Projekt ogrodu

Oferta

Projekt ogrodu

 

Czym byłby nawet najpiękniejszy dom pod miastem bez eleganckiego i funkcjonalnego ogrodu? Inwestorzy decydujący się na budowę domu jednorodzinnego zgodnie podkreślają, że bez odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni rekreacyjnej nieruchomość jest niekompletna. Dla wielu osób to właśnie ogród jest jednym z powodów, dla których marzą o wyprowadzce za miasto lub na tereny podmiejskie. Jednak niewielu inwestorów ma kompetencje, które pozwalają na samodzielne zaaranżowanie miejsca do wypoczynku w pobliżu domu jednorodzinnego. A błędy popełnione podczas samodzielnej aranżacji ogrodu mogą całkowicie zniweczyć początkowe plany.

Dlatego też stworzenie projektu ogrodu oraz jego fizyczne wykonanie warto zlecić fachowcom, którzy mają odpowiednie wykształcenie, wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności praktyczne. Współpraca z profesjonalistami jest gwarancją spójnej i przemyślanej realizacji, która z jednej strony odzwierciedlać będzie wymagania i potrzeby inwestora, z drugiej zaś będzie dopasowana do warunków panujących na działce.

Czym zajmuje się architekt przygotowujący projekt ogrodu?

Przygotowanie profesjonalnego projektu ogrodu składa się z kilku etapów, które przedstawiamy poniżej:

  • Rozmowa z inwestorem

Zanim architekt krajobrazu rozpocznie właściwe prace nad projektem ogrodu, musi poznać oczekiwania klienta. Ma to ogromne znaczenie w kontekście funkcjonalności i przyjemności późniejszej eksploatacji. Nikt przecież nie chciałby mieć ogrodu, który mu się zwyczajnie nie podoba lub nie odpowiada na jego potrzeby. Architekt musi także poznać możliwości finansowe inwestora, ponieważ to od budżetu, jaki ten chce przeznaczyć na zagospodarowanie przestrzeni zielonej, bezpośrednio zależy jakie rozwiązania i technologie będą możliwe do wykorzystania.

Przed przystąpieniem do projektowania architekt musi zapoznać się również z informacjami technicznymi dotyczącymi terenu, na którym ogród ma powstać tj. wymiary działki, jej ukształtowanie, poziom nawodnienia gleby, czy aktualny stopień zagospodarowania dostępnej przestrzeni.

  • Projekt koncepcyjny

W projekcie koncepcyjnym ogrodu ujęte są pierwsze propozycje poprowadzenia komunikacji w postaci ścieżek, chodników itp., informacje dotyczące rodzajów planowanej roślinności, jak również ustawienia elementów małej architektury, które mają znaleźć się na projektowanym terenie. Projekt koncepcyjny może zostać przedstawiony inwestorowi w formie rzutów terenu lub wizualizacji komputerowej. Zdecydowanie rzadszą metodą prezentacji wykorzystywaną przez architektów jest makieta. Klient zapoznaje się z przedstawionymi pomysłami i dopiero gdy zatwierdzi przedstawioną koncepcję, architekt przechodzi do przygotowania znacznie bardziej rozbudowanego i czasochłonnego projektu wykonawczego.

  • Projekt wykonawczy

Projekt wykonawczy ogrodu to rozbudowany rzut zagospodarowania działki najczęściej przedstawiany w skali 1:200. Co więcej, jeśli w ogrodzie przewidziane są elementy małej architektury, to projektant powinien przedstawić także ich przekrój oraz wymiarowanie. W projekcie wykonawczym jest również miejsce na wskazanie gatunków wykorzystanej roślinności. Inwestor znajdzie w nim także plan poprowadzenia systemu nawadniania oraz instalacji elektrycznej niezbędnej do wykonania oświetlenia terenu. Dokładny kosztorys wykonania ogrodu obejmuje też wszystkie materiały wykonawcze niezbędne do profesjonalnego przeprowadzenia planowanych prac.

3 warunki, jakie powinien spełniać prawidłowo wykonany projekt ogrodu?

  1. Dopasowanie do warunków terenowych

Projekt ogrodu powinien być dopasowany do warunków glebowych panujących na działce, do poziomu nawodnienia terenu oraz do elementów istniejących w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Profesjonalista jest w stanie zaprezentować projekt, który dodatkowo będzie spójny z architekturą domu jednorodzinnego i kolorystyką dominującą w jego wykończeniu.

