Kostki, podjazdy
Myli się ten, kto uważa, że budowa domu kończy się na wykonaniu budynku pod klucz. Niemniej ważne od samej nieruchomości jest jej otoczenie. Zaniedbane, niewykończone lub wykończone nieumiejętnie może skutecznie obniżyć walory estetyczne całej inwestycji. Nie wspominając już o rozczarowaniu inwestorów, którzy za oknem zamiast ogrodu będą mieli gołą ziemię a zamiast podjazdu kałużę błota.
Żeby uniknąć takich niespodzianek, warto rozważyć zlecenie zagospodarowania terenu wokół domu firmie, która zajmuje się jego budową. New-House oprócz kompleksowej budowy nieruchomości jednorodzinnych oferuje także zagospodarowanie działki od przysłowiowego A do Z. Oznacza to więc nie tylko prace ziemne o różnym stopniu zaawansowania, wykonanie ogrodzenia czy bramy, ale także ułożenie kostki przed domem oraz w miejscach wyznaczających ciągi komunikacyjne wokół budynku.
Kostka przed domem
Utwardzony teren przed domem staje się swojego rodzaju standardem w przypadku współczesnych nieruchomości jednorodzinnych. Aby go uzyskać, wykorzystuje się najczęściej kostkę brukową w różnych wzorach i kolorach. Z jej pomocą tworzone są zarówno chodniki, ścieżki, schody, jak i podjazdy. To rozwiązanie zapewniające wygodę oraz podnoszące estetykę nieruchomości, szczególnie jeśli zdecydujemy się ułożyć ją w oryginalny wzór. Należy jednak pamiętać, że spójną koncepcję zapewni nam wykorzystanie dwóch maksymalnie trzech kolorów kostki, które będą jednocześnie korespondować z kolorystyką wykorzystaną na elewacji budynku.
Inwestorzy decydujący się na zastosowanie nowoczesnej kostki na podjazd podkreślają fakt, że jest to rozwiązanie niezwykle trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne, o które w naszej szerokości geograficznej nietrudno. W praktyce kostka jest więc dobrą inwestycją na lata. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby kostka prezentowała się znakomicie przez cały okres jej eksploatacji, warto pamiętać o zabezpieczeniu jej środkami, które zapobiegają powstawaniu plam oraz nieestetycznych zabrudzeń.
Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?
To, jaki rodzaj kostki brukowej wykorzystamy w przypadku konkretnej nieruchomości, zależy w dużej mierze od powierzchni, z którą będziemy pracować. Dodatkowymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę, jest elewacja budynku oraz jego dach. Wszystko po to, aby kostka nie tylko była trwała, ale i spójna z całością projektu architektonicznego domu.
Rodzaje kostki dostępne na rynku:
Kostka betonowa
Charakteryzuje się doskonałymi parametrami w zakresie wytrzymałości, co pozwala układać z niej zarówno podjazdy, schody, jak i ścieżki oraz chodniki. Występuje w różnych kolorach, co pozwala z łatwością dopasować ją zarówno do indywidualnych oczekiwań, jak i estetyki pozostałych elementów w przestrzeni. Jej zaletą jest także niska cena. To wszystko sprawia, że kostka betonowa cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów niezależnie od wysokości budżetu, jakim dysponują.
Kostka kamienna
Wykonuje się ją najczęściej z granitu, bazaltu lub piaskowca, a więc surowców naturalnych. Cechuje ją duża wytrzymałość oraz doskonały wygląd. Takie połączenie sprawia, że chętnie sięgają po nią inwestorzy, którzy poszukują trwałości oraz nowoczesności w przystępnej cenie.
Kostka z kamienia polnego
To rozwiązanie zdecydowanie najbardziej oryginalne z przedstawianych w niniejszym tekście, ponieważ ma za zadanie imitowanie stosowanego dawniej bruku. Jednak od oryginalnego bruku różni je fakt, że posiada znacznie wyższą funkcjonalność. Warto jednak wiedzieć, że kostka z kamienia polnego wymaga odpowiedniego ułożenia, z którym poradzą sobie jedynie specjaliści mający doświadczenie z tego rodzaju materiałem.
