostępu światła oraz nawożenia. Architekci krajobrazu z New-House tak planują przestrzeń ogrodu, aby rośliny o specyficznych wymaganiach znajdowały się w osobnych sekcjach.

 1. Sadzimy roślinność zgodnie z ich upodobaniami w zakresie dostępu do światła

Analizujemy wędrówkę słońca po terenie przeznaczonym na ogród, dzięki czemu wiemy, gdzie posadzić rośliny wymagające światła a gdzie te potrzebujące zacienionej przestrzeni do życia.

 1. Sadzimy rośliny tak, aby się nawzajem nie zagłuszały

Roślinności, która wzrasta wolno lub jest delikatna, nigdy nie sadzimy w otoczeniu gatunków ekspansywnych, aby jej nie przytłoczyły.

 1. Stawiamy na różnorodność i kontrasty

Dzięki temu ogród wygląda interesująco bez względu na porę roku.

 1. Nie przesadzamy

W eleganckim ogrodzie nie może zabraknąć efektownych roślin, które przyciągają spojrzenia. Dbamy jednak o to, aby nie było ich zbyt wiele, gdyż byłoby to zbyt męczące.

 1. Analizujemy zastałą roślinność

Jeśli na terenie przeznaczonym pod ogród już znajdują się jakieś drzewa lub krzewy sprawdzamy, czy można je zachować, czy należy je wyciąć, pamiętając o tym, że wycinka wymaga wcześniejszego uzyskania zgody urzędowej.

Jak właściwie dbać o nasadzenia?

Współpraca z profesjonalistą w zakresie architektury krajobrazu oznacza nie tylko doskonale zaprojektowany i wykonany ogród. Profesjonalista przekaże Ci także niezbędną wiedzę w zakresie odpowiedniej pielęgnacji zieleni, dzięki której ogród będzie wyglądał idealnie przez lata. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych porad naszych specjalistów, dzięki którym Twój ogród będzie przyciągał spojrzenia przez długi czas, bez względu na porę roku.

 • Dbaj o regularne nawożenie roślin

Nawozy dobieraj do indywidualnych wymagań roślinności. Pamiętaj, żeby przestrzegać zaleceń znajdujących się na etykietach, ponieważ w tym przypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Zwróć uwagę również na, to kiedy stosujesz nawozy. Co do zasady nie należy zaczynać nawożenia zbyt wcześnie ani kontynuować zbyt długo.

 • Regularnie usuwaj chwasty

Nawet najpiękniejszy i najbardziej drobiazgowo zaplanowany ogród będzie wyglądał nieestetycznie zarośnięty chwastami – od tej zasady nie ma odstępstw. Jeśli więc od początku wiesz, że nie będziesz mieć czasu na pielenie, powiedz o tym architektowi krajobrazu, aby mógł zaplanować nasadzenia niewymagające zaangażowania.

 • Nie bój się ostrych cięć

Ta zasada ma szczególnie duże znaczenie w przypadku krzewów, ponieważ od ich odpowiedniego cięcia zależy zarówno wygląd, jak i kondycja roślin. Dopytaj współpracującego z Tobą specjalistę o to, jak przycinać konkretne krzewy, a jeśli trzeba, zrób notatki, dzięki temu unikniesz przypadkowego cięcia, które może mieć opłakane skutki.

 • Regularnie sprawdzaj poziom wilgotności

Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli Twój ogród zlokalizowany jest po południowej stronie domu, ponieważ może się okazać, że konieczne będzie podlewanie roślin np. w czasie upałów. Odpowiednie nawilżenie gleby jest ważne także wtedy, jeśli w ogrodzie masz starodrzew, który wchłania dużo wody.

 • Obserwuj nasadzenia pod kątem występowania szkodników oraz chorób

Wczesna reakcja pozwala zastosować najmniej inwazyjne rozwiązania celem rozwiązania problemu.

 • Zadbaj o odpowiednie okrycie nasadzeń na zimę

Oczywiście mamy tutaj na myśli roślinność, która wymaga zabezpieczenia przed chłodem w miesiącach zimowych. Osłon w postaci jasnej włókniny (ciemna sprzyja przegrzewaniu się roślin) nie można założyć ani zdjąć zbyt późno. Warto również regularnie sprawdzać, czy pod osłonami nie dzieje się nic niepokojącego.

 • Czasem trzeba coś usunąć – nie bój się tego!

Stare, zniszczone, przemarznięte lub zdeformowane rośliny najczęściej nie stanowią ozdoby. Trzeba więc wiedzieć, kiedy rozstać się z nimi bez żalu i dzięki temu zachować odpowiednią estetykę ogrodu. Szczególnie że usuniętych roślin nie trzeba wyrzucać, można je komuś oddać.

 • Kochaj swój ogród i poświęcaj mu czas

Nie bez powodu mówi się, że rośliny wymagają uczucia i odpowiedniego podejścia. Opieka nad ogrodem może być naprawdę niesamowitą przygodą, która pochłonie Cię bez reszty, jeśli tylko spróbujesz znaleźć w tym radość i wytchnienie. Zapewniamy, że rośliny odwdzięczą Ci się za takie podejście z nawiązką. Zdecydowanie warto spróbować.

Jeśli podobnie jak my nie wyobrażasz sobie domu bez odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej przestrzeni rekreacyjnej pełnej doskonale dobranej roślinności, to zdecydowanie jesteś w odpowiednim miejscu. Pamiętaj, że New-House chętnie wybuduje dla Ciebie wymarzony dom z ogrodem w każdym zakątku naszego kraju. Weźmiemy na siebie nie tylko prace stricte budowlane, ale również wszystkie zagadnienia administracyjne i formalności urzędowe. Naszą ofertę kierujemy do inwestorów, którzy nie chcą poświęcać całego wolnego czasu na nadzorowanie budowy domu. Współpracując z nami, możesz bez problemów wypełniać swoje codzienne obowiązki, a my w tym czasie wybudujemy Twój dom. Jeśli taka perspektywa jest dla Ciebie kusząca, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy są do dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Chętnie opowiedzą Ci o dostępnych możliwościach współpracy i rozwiązaniach oferowanych inwestorom. Nie czekaj! Wybuduj dom z ogrodem wspólnie z New-House!

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new