Akademia Budowlana

Dom miejscem odpoczynku - koncepcja Biophilic design

Spis treści:

Wymarzony dom jednorodzinny powinien być swego rodzaju ostoją, miejscem wypoczynku po trudach dnia codziennego. Jak sprawić, by wnętrze domu pozwoliło osiągnąć maksymalny komfort i dać szansę na wypoczynek? Z pomocą może przyjść nowoczesna, interesująca koncepcja Biophilic design.

 

Już wiele badań naukowych, a także ludowych powiedzeń i przekonań zwraca uwagę na to, jak bardzo ważnym elementem w życiu człowieka powinna być natura i regularna styczność z nią. Tymczasem konsumpcyjny świat brnąc do przodu coraz bardziej odsuwa się od zieleni i zastępuje ją szarymi murami, dużymi budynkami. Stawia się na produktywność, a nie na jakość i komfort życia. Czy musi tak być? Część inwestorów chcąc uciec od szarości i szybkiego życia w mieście ucieka na wieś lub na przedmieścia, buduje się na działkach z linią brzegową, w pobliżu lasów i natury. Czy to jedyny sposób na bycie blisko natury? Specjaliści od architektury poszukują rozwiązań, które mogą pomóc temu zapobiec. Koncepcja Biophilic design oferuje sprawdzone rozwiązania na to, by zrealizować bliski naturze dom nawet w środku miasta.

 

W tym artykule chcąc przybliżyć Państwu całą koncepcję, poruszymy takie kwestie jak:

 

Czym jest koncepcja Biophilic design i jak powstała?

 

Pojęcie Biophilic design zostało po raz pierwszy użyte przez Ericha Fromma, niemieckiego psychologa społecznego. Użył go w  książce „The Anatomy of Human Destructiveness” w 1973 roku. Według niego biofilią jest “namiętna miłość życia i wszystkiego, co żyje”. W takim rozumieniu tego pojęcia człowiek praktykujący biofilię potrafi zauważać i zachwycać się każdego dnia tym, co nowe. Skupia się na teraźniejszości, jego celem jest bycie szczęśliwym człowiekiem i dzielenie się swoją radością z innymi ludźmi.

 

Zagadnieniem biofilii zajął się następnie Edward O. Wilson, amerykański biolog, zoolog, a także pionier współczesnej socjobiologii. To jego uznaje się za najistotniejszego popularyzatora pojęcia biofilii, po tym jak w 1984 roku opublikował pracę pod tytułem “Biophilia”. W czasie swojej kariery naukowej otrzymał National Medal of Science, a także dwukrotnie nagrodę Pulitzera.

 

Przywoływana przez Wilsona definicja biofilii miała swoje korzenie w różnych dziedzinach nauki: biologii, psychologii, neurologii, socjologii, ewolucje, a także (to, co nas najbardziej interesuje) designie oraz architekturze. Stworzona przez niego koncepcja wskazywała na nierozerwalną więź pomiędzy człowiekiem a naturą, podkreślał również istotę trwałego kontaktu z przyrodą. Według Edwarda O. Wilsona człowiek przez ponad dziewięćdziesiąt procent trwania na Ziemi miał stały kontakt z naturą, dlatego nasz pozytywna reakcja na bliskość przyrody wynika z naszych genetycznych uwarunkowań. Dbanie o stałą bliskość natury pozwala na to, by życie człowieka było nie tylko radośniejsze, ale również bardziej produktywne.

 

Teoria rozsławiona przez Wilsona staje się z każdym dniem coraz popularniejsza, szczególnie w przypadku dziedziny architektury i designu. W 2004 roku potwierdzono słuszność wysuniętych przez naukowca wniosków, przeprowadzając badanie,w  którym ludzie mieli opisać miasto swoich marzeń. Większość badanych osób powiedziała, że preferuje tereny podmiejskie, które są blisko natury. Kolejne badania wykazały również, że ludzie wolą przeznaczyć większą ilość pieniędzy na budowę lub zakup dom/mieszkania, jeśli dzięki temu zyskają bezpośredni widok na zieleń, przyrodę. Dlaczego? Ludzie czują się po prostu lepiej obcując z naturą, pozwala ona na wyciszenie, zapewnia również lepszą koncentrację i spokój.

