Jak wykonać montaż systemu nawadniania ogrodu

Oferta

Spis treści:

Jak wykonać montaż systemu nawadniania ogrodu?

Wymarzony, piękny dom to nie tylko sam budynek, ale również wiele prac wokół niego. Bardzo ważne jest chociażby odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół samego domu. Piękny, funkcjonalny ogród podkreśli stylistykę wybudowanego domu i dopełni całą realizację. Ważne jest jednak, by odpowiednio wcześnie wybrać system nawadniania na działce. Jaki będzie dla Państwa odpowiedni? Pomożemy w podjęciu decyzji.

Firma New-House od 1991 roku współpracuje z inwestorami, zrealizowaliśmy już ponad 1500 domów jednorodzinnych. W większości są to domy budowane kompleksowo, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować klientowi zadbanie o cały przebieg realizacji. Pomagamy znaleźć odpowiedni projekt domu, wykonujemy montaż przyłączy budowlanych, dbamy o uzyskanie pozwolenia na budowę domu, a także zajmujemy się zagospodarowaniem terenu wokół działki – wykonujemy ogrodzenia, podjazdy, nasadzenia, tarasy, altany, a także montaż systemu nawadniania trawnika. Nasi klienci mają różne potrzeby, a my staramy się zaproponować im rozwiązania, które będą najlepiej do nich dopasowane, dlatego nasze realizacje tak się od siebie różnią. Różnorodność dotyczy także system nawadniania ogrodu – istnieją jego różne rodzaje, a każdy z nich może się okazać interesującym rozwiązaniem. Szczególnie jednak polecamy zdecydowanie się na automatyczny system, jest on wielokrotnie lepszy niż ręczne dbanie o odpowiednie nawodnienie ogródka.

Dlaczego warto wybrać automatyczny system nawadniania ogrodu?

Budując dom jednorodzinny większość inwestorów zwraca szczególną uwagę na jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Warto jednak te cechy przełożyć także na system nawadniania ogrodu. Niestety, samodzielne, ręczne podlewanie ogrodu jest bardzo czaso- i pracochłonne, niejednokrotnie bywa również problematyczne. Decydując się na automatyczny system nawadniania ogrodu bardzo dużo Państwo zyskają.

Wysoka efektywność – decydując się na tego typu montaż systemu nawadniania trawnika, zyskają Państwo możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, które sprawi, że nawadnianie będzie idealne dopasowane do potrzeb danej roślinności. Co więcej, automatyczny system nawadniania ogrodu może zostać również wyposażony w czujnik deszczowy, który będzie monitorował poziom wilgotności gleby i dostosowywał do niej poziom otwarcia zawrotów nawadniających. Takie rozwiązanie znacząco wpłynie na rozwój ogrodu, a także jego walory estetyczne. Systematyczne, odpowiednio dostosowane nawodnienie to klucz do uzyskania pięknego ogrodu.

Oszczędność pieniędzy – warto podkreślić fakt, że automatyczny system nawadniania ogrodu pozwoli Państwu również na ograniczenie zużywanej wody. System można dostosować do rodzaju roślinności, warunków gleby oraz stopnia nasłonecznienia, dzięki temu podlewanie ogrodu będzie znacznie bardziej ekonomiczne, a przy tym również ekologiczne.

Zaoszczędzenie czasu – nie trzeba ukrywać, że największym problemem w utrzymaniu efektownego ogrodu jest konieczność poświęcania mu wiele pracy i czasu. Regularne podlewanie potrafi pokrzyżować plany, szczególnie w momencie, gdy ma się dużą rodzinę, sporo pracy albo różnego typu obowiązki. Jak to pogodzić z dbaniem o stan ogrodu? Najlepiej jest zdecydować się na montaż systemu nawadniania trawnika, który zadba o to za Państwa.

Jaki wybrać system nawadniania działki?

