Budowa domu jest procesem składającym się z kilku etapów, obejmujących m.in. stan surowy i stan deweloperski. Czym różni się budowa domu w stanie deweloperskim od budowy domu w stanie surowym? Co obejmują wymienione pojęcia w ramach podpisanej umowy na budowę z firmą New-House? Odpowiadamy! Wytłumaczymy różnice pomiędzy poszczególnymi etapami budowy i rozwiejemy wszystkie wątpliwości!
Należy pamiętać, że stan surowy i stan deweloperski może być różnie definiowany, w zależności od indywidualnego standardu pracy firm budowlanych realizujących inwestycję. Decydując się na generalnego wykonawcę, należy ustalić z nim wszelkie szczegóły dotyczące specyfiki i stopnia wykończenia na każdym etapie budowy domu. Ustalenia te powinny zostać zapisane w umowie – dzięki temu zarówno inwestor, jak i wykonawca zabezpieczają swój interes. W podjęciu słusznej decyzji pomoże wiedza zgromadzona na naszej stronie
Co oznacza stan surowy?
Stan surowy jest poprzedzony etapem stanu zerowego, który obejmuje wykonanie poziomu podłogi parteru. Podczas kolejnych etapów budowy domu możemy także wyróżnić stan surowy otwarty. W stanie surowym otwartym budynek posiada ściany nośne, kominy, strop nad parterem itd. Do elementów stanu surowego otwartego należą też schody, jeśli budynek posiada co najmniej dwie kondygnacje oraz gdy tworzą one element konstrukcji budynku, a nie wystrój wnętrza.
Kolejnym etapem jest stan surowy zamknięty. W skład stanu surowego zamkniętego wliczamy kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. Stan surowy zamknięty sprawia, że budynek jest zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Pomieszczenia jednak nadal nie są wykończone.
Stan surowy: co obejmuje?
Gdy już mamy pozwolenie na budowę domu, można zająć się pracami stanu surowego. W pierwszej kolejności należy ogrodzić plac budowy, wyznaczyć granice budynku oraz usunąć warstwę ziemi pod fundamenty. Kolejną czynnością będzie zbudowanie fundamentów. Rozróżniamy fundamenty tradycyjne lub wykonane z płyt fundamentowych. W końcowym etapie wykonujemy izolację części podziemnej, doprowadzamy kanalizację oraz wykonujemy podkład betonowy.
Na etapie stanu surowego zamkniętego w New-House zaliczamy prace:
• wykopy,
• ławy fundamentowe,
• ściany fundamentowe,
• zasypka piaskowa pod chude posadzki,
• chude posadzki wraz z poziomą kanalizacją oraz zasilenie budynku w wodę,
• ściany na parterze,
• strop nad parterem,
• ściany piętra,
• więźba dachowa lub stropodach,
• pokrycie dachowe
Dom w stanie surowym zamkniętym będzie dostępny po około 3 miesiącach. W przypadku budowy domu w technologii tradycyjnej, na realizację stanu surowego zamkniętego najbezpieczniej jest przewidzieć minimum 6 miesięcy. Jeśli budynek został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, mamy zielone światło, aby rozpoczynać kolejny etap budowy, jakim będą prace deweloperskie. Stan surowy zamknięty sprawia, że budynek jest odpowiednio zabezpieczony przed pierwszymi chłodniejszymi dniami czy nawet nocnymi przymrozkami.