Nowoczesne rezydencje – przykładowe realizacje
Spis treści:
Budowa nowoczesnej rezydencji to złożone i kosztowne przedsięwzięcie, pozwalające spełnić marzenia o własnym, wyjątkowo luksusowym domu. Aby przebiegła sprawnie, powinna być odpowiednio przemyślana. Szczególną uwagę warto zwrócić na wybór właściwego projektu architektoniczno-budowlanego. Odpowiednio dobrany projekt gotowy lub indywidualny nowoczesnej rezydencji, pozwala zaplanować proces budowy, wskazując krok po kroku przebieg budowy, a także wskazując materiały budowlane, jakich należy użyć, aby uzyskać pożądany efekt.
Jeżeli planujesz budowę luksusowej, nowoczesnej rezydencji, koniecznie sprawdź przykładowe inspiracje.
Luksusowa rezydencja – czym się wyróżnia?
Według obecnie obowiązującej definicji, rezydencja, to budowla lub zespół budowli, stanowiących siedzibę o charakterze reprezentacyjnym. Do niedawna, za rezydencję uznawano głównie siedziby biskupie, królewskie oraz rodowe. Obecnie za rezydencję uznaje się większy i bardziej reprezentacyjny dom o podwyższonym standardzie, zapewniającym przestrzeń rekreacyjną, a niekiedy nawet prywatne baseny, siłownie czy domowe SPA.
Cechą szczególną luksusowych rezydencji jest ich powierzchnia, która zwykle wynosi powyżej 250 metrów kwadratowych, zapewniając przestrzeń dla domowników. Taka rozległa powierzchnia pozwala spełnić różnorodne, nawet specyficzne wymagania inwestora, wpływając na poprawę komfortu życia.
Ile kosztuje budowa nowoczesnej rezydencji?
Określenie konkretnych kosztów budowy nowoczesnej rezydencji jest niemożliwe. Na ostateczną wartość wpływa szereg różnorodnych czynników, takich jak całkowita powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji, rodzaj dachu, a także rodzaj zastosowanych materiałów i technologii budowlanych.
Nowoczesne rezydencje to budynki o podwyższonym standardzie, to znaczy, że już na etapie budowy domu jednorodzinnego tego typu wykorzystuje się wyłącznie najwyższej jakości materiały budowlane. W zależności od założeń wybranego projektu architektoniczno-budowlanego, koszt budowy rezydencji może wynieść od 6 000 do nawet 10 000 złotych za metr kwadratowy.
Nowoczesna rezydencja – inspiracje
Budowę nowoczesnej rezydencji należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego projektu architektoniczno-budowlanego. W zależności od potrzeb inwestor może zdecydować się na wybór jednego z dostępnych w katalogu pracowni architektonicznej projektu gotowego lub zdecydować się na wybór projektu indywidualnego.
Projekt gotowy sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy inwestor dąży do maksymalnej optymalizacji kosztów. Projekty gotowe są znacznie tańsze od tych, przygotowanych na zamówienie, a przy tym, pozwalają jeszcze przed zakupem projektu zobaczyć, jak prezentować się będzie już gotowy dom. Projekt indywidualny to z kolei propozycja dla szczególnie wymagających klientów, którym zależy na tym, aby projekt spełniał konkretne potrzeby inwestora. Opracowany na indywidualne zamówienie pozwala na pełne dopasowanie zarówno wyglądu, jak i ogólnej funkcjonalności budynku.
Piętrowy dom w Warszawie z projektu Zbigniewa Piśniaka
Nowoczesna rezydencja z projektu Zbigniewa Piśniaka to prawdziwy synonim luksusu. Budynek stanowi doskonałe połączenie tradycyjnych wzorów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Rozległa przestrzeń sprawia, że w rezydencji można zaplanować aranżację dodatkowych przestrzeni rekreacyjnych i relaksacyjnych.