Zdecydowanie polecamy Państwu wybór automatycznego systemu nawadniania, pojawia się jednak pytanie – który konkretnie najlepiej będzie wybrać. Na rynku są dostępne różne rodzaje, szczególnie polecamy jednak poniższe rozwiązania:

Zraszacze stałe – to jedne z popularniejszych rozwiązań wybieranych przez polskich inwestorów. W tym przypadku nawadnianie ogrodu jest wykonywane pryz użyciu specjalistycznych dysz, które generują strumień wody na działkę. Zraszacze stałe są systemem z regulacją ciśnienia wody, co pozwala na dostosowanie intensywności nawodnienia do rodzaju roślinności. Dużą zaletą tego systemu jest to, że pozwala na równomierne rozprowadzenie wody po całym terenie działki.

Zraszacze ruchome – te urządzenia są najczęściej wykorzystywane, jako system nawadniania trawnika. Umożliwiają nie tylko regulację ciśnienia wody, ale również zakresu pracy zraszacza, który dzięki swojej mobilności może zmieniać ułożenie o 360 stopni.

Linia kroplująca – to jest z kolei nowoczesne, a przy tym bardzo funkcjonalne urządzenie. System nawadniania kropelkowe jest najbardziej efektywnym, ponieważ dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni roślin. Sieć nawadniająca jest poprowadzona pod powierzchnią ziemi, przy użyciu przewodów, które posiadają odpowiednie kroplowniki. Ten system nawadniania ogrodu szczególnie poleca się dla osób, które posiadają duże działki, ogrody z warzywami i dużymi nasadzeniami kwiatów.

Montaż systemu nawadniania ogrodu z New-House

Aby ogród był odpowiednio nawodniony warto zlecić montaż systemu nawadniania odpowiedniej firmie. Miejsca zraszania powinny być odpowiednio dopasowane pod projekt ogrodu i zagospodarowanie terenu działki. Firma New-House wykonuje montaż systemu nawadniania w ramach kompleksowej współpracy z klientem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Takie podejście pozwoli na to by, mogli Państwo wprowadzić się do gotowego, wykończonego pod każdym względem domu.

Pierwszym etapem naszej współpracy z klientem jest rozmowa, która pozwoli nam poznać oczekiwania inwestora względem wyglądu ogrodu. System nawadniania działki powinien być dobrany pod kątem ilości i rodzaju nasadzeń. Jeżeli planują Państwo posiadać wyłącznie trawnik lepszym rozwiązaniem będą zraszacze. Natomiast gdy planują Państwo realizację ogródka warzywnego, rabat, wiele krzewów i kwiatów, wówczas lepiej się sprawdzi linia kroplująca. Czasami stosuje się również mini linię kroplującą, jest on wykorzystywana przy skalnikach i żywopłotach. Przed rozpoczęciem realizacji nasi specjaliści pomogą Państwu wybrać odpowiedni system nawadniania, który będzie dopasowany zarówno pod kątem planów ogrodowych, jak i możliwości finansowych.

Gdy już zostanie wybrany odpowiedni system nawadniania działki zrealizujemy dla Państwa plan przebiegu instalacji, a następnie go zrealizujemy. Wykonując montaż systemu nawadniania ogrodu możemy dla Państwa zrealizować również okablowanie pod nowoczesny, inteligentny system koszący oraz zamontować przewody elektryczne do zrealizowania odpowiedniego oświetlenia działki. Zajmujemy się również wykonywaniem nasadzeń, realizacją ogrodzeń, bram, podjazdów, oczek wodnych, basenów, tarasów i tym podobne.

Warto zlecić montaż systemu nawadniania firmie New-House

Dobrze wykonany projekt ogrodu z asomatycznym system nawadniającym pozwala stworzyć piękną, funkcjonalną przestrzeń, która nie wymaga wielkich nakładów pracy, żeby się rozwijać i… zachwycać! Zachęcamy Państwa do współpracy z naszą firmą – New-House może zrealizować dla Państwa budowę domu pod klucz i wykonać zagospodarowanie terenu wokół niego. Taka praca zajmuje nam 9 miesięcy, a na całą realizację otrzymują Państwo aż dziesięć lat gwarancji. Zachęcamy do sprawdzenia wykonanych przez nas domów i ogrodów: https://new-house.com.pl/realizacje, a także do zapoznania się z opiniami klientów o współpracy z New-House: https://new-house.com.pl/referencje.

Zapraszamy do współpracy!

