Wymarzony dom jednorodzinny powinien być swego rodzaju ostoją, miejscem wypoczynku po trudach dnia codziennego. Jak sprawić, by wnętrze domu pozwoliło osiągnąć maksymalny komfort i dać szansę na wypoczynek? Z pomocą może przyjść nowoczesna, interesująca koncepcja Biophilic design.
Już wiele badań naukowych, a także ludowych powiedzeń i przekonań zwraca uwagę na to, jak bardzo ważnym elementem w życiu człowieka powinna być natura i regularna styczność z nią. Tymczasem konsumpcyjny świat brnąc do przodu coraz bardziej odsuwa się od zieleni i zastępuje ją szarymi murami, dużymi budynkami. Stawia się na produktywność, a nie na jakość i komfort życia. Czy musi tak być? Część inwestorów chcąc uciec od szarości i szybkiego życia w mieście ucieka na wieś lub na przedmieścia, buduje się na działkach z linią brzegową, w pobliżu lasów i natury. Czy to jedyny sposób na bycie blisko natury? Specjaliści od architektury poszukują rozwiązań, które mogą pomóc temu zapobiec. Koncepcja Biophilic design oferuje sprawdzone rozwiązania na to, by zrealizować bliski naturze dom nawet w środku miasta.
W tym artykule chcąc przybliżyć Państwu całą koncepcję, poruszymy takie kwestie jak:
- Jak powstała koncepcja Biophilic design?
- Jaka jest definicja koncepcji Biophilic design?
- Jakie rozwiązania aranżacyjne przewiduje Biophilic design?
- Jakie korzyści przynosi aranżacja wnętrza zgodnie z Biophilic design?
Czym jest koncepcja Biophilic design i jak powstała?
Pojęcie Biophilic design zostało po raz pierwszy użyte przez Ericha Fromma, niemieckiego psychologa społecznego. Użył go w książce „The Anatomy of Human Destructiveness” w 1973 roku. Według niego biofilią jest “namiętna miłość życia i wszystkiego, co żyje”. W takim rozumieniu tego pojęcia człowiek praktykujący biofilię potrafi zauważać i zachwycać się każdego dnia tym, co nowe. Skupia się na teraźniejszości, jego celem jest bycie szczęśliwym człowiekiem i dzielenie się swoją radością z innymi ludźmi.
Zagadnieniem biofilii zajął się następnie Edward O. Wilson, amerykański biolog, zoolog, a także pionier współczesnej socjobiologii. To jego uznaje się za najistotniejszego popularyzatora pojęcia biofilii, po tym jak w 1984 roku opublikował pracę pod tytułem “Biophilia”. W czasie swojej kariery naukowej otrzymał National Medal of Science, a także dwukrotnie nagrodę Pulitzera.
Przywoływana przez Wilsona definicja biofilii miała swoje korzenie w różnych dziedzinach nauki: biologii, psychologii, neurologii, socjologii, ewolucje, a także (to, co nas najbardziej interesuje) designie oraz architekturze. Stworzona przez niego koncepcja wskazywała na nierozerwalną więź pomiędzy człowiekiem a naturą, podkreślał również istotę trwałego kontaktu z przyrodą. Według Edwarda O. Wilsona człowiek przez ponad dziewięćdziesiąt procent trwania na Ziemi miał stały kontakt z naturą, dlatego nasz pozytywna reakcja na bliskość przyrody wynika z naszych genetycznych uwarunkowań. Dbanie o stałą bliskość natury pozwala na to, by życie człowieka było nie tylko radośniejsze, ale również bardziej produktywne.
Teoria rozsławiona przez Wilsona staje się z każdym dniem coraz popularniejsza, szczególnie w przypadku dziedziny architektury i designu. W 2004 roku potwierdzono słuszność wysuniętych przez naukowca wniosków, przeprowadzając badanie,w którym ludzie mieli opisać miasto swoich marzeń. Większość badanych osób powiedziała, że preferuje tereny podmiejskie, które są blisko natury. Kolejne badania wykazały również, że ludzie wolą przeznaczyć większą ilość pieniędzy na budowę lub zakup dom/mieszkania, jeśli dzięki temu zyskają bezpośredni widok na zieleń, przyrodę. Dlaczego? Ludzie czują się po prostu lepiej obcując z naturą, pozwala ona na wyciszenie, zapewnia również lepszą koncentrację i spokój.
Koncepcja Biophilic design w aranżacji domu
Świat obejmuje nieustanna urbanizacja, ludzie coraz częściej przenoszą się do miast w poszukiwaniu lepszej pracy i możliwości. Przewiduje się, że zaledwie do 2030 roku miasta będzie zamieszkiwać nawet sześćdziesiąt procent całej ludności na świecie. Jak w takim razie zapewnić bliskość natury we wnętrzu własnego domu? Oliver Heath jest założycielem Heath Design Ltd i jednym z popularniejszych współcześnie projektantów wykorzystujących w swojej pracy Biophilic design. Zwraca on uwagę na to, by nie traktować koncepcji Biophilic design, jako dodania do wnętrza kilku roślin doniczkowych. To podejście wiąże się z naprawdę silną więzią człowieka z naturą, która jest realizowana na wielu płaszczyznach. Designer zwraca uwagę na to, by nature wykorzystywać jako widok z okna, rośliny we wnętrzach, wykorzystanie naturalnych materiałów, wybieranie we wnętrzach kolorów Ziemi, a także zapewniać dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Produkty i materiały z naturalnych surowców
Budując dom lub aranżując jego wnętrze warto wybierać takie produkty, które są pochodzenia naturalnego. Przestrzeń domu wypełniona naturalnymi, organicznymi surowcami bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Dodatkowo są one również bardzo efektowne, więc wnętrze automatycznie staje się bardziej eleganckie i estetyczne. Jakie surowce naturalne można wykorzystać we wnętrzu domu? Najczęściej inwestorzy decydują się na szerokie wykorzystanie drewna, które po zastosowaniu odpowiedniej konserwacji będzie świetnie wyglądało i służyło przez lata. Drugim chętnie wykorzystywanym materiałem jest także granit - chwali się go szczególnie za trwałość i estetykę.
Kolory, tekstury i kształty
Projektując wnętrze domu warto poszukiwać inspiracji w naturze. Przyjrzeć się lasom, rzekom, ogrodom, a także polom uprawnym. To właśnie przyroda ma być w tym wnętrzu największą inspiracją. Specjaliści od Biophilic design polecają, by nie ograniczać się wyłącznie do wykorzystania naturalnych materiałów. Warto zwracać uwagę również na teksturę, kolor, kształt, a nawet wzory, które nawiązują do natury. Samo posiadanie w zasięgu swojego wzroku elementów, które przywodzą na myśl naturę, sprawia, że organizm człowieka się wycisza i uspokaja.