Akademia Budowlana

Dom piętrowy czy z poddaszem?

Spis treści:

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, inwestorzy muszą zwrócić uwagę na szereg czynników, które pozwolą zmieścić się w określonym budżecie, a w przyszłości okażą się w pełni funkcjonalne. Jednym z ważniejszych wyborów, jakich dokonać muszą inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego, jest wielkość i rodzaj zabudowy. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji inwestorzy mogą się zdecydować na budowę domu parterowego, parterowego z poddaszem użytkowym lub piętrowego.

Bez wątpienia największe wyzwanie dla inwestorów stanowi wybór pomiędzy domem piętrowym a parterowym z poddaszem użytkowym. Aby możliwe było podjęcie odpowiedniej decyzji, warto wiedzieć, czym dokładnie różnią się tego typu budynki oraz kiedy warto się zdecydować na każdy z nich.

Poznaj najważniejsze cechy domów piętrowych i parterowych z poddaszem użytkowym i wybierz projekt, który najlepiej odpowie na potrzeby Twojej rodziny.

 

Dom piętrowy czy z poddaszem? Charakterystyka budynków

Kluczem do wyboru odpowiedniego typu projektu domu jednorodzinnego jest znajomość podstawowych cech wyróżniających każdy typ budynku. Obecnie inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego mogą się zdecydować na wybór między innymi domu piętrowego oraz parterowego, z poddaszem użytkowym.

Dom piętrowy

Zgodnie z obecnie przyjętą definicją, dom piętrowy to budynek mieszkalny, w którym występują co najmniej dwa pełne piętra, które są równej wysokości i zwykle wyróżniają się zbliżoną powierzchnią użytkową. Obie kondygnacje połączone są ze sobą schodami wewnętrznymi, zapewniając sprawną komunikację pomiędzy kondygnacjami.

Domy piętrowe (zarówno z jednym, jak i z kilkoma piętrami) wyróżniają się tym, że powierzchnia użytkowa została rozłożona na kilka kondygnacji. To sprawia, że tego typu budynki doskonale sprawdzą się w przypadku mniejszych działek, które nie pozwalają na budowę domu parterowego o pożądanej powierzchni użytkowej.

Z uwagi na typ zabudowy, domy piętrowe wymagają mniejszych nakładów podczas realizacji prac ziemnych. Fundamenty domu piętrowego o takiej samej powierzchni użytkowej będą wyraźnie mniejsze niż domu parterowego. Co więcej, mniejsza będzie również powierzchnia dachu domu piętrowego.

Zalety i wady domów piętrowych

Domy piętrowe to częsty wybór osób, którym zależy na większej powierzchni użytkowej i możliwości wygodnego podziału domu na strefy – dzienną, wizytową i nocną, prywatną. Rozdzielenie pomieszczeń na dwie kondygnacje pozwala z łatwością uzyskać pożądane rezultaty, zapewniając maksymalne poczucie prywatności, również wówczas, gdy w domu przebywają goście.

Jednak to nie jedyna zaleta domów piętrowych. Wśród tych najważniejszych inwestorzy często wymieniają takie cechy, jak:

Niższe koszty budowy – wybierając odpowiedni projekt domu piętrowego, inwestor może wznieść dom o podobnym metrażu do domu parterowego, w niższej cenie. Różnica cenowa wynika przede wszystkim z niższych kosztów wykonania fundamentów oraz pokrycia dachu, które pochłaniają znaczne koszty całej inwestycji. Należy jednak pamiętać, że koszty budowy mogą znacząco wzrosnąć, jeżeli inwestor zamiast tradycyjnych schodów zdecyduje się na montaż wyjątkowo estetycznych, ale znacznie droższych schodów drewnianych, a projekt zawierać będzie liczne elementy ozdobne, takie jak balkony, wykusze czy obszerne okna dachowe.

Sprawdzi się nawet na niewielkiej działce – oczywiście pod warunkiem, że przepisy prawa lokalnego dopuszczą jego budowę. Jednak w istocie, domy piętrowe pozwalają na uzyskanie znacznie większej powierzchni użytkowej, ponieważ ta rozłożona jest na kilka kondygnacji.

Niższe koszty ogrzewania domu – domy piętrowe dla uproszczenia procesu budowy zwykle mają znacznie bardziej zwartą bryłę. To sprawia, że możliwe jest uzyskanie korzystniejszego stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury, co sprzyja uzyskaniu efektywności ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że aby możliwe było uzyskanie korzystnego bilansu energetycznego, dom powinien być pozbawiony obszarów narażonych na straty ciepła. Balkony, wykusze i duże okna dachowe, mimo wyjątkowej estetyki, sprzyjają nadmiernej utracie ciepła, tym samym znacząco podnosząc koszty ogrzewania.

Jak widać, lista zalet domów piętrowych jest naprawdę imponująca. Należy jednak pamiętać, że tego typu budynki nie są w pełni wolne od wad. Wyraźnie większa powierzchnia elewacji może podnieść koszty budowy, co w połączeniu z licznymi balkonami, wykuszami i oknami dachowymi może znacząco wpłynąć na całkowity koszt budowy domu.

Wśród pozostałych wad domów piętrowych, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

Konieczność budowy schodów – wzniesienie schodów wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia dodatkowych, często wysokich kosztów, ale dodatkowo może stanowić wyzwanie w szczególności dla osób starszych oraz tych, u których występują problemy z poruszaniem się. Co więcej, schody mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia w przypadku gdy w domu mieszkają małe dzieci.