Systemy nawadniające

Aby przydomowy ogród prezentował się nienagannie i był chlubą właścicieli, należy się nim odpowiednio opiekować. Podstawę tej opieki stanowi regularne podlewanie ogrodowych nasadzeń. Klasyczne podlewanie przestrzeni zielonej wokół domu wężem ogrodowym jest czasochłonne a dodatkowo mało ekonomiczne (i ekologiczne) pod względem zużycia wody. No i co zrobić, gdy wyjedziemy na wakacje? Jeśli dodamy do tego fakt, że różne rośliny wymagają różnej ilości wody, sprawa staje się jeszcze bardziej złożona. Zdecydowanie wygodniejsze, bardziej oszczędne i dokładne będzie podlewanie ogrodu z wykorzystaniem odpowiedniego systemu nawadniania.

Spis treści

  • Jaki system nawadniania ogrodu wybrać?

  • Studnia abisynka jako podstawa systemu nawadniania ogrodu

  • Rodzaje systemów nawadniania ogrodu

  • Budowa systemu nawadniania ogrodu krok po kroku

  • Krok 1: Przygotowanie planu nawadniania ogrodu

  • Krok 2: Wykonanie wykopów ziemnych

  • Krok 3: Układanie przewodów

  • Krok 4: Instalacja zraszaczy

  • Krok 5: Instalacja systemu automatycznego sterowania

  • Krok 6: Wyrównanie i uporządkowanie ogrodu

  • 4 główne zalety automatycznego systemu nawadniania ogrodu

  • Koszt systemu nawadniania ogrodu?

  • Co zrobić, aby system nawadniania ogrodu działał nienagannie przez długi czas?

H2: Jaki system nawadniania ogrodu wybrać?

Na rynku znaleźć można przynajmniej kilka rozwiązań, które zapewnią roślinności systematyczne dostarczanie odpowiedniej ilości wody więc każdy inwestor z powodzeniem znajdzie wśród nich takie, które spełni jego oczekiwania. A jeśli źródłem wody dla takiego systemu będzie studnia abisyńska, to podlewanie ogrodu będzie również tanie.

Jeśli zastanawiasz się jaka technologia nawadniania ogrodu najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej działki, skontaktuj się z naszymi doradcami. Pamiętaj, że możesz nam zlecić także kompleksową budowę domu wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego, co oznacza również zaplanowanie i wykonanie automatycznego systemu nawadniania ogrodu. Wystarczy do nas zadzwonić – możesz to zrobić choćby dziś, ponieważ dyżurujemy 7 dni w tygodniu.

Studnia abisynka jako podstawa systemu nawadniania ogrodu

Studnia abisynka to rodzaj płytkiej studni rurowej, która służy do pozyskiwania niewielkich ilości wody z głębokości 5 do 8 metrów. Wykonuje się ją jedną z dwóch stosunkowo tanich metod – wbijania rury z filtrem lub wiercenia. Wydobywanie wody z tego rodzaju studni wykorzystywanej następnie do automatycznego systemu nawadniającego odbywa się z wykorzystaniem samozasysającej pompy elektrycznej. Abisynkę często wykonuje się na działce już na początku budowy, aby w tym czasie służyła jako źródło wody, a po zakończeniu prac budowlanych zostaje na parceli w celu podlewania ogrodu. Studnia abisyńska nie nadaje się natomiast to zaopatrywania domu w wodę, ponieważ pobiera wodę zaskórną lub gruntową, która nie nadaje się do spożycia. Ma również zbyt małą wydajność do tego celu (oscylującą w okolicach 3,5 m³/h). Koszt wykonania abisynki przez profesjonalną ekipę wynosi z reguły od 70 do 80 zł za metr głębokości wraz z elementami montażowymi. To, ile docelowo kosztować będzie tego rodzaju studnia, zależy od sposobu poboru wody. Koszt pompy elektrycznej to około 400 zł. Do inwestycji należy również doliczyć późniejsze koszty poboru prądu przez urządzenie podczas codziennej eksploatacji. Wykonanie abisynki najlepiej zlecić fachowcom, ponieważ tylko profesjonaliści będą w stanie odpowiednio ocenić warunki panujące na działce i dopasować do nich najlepsze rozwiązania i technologie.

