Akademia Budowlana

Projekt indywidualny, a możliwości finansowe – jak zaplanować?

Spis treści:

Budowa domu jednorodzinnego wymaga odpowiedniego zaplanowania budżetu. To kosztowna inwestycja, która w zależności od potrzeb może pochłonąć od kilkuset tysięcy, nawet do ponad miliona złotych. Staranne zestawienie wszystkich kosztów pozwala na skuteczną optymalizację wydatków, co sprzyja sprawnej realizacji budowy, zarówno w przypadku realizacji całości inwestycji ze środków własnych, jak i w przypadku planowanego posiłkowania się finansowaniem zewnętrznym.

Jednym ze sposobów na zaplanowanie budżetu dopasowanego do możliwości finansowych inwestora, jest wybór projektu indywidualnego. Choć rozwiązanie to jest droższe, niż zakup projektu gotowego, dostępnego w katalogi pracowni architektonicznej, to pozwala na lepsze dopasowanie koncepcji do rzeczywistych potrzeb i możliwości inwestora.

 

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego – co to jest?

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego to unikalny plan architektoniczny, tworzony specjalnie na zamówienie klienta. Tego typu koncepcja jest w pełni dostosowana do potrzeb i preferencji inwestora, a także warunków gruntowych oraz przepisów lokalnych. Projekty indywidualne domów jednorodzinnych są ciekawą alternatywą dla projektów gotowych, oferowanych przez biura architektoniczne.

W przeciwieństwie do projektów gotowych, które inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego może niejako kupić z „półki” i które zostały już zatwierdzone przez odpowiednie instytucje, projekt indywidualny powstaje od podstaw i jest w pełni dopasowany do wizji inwestora.

Dla uzyskania najlepszych efektów współpracy architekt bierze pod uwagę szereg istotnych czynników, takich jak:

- układ działki i jej charakterystyka – w tym w szczególności stopień nachylenia terenu, poziom nasłonecznienia, widok i ogólne otoczenie, a także dostęp do drogi publicznej,

- potrzeby mieszkańców, uwzględniające ich styl życia – to od ilości przyszłych mieszkańców i ich stylu życia zależy, jak powinien kształtować się układ funkcjonalny domu, podczas wywiadu z inwestorem architekt określa, czy w danym przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowych pomieszczeń, takich jak gabinet, siłownia czy pokój rekreacyjny,

- wymagania estetyczne i funkcjonalne – te powinny być dopasowane nie tylko do indywidualnych preferencji inwestora, ale dodatkowo muszą uwzględniać wymogi lokalne, wynikające z zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub w przypadku jego braku Warunków Zabudowy),

- preferencje dotyczące technologii budowlanych – dotyczące między innymi rodzaju zastosowanych materiałów budowlanych, systemów grzewczych i wentylacji, a także szeregu udogodnień, takich jak odnawialne źródła energii.

Wybierając projekt indywidualny, inwestor ma możliwość pełnego dostosowania domu do swoich specyficznych potrzeb. Choć proces ten jest znacznie dłuższy i wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów, to w rzeczywistości pozwala na lepsze zaplanowanie budżetu.

 

Jak zaplanować budżet przy projekcie indywidualnym?

Podstawowym etapem tworzenia projektu indywidualnego domu jednorodzinnego jest ustalenie budżetu, jaki inwestor może przeznaczyć na późniejszą budowę domu jednorodzinnego. Dla uzyskania najlepszych rezultatów budżet powinien być realny i możliwy do realizacji. Wiele osób planujących budowę domu jednorodzinnego przygotowuje budżet na podstawie optymistycznych scenariuszy, co na późniejszym etapie budowy domu może prowadzić do konieczności rezygnacji z ważnych elementów projektu.

Aby możliwe było sprawne opracowanie budżetu, inwestor powinien w pierwszej kolejności dokładnie zweryfikować swoje oszczędności. Ustalenie kwoty, jaką inwestor może przeznaczyć na budowę domu, bez konieczności zaciągania dodatkowych zobowiązań pozwoli na większą swobodę.

Jeżeli dostępne oszczędności nie pozwalają na sprawną budowę domu jednorodzinnego wyłącznie ze środków własnych, należy jeszcze przed rozpoczęciem realizacji prac zapoznać się z ofertami dotyczącymi finansowania zewnętrznego. Planując budowę domu z udziałem środków pochodzących z kredytu, należy przede wszystkim ustalić swoją zdolność kredytową, a następnie oszacować, czy późniejsza rata nie nadwyręży budżetu domowego.

Decydując się na finansowanie zewnętrzne, w postaci kredytu hipotecznego, na budowę domu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wkładu własnego. Choć zgodnie z obecnymi rekomendacjami, wkład własny powinien wynosić 20% wartości nieruchomości, to warto pamiętać, że im wyższy będzie wkład własny, tym mniejszą kwotę trzeba będzie dobrać na realizację inwestycji, co jednoznacznie przełoży się na znacznie niższe obciążenie, w postaci miesięcznych rat kredytowych.

Na sam koniec, planując budżet na inwestycję związaną z budową domu jednorodzinnego, należy zabezpieczyć dodatkowe środki na tzw. rezerwę na nieprzewidziane koszty. Warto pamiętać, że nawet najlepiej zaplanowana budowa, realizowana na podstawie starannie opracowanego projektu nie pozwoli na precyzyjne oszacowanie kosztów związanych z późniejszą budową domu. Dobrą praktyką, pozwalającą na sprawną realizację inwestycji, jest zabezpieczenie rezerwy, wynoszącej od 10 do nawet 20% planowanego budżetu. Środki te pozwolą na realizację dodatkowych prac, których nie dało się przewidzieć na etapie projektowania domu, a także na pokrycie różnic w kosztach materiałów budowlanych i robocizny.

