Akademia Budowlana

Innowacje w budownictwie wielorodzinnym

Spis treści:

XXI wiek wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych, również w budownictwie wielorodzinnym. Technologie, które jeszcze do niedawna uznawane były za luksusowe, takie jak między innymi  domofony, są obecnie standardowym wyposażeniem każdego budynku wielorodzinnego. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala znacząco poprawić jakość życia, przyczyniając się do wyższego komfortu mieszkańców.

Wprowadzenie innowacji w budownictwie wielorodzinnym niesie ze sobą korzyść nie tylko dla mieszkańców, ale również dla środowiska i gospodarki ogółem. Odpowiednio dobrane innowacyjne rozwiązania pozwalają poprawić jakość życia mieszkańców, a także przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków i tym samym zmniejszenia kosztów eksploatacji.

 

Istota budownictwa wielorodzinnego

Dynamiczny rozwój miast, miasteczek i obszarów wiejskich sprawia, że coraz większy nacisk kładzie się na rozwój budownictwa wielorodzinnego. Tego typu budynki pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, w porównaniu do zabudowy jednorodzinnej. Jednak, aby możliwe było zapewnienie maksymalnego komfortu mieszkańców, budownictwo wielorodzinne musi się stale rozwijać.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w budownictwie wielorodzinnym pozwala znacząco poprawić komfort życia mieszkańców. Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie wielorodzinnym wykorzystywane są obecnie również wewnątrz budynków, tak by mieszkania spełniały bieżące trendy i odpowiadały na potrzeby mieszkańców.

Również same lokale projektowane są z myślą o współczesnym stylu życia mieszkańców. Mieszkania dostępne w ofercie deweloperów dla zwiększenia zysków ze sprzedaży muszą obecnie odpowiadać codziennym potrzebom mieszkańców. Należy pamiętać, że zmiany technologiczne znacząco wpłynęły również na tryb życia mieszkańców. Zmiana obejmuje nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, ale również tryb pracy. Obecnie coraz więcej osób pracuje zdalnie, co pociąga za sobą konieczność dysponowania pomieszczeniem, dopasowanym do potrzeb zawodowych.

Co ważne znacznie większy nacisk kładzie się obecnie także na sposób spędzania wolnego czasu. Odpowiednia przestrzeń relaksu i odpoczynku jest obecnie niezbędnym elementem każdego mieszkania, zapewniając chwilę wytchnienia po dniu pełnym wyzwań.

Nowoczesne budynki wielorodzinne muszą w pełni odpowiadać na wszystkie te zmieniające się trendy, zapewniając mieszkańcom maksymalne poczucie swobody, również w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Niezastosowanie się do nowoczesnych trendów stosowanych w budownictwie wielorodzinnym może skutkować trudnością w sprzedaży lokali mieszkalnych.

 

Innowacje ekologiczne w budownictwie wielorodzinnym

Rosnąca świadomość dotycząca zmian klimatycznych sprawiła, że obecnie coraz większy nacisk kładzie się na stosowanie rozwiązań proekologicznych. Innowacje ekologiczne znalazły swoje zastosowanie również w budownictwie wielorodzinnym. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych, choć pierwotnie może pociągać za sobą wyraźnie wyższe koszty związane z budową budynku wielorodzinnego, w ogólnym ujęciu może się okazać korzystne, zarówno dla inwestora, jak i dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Zastosowanie technologii innowacyjnych pozwala znacząco usprawnić życie lokatorów. Nowoczesne technologie budowlane sprawiają, że budynki wielorodzinne są przyjazne środowisku i tym samym odpowiadają na szczególne wymagania mieszkańców.

Odpowiednio dobrane, nowoczesne systemy izolacji budynków sprawiają, że te w zimie utrzymują przyjemne ciepło wewnątrz mieszkania, ograniczając tym samym koszty związane z jego ogrzewaniem, z kolei latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. Cecha ta jest szczególnie istotna, zważywszy na fakt, że w ciągu ostatnich lat doszło do znaczącego ocieplenia się klimatu. Latem temperatury powietrza osiągają poziom powyżej 30 stopni Celsjusza.

 

Prefabrykaty w budownictwie wielorodzinnym

Wyraźnym przełomem w budownictwie wielorodzinnym stała się możliwość zastosowania różnego rodzaju prefabrykatów. Zastosowanie w pełni gotowych elementów (lub częściowo gotowych, wykorzystywanych w technologii mieszanej) pozwala znacząco skrócić czas budowy budynków wielorodzinnych. Jest to niezwykle istotne, zważywszy na stale rosnący popyt na mieszkania.

Zastosowanie technologii prefabrykacji jest szczególnie istotne z punktu widzenia inwestorów. Budowa obiektów z częściowo gotowych materiałów budowlanych pozwala na uniezależnienie przedsięwzięcia od warunków pogodowych, co stanowi największe wyzwanie podczas budowy. Co więcej, w proces budowy budynku mieszkalnego można zaangażować znacznie mniejszą liczbę pracowników, niż w przypadku budowy tradycyjnej.

Należy jednak podkreślić, że mimo szeregu korzyści, związanych z wykorzystaniem prefabrykatów w budownictwie wielorodzinnym, technologia ta niesie ze sobą pewne ograniczenia. Realizacja budowy w technologii prefabrykacji wymaga dostępności specjalistycznego zakładu produkcyjnego, który odpowiadać będzie za dostarczenie niezbędnych do budowy elementów. Co więcej, do kosztów inwestycji należy wówczas doliczyć koszty związane z transportem gotowych elementów, a w przypadku stosowania technologii mieszanej, również użytkowania specjalistycznych narzędzi i technologii umożliwiających łączenie poszczególnych elementów.