Rodzaje systemów nawadniania ogrodu:

  • Zraszacze statyczne  

Przeznaczone do nawadniania niewielkich powierzchni. Elastyczna instalacja sprawia, że są idealne do ogrodów o nieregularnym kształcie pełnych trudno dostępnych przestrzeni. Nawadniają ogród jednolitym płaszczem wody.

  • Zraszacze rotacyjne/turbinowe

Najczęściej stosowane zraszacze, których sposób działania będzie różnił się zależnie od wybranej przez inwestora technologii. Sprawdzają się w przypadku terenu o zróżnicowanym ukształtowaniu (np. pagórkach). Dysze rotacyjne sprawdzą się również wtedy, gdy do dyspozycji mamy jedynie mało wydajne źródło wody.

  • Mikrozraszacze

Są idealnym uzupełnieniem głównego systemu nawadniania ogrodu. Dzięki niewielkiemu zasięgowi przeznaczone są głównie do podlewania drzew i krzewów.

  • Nawadnianie kropelkowe

Dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni podlewanych roślin, co maksymalnie minimalizuje straty i zapewnia idealnie dopasowane nawodnienie, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet do 80% wykorzystywanej do tego celu wody.

W polskich ogrodach najczęściej wykorzystuje się systemu nawadniania będące swojego rodzaju miksem powyższych rozwiązań, dzięki czemu można dopasować technologię do posiadanej roślinności i jej indywidualnych potrzeb. A jeśli całość zostanie uzupełniona o automatykę pogodową, która samodzielnie określi czy, jak często i ile podlewać ogród to inwestor praktycznie nie będzie musiał zajmować się nawadnianiem zieleni wokół swojego domu.

Budowa systemu nawadniania ogrodu krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie planu nawadniania ogrodu

W planie nawodnienia należy uwzględnić poniższe zagadnienia:

  • jakie miejsca mają być podlewane i jaka roślinność na nich występuje,

  • gdzie znajdzie się główne przyłącze wody,

  • jaki jest poziom ciśnienia wody

(jeśli system nawadniania będzie wykorzystywał wodę pochodzącą z wodociągu),

  • jakie technologie zostaną wykorzystane,

  • jakie rodzaje zraszaczy zostaną wykorzystane.

Krok 2: Wykonanie wykopów ziemnych:

  • wykopanie wąskich rowków o głębokości około 25 centymetrów przy możliwie jak najmniejszym uszkodzeniu darni (można ją delikatnie odłożyć i później powtórnie wykorzystać),

  • sprawdzenie zasięgu wykorzystywanych zraszaczy.

Krok 3: Układanie przewodów:

  • próbne ułożenie rur na powierzchni ogrodu celem sprawdzenia, czy mamy ich wystarczającą ilość,

  • właściwe ułożenie i dopasowanie przewodów w ziemi,

  • ustalenie położenia przewodów i ich połączenie w system.

Krok 4: Instalacja zraszaczy

Głównym założeniem powinno być to, aby minimalna ilość zraszaczy obsłużyła maksymalną powierzchnię ogrodu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę miejsca, które są naturalnie osłonięte od deszczu, w których ziemia może być szczególnie sucha oraz przestrzenie, które nie muszą być podlewane.

Krok 5: Instalacja systemu automatycznego sterowania

Aby system nawadniania ogrodu działał w pełni automatycznie, należy wyposażyć go w czujniki wilgotności i opadów, elektrozawory oraz zegar sterujący. Tak wykonany system będzie nie tylko uruchamiał się o określonych porach, będzie również uwzględniał założoną wilgotność gleby i blokował działanie np. w czasie opadów deszczu.

Krok 6: Wyrównanie i uporządkowanie ogrodu

Na zakończenie prac należy zasypać i wyrównać rowki wykopane pod instalacje. Do tego celu można wykorzystać ziemię i darń odłożoną podczas tworzenia wykopów, a jeśli nie ma takiej możliwości, trawnik należy uzupełnić.