  1. Dopasowanie do indywidualnych oczekiwań inwestora oraz jego bliskich

Projekt ogrodu powinien uwzględniać pomysły i marzenia inwestora. Architekt w tym przypadku jest niejako narzędziem, które realizuje zamysł klienta. Fachowiec może oczywiście zaproponować najlepsze rozwiązania czy technologie, ale docelowo od inwestora zależy, które z nich zdecyduje się wykorzystać.

  1. Dopasowanie do budżetu inwestora

W kontekście kosztu wykonania ogrodu ograniczeniem jest jedynie budżet posiadany przez klienta. Ogród może być zarówno tani, jak i kosmicznie drogi w wykonaniu zależnie od tego, czego oczekuje inwestor. Zadaniem architekta krajobrazu jest dopasowanie pomysłów do możliwości finansowych klienta.

Tworzenie ogrodu krok po kroku

Tworzenie przydomowego ogrodu zasadniczo zawrzeć można w 5 krokach, które wykonane w sposób profesjonalny, przemyślany i zaplanowany pozwolą stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Krok 1: Projekt ogrodu

Brak dokładnego planu prac zdecydowanie zwiększa ryzyko popełnienia kosztownych w skutkach błędów. Tworzenie ogrodu bez planu z dużym prawdopodobieństwem zaowocuje przestrzenią niespójną, niezgodną z pierwotną wizją inwestora i niedopasowaną do posiadanego przez niego terenu. Szkoda czasu i pieniędzy na takie działanie. Zdecydowanie korzystniej, szybciej i taniej jest zlecić projekt ogrodu doświadczonemu architektowi krajobrazu. Fachowiec spojrzy na działkę świeżym okiem, zaproponuje kreatywne rozwiązania oraz roślinność, która będzie cieszyć inwestora przez długi czas.

Krok 2 – Wykonanie prac ziemnych

Ziemia pozostała po placu budowy najczęściej nie nadaje się do wykonania nasadzeń. Dlatego też, zanim zabierzemy się za aranżację ogrodu, konieczne jest przygotowanie terenu, który został pod niego przeznaczony. Glebę należy oczyścić, spulchnić i wzbogacić o składniki mineralne, które docelowo będą sprzyjać szybszemu ukorzenieniu się oraz wzrostowi roślinności.

Krok 3 – Poprowadzenie niezbędnych instalacji

Przed wykonaniem nasadzeń konieczne jest doprowadzenie instalacji automatycznego nawadniania oraz instalacji elektrycznej, dzięki którym ogród znacznie zyska na funkcjonalności i prostocie codziennej obsługi. Nieoświetlona przestrzeń będzie trudna do wykorzystania wieczorem. Nie wspominając już o bezpieczeństwie domowników. A rezygnacja z systemu nawadniania sprawi, że dbanie o ogród będzie znacznie bardziej czasochłonne i zajmujące. Dlatego warto zadbać o stworzenie niezbędnych instalacji w odpowiednim momencie.

Krok 4 – Wykonanie prac budowlanych

Na tym etapie wykonywane są ścieżki ułatwiające poruszanie się po ogrodzie, ale również elementy takie jak pergole, altany, tarasy, oczka wodne, baseny oraz podjazdy. Bez tych składników zagospodarowanie terenu wokół domu byłoby niekompletne, a sam teren straciłby znacznie na swojej docelowej funkcjonalności.

Krok 5 – Wykonanie trawnika oraz nasadzeń

Nasadzenia są niejako zwieńczeniem wykonania ogrodu. Roślinność niezależnie od swojego rodzaju i wielkości każdorazowo powinna być dopasowana do rodzaju gleby przeważającej na działce oraz klimatu, w jakim będzie funkcjonować. Odpowiednio dobrane drzewa, krzewy, kwiaty oraz zadbany trawnik będą nie tylko cieszyć oko właściciela, ale również podkreślać piękno nowego domu i przyciągać spojrzenia gości, sąsiadów oraz przechodniów.

Jakich błędów się wystrzegać podczas aranżacji ogrodu?