Płyty brukowe
To materiał charakteryzujący się większym formatem od klasycznej kostki brukowej, jednakże nie oznacza to bynajmniej mniejszej funkcjonalności czy trwałości. To wytrzymałe proste w montażu rozwiązanie, które daje estetyczny efekt. Dodatkowo kładzie się je szybciej, co może mieć znaczenie w przypadku inwestorów, którym bardzo zależy na czasie.
Grubość kostki brukowej
Od grubości kostki brukowej zależy jej odporność na nacisk. Na podjeździe najlepiej sprawdzi się kostka o grubości 6 centymetrów odporna na nacisk dochodzący do 3,5 tony. Natomiast na ścieżkach ogrodowych i chodnikach można ułożyć kostkę o grubości 4 centymetrów, ponieważ jest ona przystosowana do ruchu pieszych. Kostki o grubości od 8 do nawet 16 centymetrów przeznaczone są do montażu w miejscach, w których występuje ruch pojazdów ciężarowych oraz tirów, więc w budownictwie jednorodzinnym stosowane są rzadko. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy inwestor jest jednocześnie właścicielem firmy transportowej i od czasu do czasu na jego podjeździe parkuje cięższy pojazd. W innym wypadku zastosowanie kostki grubszej niż 6 centymetrów nie ma uzasadnienia.
Kształt kostki brukowej
Kiedy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj i odpowiednią grubość kostki brukowej staniemy przed wyborem dotyczącym jej rozmiaru oraz kształtu. I choć można by rzec, że są to kwestie czysto estetyczne, a co za tym idzie mniej ważne jednak nie do końca. Od tego, co wybierzemy, zależy bowiem efekt, jaki uzyskamy.
Najpopularniejsze kształty kostki brukowej:
kwadraty,
prostokąty,
trapezy,
fale.
Najłatwiejsze w montażu są kwadraty i prostokąty, które możemy sprawnie ułożyć w jodełkę lub różnokolorowe fale. Fale i trapezy dają bardziej spektakularny efekt, jednak do ich ułożenia potrzebne jest większe doświadczenie oraz wprawa.
Układanie kostki brukowej – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Z naszego doświadczenia sięgającego 1991 roku wynika, że samodzielne układanie kostki brukowej bez odpowiednich umiejętności z reguły kończy się porażką. Nie warto fundować sobie dodatkowego stresu, którego podczas samej budowy domu jest przecież wystarczająco dużo. Lepiej od razu zlecić to zadanie profesjonalistom np. z New-House. Fachowcy doradzą jaki rodzaj kostki sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnej inwestycji, a następnie ułożą ją według dokładnie przemyślanego projektu, ponieważ tutaj nie ma miejsca na przypadkowe działania.
Dodatkowo ułożenie kostki przez tę samą firmę, która zajmuje się budową domu, pozwoli wyeliminować proste błędy spotykane w przypadku takiego przedsięwzięcia np. położenie kostki przed wykonaniem wszystkich niezbędnych przyłączy mediów. Kompleksowa realizacja pozwala na sprawną i zgodną z harmonogramem pracę, która jest niemożliwa do wykonania, jeśli każdym elementem przedsięwzięcia budowlanego zajmuje się inny podmiot. W takiej sytuacji łatwo o opóźnienia, niedomówienia oraz błędy, które mogą nie tylko opóźniać inwestycje, ale dodatkowo być kosztowne dla inwestora. Lepiej zdecydować się na budowę domu od A do Z z New House i spać spokojnie.
W przypadku zainteresowania naszymi usługami w zakresie zagospodarowania przestrzeni wokół nieruchomości a co za tym idzie, również układania kostki brukowej zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00.