4 główne zalety automatycznego systemu nawadniania ogrodu

  1. Oszczędność wody i pieniędzy

Automatyczne nawadnianie pozwala na kontrolę zużytej wody i podlewanie ogrodu w okresach minimalnego nasłonecznienia, dzięki czemu ilość wody odparowanej również jej minimalna.

  1. Oszczędność czasu

Zaprogramowane podlewanie ogrodu oznacza, że nie trzeba tej czynności wykonywać ręcznie, dzięki czemu zyskujemy dodatkowy czas dla siebie.

  1. Większa skuteczność

Automatyka dobiera ilość wody do aktualnych potrzeb roślin, dzięki czemu ich wzrost i rozwój jest harmonijny.

  1. Estetyka

Nie da się ukryć, że automatyczny system nawadniania ogrodu znacząco podnosi jego atrakcyjność.

Koszt systemu nawadniania ogrodu?

Koszt wykonania systemu nawadniania ogrodu zależy bezpośrednio od jego powierzchni. Co do zasady cena będzie rosła wraz z wielkością przestrzeni zielonej, która jest do podlania, ponieważ bardziej rozległy system wymagać będzie zastosowania większej ilości elementów. Szacuje się, że system nawadniania ogrodu o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych wyniesie około 12 – 15 tysięcy złotych. Nie jest to więc rozwiązanie tanie. Dodatkowo ceny mogą różnić się zależnie od województwa, w którym system ma zostać wykonany. Aby zaoszczędzić, niektórzy inwestorzy decydują się na wykonanie prac we własnym zakresie. Ze swojej strony nie polecamy takiego rozwiązania, szczególnie jeśli właściciel nie ma wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Zdecydowanie bezpieczniej i korzystniej jest zlecić tego rodzaju prace fachowcom. Inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu zlecają New-House mogą liczyć na profesjonalne wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. W praktyce oznacza to również pomoc w trakcie zagospodarowania otoczenia domu, doboru najkorzystniejszego systemu nawadniania oraz jego fachowego wykonania.

Co zrobić, aby system nawadniania ogrodu działał nienagannie przez długi czas?  

Prawidłowy montaż systemu nawadniania ogrodu to połowa sukcesu, ponieważ aby działał bez zarzutów, konieczne jest przestrzeganie poniższych zasad:

  • Kontrola poziomu ciśnienia

Pomoże Ci w niej barometr zamontowany przy ujęciu wody. Szacuje się, że ciśnienie w systemie nawadniania powinno wynosić od 2,5 do 3 barów.

  • Zabezpieczenie systemu na zimę

Przed zimą konieczne jest spuszczenie wody z systemu nawadniania. Jej zaleganie w rurach podczas mrozów może doprowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia.

  • Regularne czyszczenie

System nawadniający rośliny w ogrodzie należy czyścić minimum raz na pół roku.

  • Regularna konserwacja

Prace konserwacyjne należy wykonywać przed rozpoczęciem sezonu letniego. Pozwoli to wykryć i zniwelować ewentualne uszkodzenia, zanim system nawadniania zostanie na powrót uruchomiony.

Jeśli marzysz o nowoczesnym domu z doskonale nawodnionym ogrodem specjaliści New-House są do Twojej dyspozycji. Powinieneś wiedzieć, że możemy wziąć na siebie zarówno wszystkie sprawy administracyjne związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń (np. pozwolenia na budowę), jak i również roboty budowlane i prace konieczne do prawidłowej aranżacji wnętrz oraz zagospodarowania terenu wokół nowego domu.

Swoją kompleksową stworzyliśmy w oparciu o potrzeby zapracowanych inwestorów XXI wieku, którzy nie mają czasu, wiedzy a często również ochoty zajmować się wszystkim, co składa się na realizację ich marzenia o idealnej przestrzeni do życia. Domy budujemy nieprzerwanie od 1991 roku. W tym czasie z powodzeniem zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów na terenie całego kraju, które po dziś dzień służą swoich zadowolonym właścicielom. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00 gotowi przybliżyć Ci dostępne możliwości. Chętnie wybudujemy dla Ciebie komfortowy dom, który będzie bezpiecznym azylem dla Twoich bliskich na lata.


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new