Samodzielna aranżacja ogrodu przez inwestora może zakończyć się powodzeniem jedynie w sytuacji, gdy jest on profesjonalistą z zakresu architektury krajobrazu. W innym przypadku nietrudno o błędy wynikające z braku wiedzy fachowej. Najczęstszym z nich jest spontaniczne działanie bez jakiegokolwiek planu. Wykorzystywanie wszystkich pomysłów, jakie przyjdą inwestorowi do głowy, prowadzi do chaosu w przestrzeni. Plan wykonany przez architekta pozwala na stworzenie wymarzonego ogrodu, idealnie dopasowanego do potrzeb i oczekiwań inwestora. Kolejnym z przewinień na liście jest wykonywanie niezbędnych prac w niewłaściwej kolejności. Pominięcie prac ziemnych, czy wykonanie prac budowlanych przed poprowadzeniem instalacji jest kompletnie pozbawione sensu i bardzo szybko zemści się na inwestorze. Na sam koniec zostawiliśmy przysłowiową wisienkę na torcie przewinień w zakresie aranżacji przydomowych ogrodów. Chodzi o niewłaściwy dobór roślinności wynikający ze zbyt małej (lub w ogóle zerowej) wiedzy inwestora na ich temat. Wybierając współpracę z fachowcem w tej dziedzinie, możemy mieć pewność właściwego ułożenia roślin bez ryzyka, że obok siebie znajdą się kwiaty czy krzewy, które nie znoszą swojego towarzystwa (tak, są takie!). Dodatkowo profesjonalista przekazuje również informacje na temat tego, jak prawidłowo dbać o ogród, aby zachował on swoje piękno przez długi czas. To wiedza, która dla laika jest bezcenna i pozwala na zachowanie przestrzeni zielonej w optymalnym stanie.

Ile kosztuje projekt ogrodu, czyli jak nie dać się nabrać na pseudopromocje?

Powiedzmy sobie szczerze – przygotowanie idealnego projektu ogrodu dopasowanego zarówno do potrzeb klienta, jak i uwarunkowań terenowych wymaga wielu dni wytężonej pracy architekta krajobrazu. Aby fachowiec sprostał zadaniu, musi mieć wykształcenie, wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności praktyczne. Czy taki profesjonalista będzie pracował za darmo? Absolutnie nie. Dlatego projekt ogrodu musi kosztować. Ile? To zależy od tego, czego oczekujesz i jak wymagający teren posiadasz.

Jeśli więc widzisz slogan reklamowy, który zapewnia darmowy projekt ogrodu lub aranżację ogrodu gratis zastanów się, co w ramach takiej oferty otrzymasz? Szczerze? Niewiele. Dostaniesz co najwyżej kiepski projekt, który nijak będzie się miał do warunków terenowych panujących wokół Twojego domu, jak i do Twoich marzeń i oczekiwań. Praktyczne wykorzystanie takiego niedopasowanego projektu ogrodu może się skończyć co najwyżej katastrofą, bo na pewno nie elegancką i stylową przestrzenią wypoczynkową.

Projekt i wykonanie ogrodu z New-House

New-House na rynku budownictwa jednorodzinnego działa nieprzerwanie od 1991 roku. W tym czasie zrealizowaliśmy z powodzeniem ponad 1500 projektów budowlanych na terenie całego kraju. Tym, co zdecydowanie wyróżnia naszą propozycję, jest fakt, że do budowy domów podchodzimy tak kompleksowo, jak to tylko jest możliwe. W praktyce oznacza to, że oprócz prac typowo budowlanych bierzemy na siebie również sprawy administracyjne. Pomagamy też w znalezieniu działki oraz odpowiedniego projektu domu. Zajmujemy się także projektowaniem i aranżacją wnętrz oraz terenów zielonych. Nasi architekci krajobrazu tworzą dla klientów ogrody ich marzeń, a zakres współpracy każdorazowo dopasowujemy do indywidualnych potrzeb inwestora.

Naszą kompleksową ofertę przygotowaliśmy w oparciu o wymagania współczesnych klientów, którzy cenią sobie swój czas. Do dyspozycji współpracujących z nami inwestorów oddajemy zespół utalentowanych fachowców reprezentujących różnorodne dziedziny związane z nowoczesnym budownictwem jednorodzinnym. Tak szerokie wsparcie sprawia, że budowa domu przebiega szybko, sprawnie i zgodnie z ustalonym harmonogramem a dodatkowo nie angażuje klienta, który w tym czasie może normalnie pracować, żyć i wypoczywać.

Jeśli więc planujesz budowę domu, ale obawiasz się, że nie dysponujesz odpowiednią wiedzą i czasem, aby prawidłowo dopilnować realizacji prac na poszczególnych etapach, zapraszamy do współpracy. Chętnie przedstawimy Ci szczegółowy plan działań oraz wskażemy dostępne rozwiązania i możliwości. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 21.00. Zadzwoń do nas. Opowiedz o swoim pomyśle na dom z ogrodem, a my zrealizujemy go dla Ciebie z przyjemnością.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt46@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new