Uzbrajanie działki to proces, który może pochłonąć sporo czasu i pieniędzy – jeśli więc inwestor zakupił nieruchomość bez przyłączy, powinien jak najszybciej rozpocząć działania prowadzące do ich powstania. Wówczas można liczyć na to, że cała budowa przebiegnie szybko i sprawnie.
Jeśli inwestor nie jest już posiadaczem działki, np. odziedziczonej lub zakupionej wcześniej, budowa domu zaczyna się właśnie od jej wyboru. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników: lokalizację działki, jej wielkość, kształt, uwarunkowania gruntowe, a także to, czy nieruchomość jest uzbrojona.
Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać pomoc to zapraszamy na https://new-house.com.pl/dzialki . Załatwimy formalności, pomożemy wybrać działkę oraz sprawdzimy, czy wybrany projekt jest możliwy do wybudowania. Zapraszamy!
Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?
Na początek wyjaśnijmy, co oznacza pojęcie uzbrojonej działki. Otóż mamy z nią do czynienia wówczas, gdy posiada już dostęp do mediów, czyli sieci elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej oraz gazowej. Działka nieuzbrojona takiego dostępu nie posiada i inwestor musi we własnym zakresie się o niego postarać.
Jakie są jeszcze różnice między działkami uzbrojonymi i nieuzbrojonymi? Otóż nieruchomość z dostępem do mediów będzie z pewnością droższa, i to całkiem sporo, ale w zamian inwestor oszczędza mnóstwo czasu, który potrzebny będzie na załatwienie wszystkich formalności związanych z przyłączami. Działka nieuzbrojona z pewnością będzie miała niższą cenę, ale tu trzeba liczyć się z kosztami podciągnięcia mediów do nieruchomości.
Ile kosztuje uzbrojenie działki? - warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej
Uzbrojenie działki w niezbędne media jest procesem, który wymaga od inwestora nakładów finansowych. Wszystko uzależnione jest też od rodzaju przyłącza.
• Uzbrojenie działki w prąd - przyłącze elektryczne
To, ile kosztuje podłączenie prądu do działki jest kwestią, która jest zależna m.in. od odległości działki od sieci energii elektrycznej. Są jednak także inne kryteria – stawki oferowane przez właściciela terenu, wartość mocy przyłączeniowej czy liczba działek na konkretnym terenie. Nie można więc jednoznacznie określić stałej ceny wykonania przyłącza energetycznego – orientacyjnie trzeba się tu liczyć z wydatkiem rzędu około 3 tys. złotych.