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Zdefiniuj swoje potrzeby

Choć projekty indywidualne domów jednorodzinnych są droższe od tych gotowych, to w rzeczywistości pozwalają na lepsze dopasowanie koncepcji, do rzeczywistych potrzeb i możliwości inwestora. Dokumentacja projektowa w projektach indywidualnych powstaje na podstawie szczegółowych rozmów pomiędzy inwestorem a architektem odpowiedzialnym za opracowanie projektu. Jednym z kluczowych punktów, poruszanych podczas wywiadu jest określenie dostępnego budżetu.

Architekt, znając możliwości finansowe inwestora, jest w stanie zaproponować rozwiązania, które następnie stanowić będą swego rodzaju kompromis, pomiędzy tym, czego oczekuje inwestor, a tym, na co realnie może sobie pozwolić, bez obaw o pogorszenie jakości budowy.

Jednym z elementów składowych pełnej dokumentacji projektowej jest kompletny kosztorys budowy, który zawiera szczegółowe dane, dotyczące szacowanych kosztów inwestycji. W spisie tym znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące kosztów zakupu materiałów budowlanych, kosztów robocizny oraz innych kosztów administracyjnych, związanych z koniecznością uzyskania niezbędnych pozwoleń, opinii i zgód.

Warto przy tym pamiętać, że kosztorys budowy zawiera wyłącznie dane szacunkowe, często aktualne na dany okres, to znaczy, że ceny mogą się zmienić na etapie realizacji inwestycji. Co więcej, koszty związane z usługą robocizny mogą być różne, w zależności od regionu.

 

Jak obniżyć koszty inwestycji?

Z uwagi na wysokie koszty związane z planowaną budową domu jednorodzinnego, coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, pozwalających na rzeczywiste obniżenie kosztów. Jednym z podstawowych elementów, pozwalających na dopasowanie wydatków niezbędnych do realizacji budowy, do możliwości finansowych danego inwestora jest odpowiednie opracowanie projektu.

Warto jednak pamiętać, że dodatkowo inwestor może podjąć szereg innych działań, które pozwolą na realne obniżenie kosztów budowy.

Jednym z takich sposobów jest skorzystanie z programów i ulg finansowych. Choć te dedykowane są głównie do projektów zakładających budowę domów energooszczędnych i ekologicznych, to przy spełnieniu określonych kryteriów, pozwalają na znaczące obniżenie kosztów związanych z budową domu.

W 2024 roku inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego mogą liczyć na dodatkowe wsparcie, w wysokości do 66 tysięcy złotych, w przypadku podstawowego poziomu dofinansowania oraz do nawet 135 tysięcy złotych w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania.

Należy jednak podkreślić, że wsparcie udzielane w ramach programów dotacyjnych, w tym w ramach ww. programu „Czyste Powietrze” obejmują głównie działania związane z dostosowaniem budynków do obecnie obowiązujących norm w zakresie efektywności energetycznej i tym samym nie pozwalają na pokrycie wydatków związanych z ogólną budową domu.

 

Optymalizacja kosztów budowy bez utraty jakości

Choć odpowiednio opracowany budżet powinien umożliwić sprawną realizację zaplanowanej inwestycji, to warto pamiętać, że niekiedy, już na etapie budowy domu może wystąpić konieczność dodatkowej optymalizacji kosztów.

Aby sprawnie przeprowadzić zaplanowaną inwestycję, bez szkody na jakości, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Jednym ze sposobów pozwalających na realne obniżenie kosztów inwestycji jest dokonywanie zakupów hurtowych. Metoda ta będzie miała zastosowanie szczególnie wówczas, gdy projekt zakłada wykorzystanie dużej ilości materiałów. Warto pamiętać, że dostawcy często oferują znacznie korzystniejsze ceny w przypadku jednorazowego zakupu dużych ilości materiałów.

Kolejnym sposobem, pozwalającym na obniżenie kosztów inwestycji jest zastosowanie zamienników mniej popularnych marek. Należy przy tym pamiętać, że zamienniki materiałów powinny się wyróżniać takimi samymi parametrami i właściwościami, a wszelkie zmiany powinny być odnotowane w dzienniku budowy.

Na sam koniec, warto rozważyć budowę domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym. W takim systemie inwestor wykonuje większość prac budowlanych samodzielnie, wyłącznie posiłkując się wsparciem specjalistów. Taki system budowy domu jednorodzinnego pozwala na znaczące obniżenie kosztów, jednak obarczony jest znacznie wyższym ryzykiem.

Przede wszystkim, budowa domu w systemie gospodarczym wymaga od inwestora dysponowania odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, które pozwoli na sprawne przeprowadzenie prac. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nawet z pozoru niewielki błąd może skutkować koniecznością przeprowadzenia złożonych prac naprawczych, które w efekcie znacząco podniosą koszty budowy.

Na sam koniec warto pamiętać o stałym monitorowaniu wydatków. Takie podejście pozwoli na bieżąco śledzić zgodność inwestycji z założonym budżetem, dając możliwość szybszego wprowadzenia niezbędnych korekt.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.