Budynek zwraca uwagę wyjątkowo estetyczną bryłą, zwieńczoną płaskim stropodachem. Drzwi frontowe domu skryte są pod tarasem, z ozdobnym świetlikiem, wspartym na solidnych kolumnach, które odwołują się do tradycji luksusowych rezydencji. Elewacja budynku została utrzymana w jasnych barwach, co sprawia, że zwraca szczególną uwagę już od pierwszego spojrzenia i doskonale prezentuje się w połączeniu z soczystą zielenią ogrodu.
Liczne przeszklenia, utrzymane w klasycznej stylistyce sprawiają, że rezydencja jest idealnie doświetlona. Stylowe żaluzje są kolejnym odwołaniem do tradycyjnych rezydencji, a przy tym zapewniają ulgę w upalne dni.
Wyjątkową zaletą projektu jest luksusowy ogród zimowy usytuowany na tyle budynku. Przeszklony dach i ściany sprawiają, że domownicy mogą się rozkoszować czasem spędzonym na łonie natury również wówczas, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza.
Trzy kondygnacje budynku sprawiają, że w rezydencji znajdzie się miejsce na wszystko to, co najważniejsze. Aby uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty, część prywatną warto zaplanować na najwyższym poziomie, a część reprezentacyjną na parter budynku. Takie rozwiązanie zapewni maksymalne poczucie prywatności, również wówczas, gdy w domu przebywać będą goście.
Olszewnica Stara z projektu Oleńka III
Kolejnym przykładem luksusowej rezydencji, utrzymanej w tradycyjnej stylistyce jest rezydencja zbudowana na podstawie projektu Oleńka III autorstwa Pracowni architektonicznej Arex. To rozległy, dwupiętrowy dom jednorodzinny o powierzchni 229,3 metrów kwadratowych. Dodatkowo dom powiększony jest o garaż dwustanowiskowy o powierzchni 34,4 metrów kwadratowych oraz funkcjonalny strych o powierzchni 15,3 metrów kwadratowych.
W projekcie Oleńka III szczególną uwagę zwraca doskonałe połączenie kolorystyczne. Grafitowy, wielospadowy dach idealnie kontrastuje z białą elewacją, przywołując na myśl dawne dworki. Z kolei liczne, rozległe przeszklenia sprawiają, że dom wydaje się bardziej otwarty, a wnętrze jest idealnie doświetlone.
Starannie zaplanowany układ pomieszczeń sprawia, że dom doskonale sprawdzi się dla rodzin wieloosobowych, prowadzących bogate życie towarzyskie. Część prywatna została w całości zaplanowana na piętrze, gdzie wydzielono miejsce na cztery sypialnie, w tym jedną małżeńską, połączoną z prywatną łazienką i garderobą oraz z wydzielonym wyjściem na prywatny taras.
Parter został niemal w całości przeznaczony na aranżację przestrzeni reprezentacyjnej. Do domu wchodzi się przez sień, a następnie rozległy hall. Główna część parteru to rozległy salon, połączony z jadalnią i pokojem rekreacyjnym. Pomieszczenie jest w całości otwarte na luksusowy taras zewnętrzny.
Zastosowanie oddzielnej, zabudowanej kuchni sprawia, że zapachy powstałe w trakcie gotowania nie przedostają się do pozostałych pomieszczeń, co znacząco poprawia komfort mieszkańców.
Rezydencja w Płocku z projektu Zr5
Projekt Zr5 autorstwa pracowni architektoniczno-budowlanej Z500 przedstawia wyróżniającą się wyjątkową stylistyką, luksusową parterową rezydencję z poddaszem użytkowym o powierzchni 345 metrów kwadratowych. Cechą wyróżniającą rezydencji Zr5 jest wyjątkowa bryła budynku, łącząca ze sobą geometryczne formy i opływowe kształty oraz wyjątkowe połączenie kolorystyczne, zwracające uwagę wyraźnymi kontrastami.