 

 

Koncepcja Biophilic design w aranżacji domu

 

Świat obejmuje nieustanna urbanizacja, ludzie coraz częściej przenoszą się do miast w poszukiwaniu lepszej pracy i możliwości. Przewiduje się, że zaledwie do 2030 roku miasta będzie zamieszkiwać nawet sześćdziesiąt procent całej ludności na świecie. Jak w takim razie zapewnić bliskość natury we wnętrzu własnego domu? Oliver Heath jest założycielem Heath Design Ltd i jednym z popularniejszych współcześnie projektantów wykorzystujących w swojej pracy Biophilic design. Zwraca on uwagę na to, by nie traktować koncepcji Biophilic design, jako dodania do wnętrza kilku roślin doniczkowych. To podejście wiąże się z naprawdę silną więzią człowieka z naturą, która jest realizowana na wielu płaszczyznach. Designer zwraca uwagę na to, by nature wykorzystywać jako widok z okna, rośliny we wnętrzach, wykorzystanie naturalnych materiałów, wybieranie we wnętrzach kolorów Ziemi, a także zapewniać dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Produkty i materiały z naturalnych surowców

 

Budując dom lub aranżując jego wnętrze warto wybierać takie produkty, które są pochodzenia naturalnego. Przestrzeń domu wypełniona  naturalnymi, organicznymi surowcami bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Dodatkowo są one również bardzo efektowne, więc wnętrze automatycznie staje się bardziej eleganckie i estetyczne. Jakie surowce naturalne można wykorzystać we wnętrzu domu? Najczęściej inwestorzy decydują się na szerokie wykorzystanie drewna, które po zastosowaniu odpowiedniej konserwacji będzie świetnie wyglądało i służyło przez lata. Drugim chętnie wykorzystywanym materiałem jest także granit - chwali się go szczególnie za trwałość i estetykę.

 

Kolory, tekstury i kształty

 

Projektując wnętrze domu warto poszukiwać inspiracji w naturze. Przyjrzeć się lasom, rzekom, ogrodom, a także polom uprawnym. To właśnie przyroda ma być w tym wnętrzu największą inspiracją. Specjaliści od Biophilic design polecają, by nie ograniczać się wyłącznie do wykorzystania naturalnych materiałów. Warto zwracać uwagę również na teksturę, kolor, kształt, a nawet wzory, które nawiązują do natury. Samo posiadanie w zasięgu swojego wzroku  elementów, które przywodzą na myśl naturę, sprawia, że organizm człowieka się wycisza i uspokaja.

 

Przyroda we wnętrzu domu

 

Zgodnie z koncepcją Biophilic design im więcej roślin będzie znajdowało się we wnętrzu domu, tym lepiej. Doniczki z kwiatami można rozstawić w całym domu, lecz to nie jedyny sposób na bliskość przyrody. Warto zdecydować się również ogród wertykalny. Rozłożenie zieleni na całej ścianie pomieszczenia to spektakularne rozwiązanie, które niesie ze sobą również świetne efekty prozdrowotne. Duża ilość roślin w domu pozwalają na zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu i prawidłową wilgotność powietrza, co wpływa bezpośrednio na samopoczucie domowników.

 

Oszczędzanie wody

 

Chcąc przemycić elementy dzikiej przyrody do wnętrza domu, warto zwrócić uwagę również na  to, by odpowiednio zaprojektować przepływ wody oraz cyrkulację powietrza. W domach realizowanych według koncepcji Biophilic design zwykle stosuje się rozwiązania pozwalające na oszczędzanie wody, na przykład instaluje się krany z wbudowanym aeratorem do napowietrzania.

 

Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła

 

Wnętrze domu wykonywane według Biophilic design powinno czerpać z dobrodziejstw światła dziennego. Jakie rozwiązania na to pozwolą? Przede wszystkim warto zwrócić na to uwagę już przy samym wyborze projektu budowanego domu jednorodzinnego. Aby zdobyć jak największą ilość promieni słonecznych w części dziennej domu (salon, jadalnia itp.) powinno się je umieścić w południowej lub zachodniej części budynku. Dodatkowo zaleca się rezygnację z zasłon, które zatrzymują światło. Warto także ściągnąć zbędne przedmioty z parapetów. Promienie słoneczne powinny mieć zapewniony swobodny przepływ do wnętrza budynku. Takie podejście do aranżowania wnętrza pozwala nie tylko na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, ale również znacząco poprawia samopoczucie domowników. Sztuczne oświetlenie sprawia, że człowiek jest mniej produktywny, z kolei naturalne światło pobudza do życia i działania.