Ryzyko powstawania mostków cieplnych – domy piętrowe znacznie częściej narażone są na występowanie licznych mostków cieplnych, które mogą być przyczyną nadmiernej utraty ciepła. Aby nie dopuścić do nadmiernego wychładzania się wnętrza domu, należy już na etapie budowy domu zadbać o wykonanie solidnej izolacji. Warto również zrezygnować z elementów ozdobnych, pamiętając o tym, że im prostsza jest bryła budynku, tym lepiej ten utrzymuje ciepło.

Dom z poddaszem

Domy z poddaszem, to takie budynki mieszkalne, w których jedna z kondygnacji umieszczona jest bezpośrednio pod dachem skośnym. W budownictwie wyróżnia się dwa typu budynków z poddaszem, te z poddaszem użytkowym, które mogą spełniać funkcje mieszkalne, oraz z poddaszem nieużytkowym, które może być przeznaczone na przykład na przechowywanie.

Z uwagi na liczne skosy występujące na poddaszu użytkowym, górna kondygnacja domu parterowego wyróżnia się wyraźnie mniejszą powierzchnią użytkową, a pełne zagospodarowanie przestrzeni może być kłopotliwe. Jednak warto przy tym podkreślić, że skosy dachu dodają uroku wnętrzu, tworząc doskonałą przestrzeń na aranżację między innymi sypialni.

Zalety i wady domów z poddaszem użytkowym

Alternatywą dla domów piętrowych są domy parterowe, z poddaszem użytkowym. Obecnie tego typu budynki są najchętniej wybierane przez Polaków, ponieważ doskonale łączą możliwości domów piętrowych, z estetyką tych parterowych. Ich główną zaletą jest znacznie niższy koszt budowy, w porównaniu do klasycznych domów piętrowych. Ściany górnej kondygnacji są znacznie mniejsze, przez co inwestorzy ponoszą niższe koszty związane z wykonaniem ocieplenia czy tynków.

Jednak to nie jedyna zaleta domów parterowych z poddaszem użytkowym. Wśród najistotniejszych zalet tego typu budowli inwestorzy wymieniają takie cechy, jak:

Przytulny charakter – poddasze użytkowe tworzy idealną przestrzeń do aranżacji sypialni lub pokoju rekreacyjnego. Skosy nadają wnętrzu uroku, a odpowiednio zaaranżowane pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat.

Wygodny podział funkcjonalny – domy z poddaszem użytkowym, podobnie jak te piętrowe, pozwalają na zastosowanie wygodnego podziału funkcjonalnego. Część dzienna zaplanowana na parterze i prywatna na poddaszu użytkowym pozwala na utrzymanie maksymalnego poczucia prywatności i intymności.

Warto jednak podkreślić, że podobnie, jak w przypadku domów piętrowych, również parterowe z poddaszem użytkowym nie są wolne od wad. Decydując się na tego typu zabudowę, należy ponownie liczyć się z kosztami i ograniczeniami związanymi z budową schodów. Co więcej, liczne skosy na górnej kondygnacji mogą znacząco utrudniać aranżację wnętrza.

 

Planujesz budowę domu? Zweryfikuj ograniczenia prawne

Planując budowę domu jednorodzinnego na własnej działce budowlanej, inwestor nie ma pełnej swobody dotyczącej wyboru projektu domu jednorodzinnego. O tym, jaka forma zabudowy jest dopuszczalna na danym obszarze, decydują ustalenia gminne. Dążąc do utrzymania określonego ładu przestrzennego, gminy określają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, warunki zabudowy. Oba te dokumenty jasno precyzują kryteria, jakim odpowiadać ma budynek, aby możliwe było uzyskanie pozwolenia na budowę.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy gmina może określić specyficzne cechy, jakim powinny odpowiadać budynki wznoszone na określonym terenie. Wytyczne mogą obejmować między innymi takie cechy, jak kąt nachylenia dachu, wskazując zarówno maksymalny, jak i minimalny dopuszczalny kąt nachylenia. Dodatkowo dokumenty te mogą wskazywać maksymalną dopuszczalną wysokość domu, ograniczając tym samym budowę domów piętrowych, a także jego specyficzne umieszczenie na działce, jeżeli jest inne od tego, wymaganego przepisami prawa.

Niespełnienie któregokolwiek punku określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy może skutkować nieuzyskaniem pozwolenia na budowę. Właśnie dlatego tak ważne jest, by decyzje dotyczące wyboru odpowiedniego projektu podejmować po wcześniejszym zapoznaniu się z przepisami lokalnymi.

 

Co wybrać dom piętrowy, czy z poddaszem? Porównanie kosztów

Bez wątpienia jednym z istotnych czynników, wpływających na wybór odpowiedniego projektu domu są koszty związane z planowaną budową. Te są zależne przede wszystkim od powierzchni użytkowej domu, rodzaju zastosowanej technologii budowy, a nawet lokalizacji przedsięwzięcia.

Budowa domu piętrowego będzie się wiązać z koniecznością poniesienia wysokich kosztów związanych z budową ścian zewnętrznych, a także ich późniejszym wykończeniem. Z kolei budowa domu parterowego z poddaszem użytkowym wygeneruje wysokie koszty związane z budową i ociepleniem dachu.

Zależności te sprawiają, że budowa każdego z tych domów wiązać się będzie z koniecznością poniesienia zbliżonych kosztów. Tym samym, wybierając odpowiedni projekt domu, parterowego z poddaszem użytkowym lub piętrowego, warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i preferencjami, a także możliwościami wynikającymi z przepisów prawa lokalnego.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.