W rezydencji zaplanowano dobrze przemyślany układ funkcjonalny, w którym wydzielono strefy dzienną, nocną oraz gospodarczą. Część nocna została w całości przeniesiona na poddasze użytkowe, tak, aby zapewnić mieszkańcom maksymalne poczucie prywatności, również wówczas, gdy w domu przebywają goście. Na część sypialnianą składają się trzy sypialnie, w tym jedną małżeńską, połączoną z prywatną łazienką i garderobą.
Z kolei część dzienna i gospodarcza została usytuowana na parterze. Główną część parteru stanowi rozległy salon połączony z jadalnią o powierzchni wynoszącej aż 53 metry kwadratowe. Wyjątkowo rozległą powierzchnię dodatkowo optycznie powiększają rozległe przeszklenia, zajmujące niemal całą powierzchnię ściany.
Aby zapewnić mieszkańcom maksymalną wygodę, w projekcie zaplanowano dodatkowe dwie łazienki. Z tyłu budynku zaplanowano wyjątkowo estetyczny taras zewnętrzny ze schodami prowadzącymi na górną kondygnację budynku, bezpośrednio na taras widokowy. Takie rozwiązanie zapewnia mieszkańcom większą swobodę, podczas spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.
Rezydencja z Warszawskiej Białołęki
Nowoczesna rezydencja z warszawskiej Białołęki zwraca uwagę niebanalną stylistyką i obszernymi przeszkleniami. Bryła budynku utrzymana jest w klasycznej formie, a całość wieńczy płaski stropodach.
Dwupoziomowy dom wyróżnia się na tle innych tego typu budowli przede wszystkim elewacją. Pokryta drewnianymi deskami, doskonale wtapia się w tło, zapewniając poczucie maksymalnej bliskości z naturą. Z kolei obszerne okna, rozciągające się niemal na całej powierzchni ścian, sprawiają, że dom sprawia wrażenie w pełni otwartego, zapewniając przy tym pełne doświetlenie wnętrza i doskonałe widoki na rozległy ogród.
Na górnej kondygnacji tej luksusowej rezydencji zaplanowano pokoje sypialniane dla domowników. Na parterze z kolei znalazło się miejsce na aranżację przestrzeni wizytowej i rekreacyjnej. Rozległy salon jest w pełni otwarty na taras zewnętrzny, co zapewnia doskonałe wrażenia wizualne.
Rezydencja z Wilkszyna koło Wrocławia
Rezydencja w Wilkszynie koło Wrocławia powstała na podstawie projektu indywidualnego i jest w pełni dopasowana do potrzeb i preferencji inwestora. To urokliwy dom jednorodzinny składający się z parteru i poddasza użytkowego.
Utrzymana w nowoczesnej stylistyce rezydencja, zwraca uwagę stylowymi rozwiązaniami. Klasyczna bryła budynku utrzymana jest w jasnej kolorystyce, którą doskonale podkreśla ciemny, wielospadowy dach.
Do części frontowej budynku prowadzi rozległy podjazd, a samo wejście skryte jest pod estetycznym podcieniem, co zapewnia znacznie większe poczucie prywatności. Nowoczesne okna podkreślają modernistyczny charakter rezydencji, a przy tym zapewniają maksymalne doświetlenie wnętrza domu. Okna na poddaszu użytkowym, dzięki estetycznym wykuszom umożliwiają wygodną aranżację wnętrza.
Na tyle budynku zaplanowano rozległy taras, który niemal w całości skryty jest pod podcieniem, wspartym na estetycznych, prostych kolumnach. Takie rozwiązanie sprawia, że wypoczynek na świeżym powietrzu jest w pełni komfortowy również wówczas, gdy na zewnątrz panują dokuczliwe upały lub utrzymujące się opady deszczu.
Przestrzeń prywatna, dla poprawy komfortu domowników została w całości zaplanowana na górnej kondygnacji budynku, z kolei strefa rekreacyjna i wizytowa została ograniczona do parteru budynku.