 

Wysokie przeszklenia, widok na zieleń

 

Bardzo często wykorzystywanym motywem w najnowszych projektach domów jednorodzinnych są wysokie, wielkoformatowe przeszklenia. Zazwyczaj tego typu okna wykorzystuje się w salonie, z którego rozpościera się widok na przydomowy taras oraz zielony ogród. Wówczas domownicy bez względu na porę roku i pogodę w zasięgu wzroku mają naturę. Co więcej, tak duże przeszklenia poza przybliżeniem natury, zapewniają także lepszy dostęp do światła naturalnego. To świetne rozwiązanie, które wpisuje się w najnowsze trendy architektoniczne - warto z niego skorzystać.

 

 

Dlaczego warto wykorzystać Biophilic design w swoim domu?

 

Dom z zielonym wnętrzem to szereg zalet, które przekonują coraz większą liczbę inwestorów. O bliskość natury należy zadbać samodzielnie, ponieważ w dobie postępującej urbanizacji w miastach będzie coraz więcej budynków, a mniej przyrody. Z roku na rok wzrastają również ceny na rynku nieruchomości oraz materiałów budowlanych. Budując więc swój wymarzony warto zwrócić szczególną uwagę na to, by stworzyć miejsce, które będzie dla domowników miejscem spokoju i odpoczynku. Taki efekt bez wątpienia zapewnia koncepcja Biophilic design. Jakie zalety za nią przemawiają?

 

 

Zalet tego rozwiązania jest dużo, ale bez wątpienia największą z nich jest to, że człowiek w takim domu po prostu odpoczywa. Ma zapewniony spokój, świetnie zorganizowaną, dopasowaną do jego potrzeb przestrzeń i dużo zieleni - to brzmi jak wymarzone miejsce do mieszkania.

 

Projekty domów zgodnych z koncepcją Biophilic design

 

Zainteresowała Państwa koncepcja domów realizowanych zgodnie z Biophilic design? Warto pomyśleć o tej kwestii holistycznie i zdecydować się na budowę domu, która od podstaw będzie blisko związana z naturą i przyrodą.

 

Jak wybrać działkę? Jeśli mają Państwo taką możliwość warto zdecydować się na dużą działkę budowlaną, która pomieści bogato wyposażony ogród, a także część tarasową. Jeżeli mają Państwo problem ze znalezieniem odpowiedniej działki lub poszukują Państwo wsparcia w sprawdzeniu warunków gruntowych terenu, zachęcamy do współpracy - specjaliści firmy New-House mogą Państwu pomóc już na tym etapie.

 

Jaki projekt domu wybrać? Jeżeli zależy Państwu na realizacji, która będzie maksymalnie zbliżona do natury, warto decydować się na nowoczesne projekty domów. Są one wykonywane w technologii energooszczędnej, co pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania domu, ale bardzo dobrze wpływa także na środowisko. Nowoczesne projekty domów świetnie wykorzystują potencjał naturalnego światła. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z gotowymi projektami domów z bazy New-House: https://new-house.com.pl/projekty-domow lub do nawiązania współpracy z naszymi architektami, którzy mogą wykonać dla Państwa indywidualny projekt.

 

Jak zaplanować budowę domu? Bez wątpienia warto tę kwestię zlecić sprawdzonej, zaufanej firmie. New-House działa na rynku od 1991 roku, mamy za sobą już ponad 1500 realizacji domów jednorodzinnych. Cieszymy się bardzo dużym zaufaniem wśród inwestorów, ponieważ realizujemy naszą pracę kompleksowo. Nadzorujemy każdy z jej etapów, a zakończoną realizację obejmujemy dziesięcioletnią gwarancją. Dzięki temu mogą mieć Państwo pewność, że Państwa dom zostanie zrealizowany solidnie, sprawnie i dokładnie z koncepcją biophilic design.

 

Komu powierzyć projekt wnętrza i aranżację ogrodu? To jedne z ważniejszych aspektów związanych z biophilic design, powinny zostać wykonane przez profesjonalistów. Firma New-House współpracuje z najlepszymi architektami wnętrz, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom współpracę obejmującą w pełni kompleksową realizację. Poza budową domu, wykonamy także aranżację wnętrza i zagospodarujemy teren wokół domu.

 

Interesuje Państwa współpraca z firmą New-House? Mają Państwo pytania odnośnie realizacji domów według koncepcji biophilic design? Zachęcamy do kontaktu, chętnie przedstawimy Państwu bliżej naszą ofertą oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.