 

Zielone dachy coraz powszechniejsze w budynkach wielorodzinnych

Zielone dachy pozwalają na skuteczną walkę ze smogiem, którego poziomy każdej zimy, a obecnie również w okresie sprzyjającej pogody, znacząco przekraczają dopuszczalne normy. Jednak roślinność nie tylko skutecznie filtruje zanieczyszczenia z powietrza, ale również niesie ze sobą szereg korzyści termicznych i estetycznych. Właśnie dlatego obecnie coraz częściej spotkać się możemy z wyjątkowo estetycznymi zielonymi dachami. Te nie są już wyłącznie domeną domów jednorodzinnych, ale coraz częściej instalowane są na dachach budynków wielorodzinnych.

Postępująca urbanizacja sprawiła, że w wielu miastach polski średni współczynnik terenów zielonych wynosi zaledwie 20%, a na niektórych obszarach jest jeszcze niższy i wynosi jedyne 10%. Takie wyraźne nierówności przyczyniają się do występowania zjawisk gorących wysp. Betonowe budynki, asfaltowe drogi i chodniki ulegają znacznie szybszemu nagrzaniu, przyczyniając się tym samym do jeszcze wyraźniejszego wzrostu temperatury odczuwanej.

Jednym ze skutecznych sposobów pozwalających na redukcję zjawiska miejskiej wyspy ciepła jest stworzenie zielonego dachu. Choć ich wykonanie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych inwestycji, to w efekcie rozwiązanie to sprzyja zauważalnemu obniżeniu poziomu temperatury odczuwalnej. Budynek, którego dach pokrywa roślinność, wolniej się przegrzewa, zapewniając mieszkańcom upragnioną ulgę w okresie letnich upałów, a także wolniej oddaje ciepło, zapewniając korzyści, w tym również finansowe w okresie zimowym.

Co ważne, zastosowanie zielonych dachów wymaga od inwestora odpowiedniego dopasowania typu stosowanej technologii budowlanej. Dobór odpowiednich materiałów i czynności konstrukcyjnych powinien być dopasowany do specyfiki dachu, co może pociągać ze sobą wyższe koszty na etapie budowy budynku wielorodzinnego.

 

Innowacje w mieszkaniu

Dążąc do spełnienia oczekiwań najbardziej wymagających klientów, coraz częściej inwestorzy decydują się na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań również w mieszkaniach i apartamentach. Choć obecnie tego typu oferta skierowana jest wyłącznie dla klientów premium, którzy są w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania znacznie większe środki, to możemy przypuszczać, że z czasem tendencje te zaczną się zmieniać, a nowoczesne technologie staną się podstawowym elementem wyposażenia każdego domu.

Przykładem nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie wielorodzinnym są innowacyjne systemy bezpieczeństwa. Zastosowanie systemu kart lub czytników linii papilarnych pozwala skutecznie zabezpieczyć obiekt, zarówna wejście do budynku, jak i poszczególne apartamenty przed dostępem dla osób trzecich. Co więcej, w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym coraz częściej stosowane są innowacyjne technologie pozwalające na sterowanie domem z poziomu aplikacji instalowanej na telefonie komórkowym lub dowolnym innym urządzeniu mobilnym. Rozwiązania pozwalające na zasuwanie rolet czy sterowanie temperaturą panującą wewnątrz pomieszczenia to doskonały przykład udogodnień, które spotykają się z uznaniem ze strony potencjalnych nabywców.

 

Dlaczego warto stawiać na innowacyjne budownictwo wielorodzinne?

Budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych to bez wątpienia złożone przedsięwzięcie, które wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. To sprawia, że inwestorzy w celu wypracowania pożądanych zysków muszą stale doskonalić procesy budowy. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwala odpowiedzieć na wyzwania, stawiane przed inwestorami.

Nowoczesne, często w dalszym ciągu luksusowe rozwiązania sprawiają, że dostępny w ofercie towar, jakim jest mieszkanie, zyskuje na wartości. Nabywcy są w stanie ponieść wyższe koszty za zakup mieszkania, spełniającego szczegółowe wymagania, w tym te wpływające na poprawę jakości życia.

Jednak nie tylko potrzeba generowania wyższych zysków powinna wpływać na decyzję dotyczącą wyboru innowacyjnych rozwiązań w budownictwie wielorodzinnym. Z uwagi na stale zachodzące zmiany klimatyczne zastosowanie proekologicznych rozwiązań powinno stać się swego rodzaju standardem. Inwestycje budowlane powinny być rozpatrywane w ujęciu długoterminowym. To znaczy, że początkowo wyższe koszty związane z budową budynku wielorodzinnego, z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, z czasem przyniesie szereg korzyści, w tym tych związanych ze znaczącym obniżenie kosztów związanych z eksploatacją budynku.

Nie ulega wątpliwości, że innowacje w budownictwie wielorodzinnym są kluczowe dla poprawy jakości życia mieszkańców, a także ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju miast, a samo podążanie zgodnie z duchem rozwoju jest obecnie wręcz niezbędne, dla utrzymania stabilnej pozycji na rynku i budowania przewagi konkurencyjnej.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.