Akademia Budowlana

Wybór projektu domu z myślą o potrzebach dzieci

Spis treści:

Budowa domu to złożony proces, który wymaga odpowiedniego zaplanowania. Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego powinien zwrócić uwagę na szereg czynników, które okażą się niezwykle istotne dla późniejszego komfortu domowników. Jednym z ważniejszych aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest wybór odpowiedniego projektu. Ten powinien zapewnić optymalną przestrzeń do życia dla wszystkich domowników, uwzględniając ich specyficzne potrzeby i preferencje.

Szczególną uwagę na wybór odpowiedniego projektu należy zwrócić wówczas, gdy w nowopowstałym domu mają zamieszkiwać dzieci. Ich potrzeby będą się zmieniać wraz z wiekiem. Aby zapewnić dzieciom harmonijny rozwój, warto już na etapie wybierania projektu zwrócić uwagę na spełnienie ich najważniejszych potrzeb.

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Wybierając projekt domu, w którym zamieszkiwać będą dzieci, należy szczególną uwagę zwrócić na kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Poziom niezbędnych zabezpieczeń będzie różnił się w zależności od wieku dzieci.

Z pewnością dla rodziców małych dzieci najbezpieczniejszym wariantem będzie wybór projektu domu parterowego. Brak wysokich schodów i balkonów pozwala całkowicie usunąć ryzyko ewentualnych upadków, które w przypadku dużej wysokości mogą być bardzo niebezpieczne. Domy parterowe, wyróżniają się wysoką dostępnością. Maluchy mogą z powodzeniem eksplorować całą przestrzeń. Jednak co szczególnie ważne, domy parterowe sprawdzą się również w przypadku osób starszych i o ograniczonej sprawności.

Co ważne, dążąc do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dla najmłodszych mieszkańców, inwestor nie musi całkowicie rezygnować z projektów domów dwukondygnacyjnych. Tego typu projekty wymagają jednak odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na stosowane zabezpieczenia. Zarówno u szczytu, jak i u podstawy schodów powinny się znaleźć odpowiednie barierki zabezpieczające, które uniemożliwią najmłodszym dzieciom samodzielną wspinaczkę. Dodatkowo, wybierając odpowiednie balustrady i barierki, warto zwrócić uwagę na ich trwałość i stabilność. Nim dziecko dorośnie, lepiej zrezygnować z wyjątkowo estetycznych barierek linowych oraz tych z obszernymi przerwami.

W domu piętrowym należy również zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych. Dzieci stale odkrywają otaczający je świat, chętnie zaglądając w różnorodne miejsca. Montaż solidnych okien z klamkami zabezpieczającymi uniemożliwi dziecku samodzielne otworzenie okien i drzwi balkonowych, tym samym zmniejszając ryzyko niebezpiecznych upadków.

 

Odpowiednia ilość pokoi

Choć młode małżeństwa zwykle nie potrzebują rozległych przestrzeni, to potrzeby rodziny mogą się diametralnie zmienić, gdy na świecie pojawi się dziecko. Właśnie dlatego już na etapie wybierania odpowiedniego projektu mieć określone preferencje dotyczące wielkości rodziny. Choć małe dzieci zwykle nie potrzebują własnego pokoju i najlepiej czują się, pozostając w bliskim kontakcie z rodzicami, to wraz z wiekiem odczuwają coraz większą potrzebę samodzielności i intymności.

W przypadku trzyosobowej rodziny wystarczający powinien być projekt domu, zawierający 2-3 pokoje. Takie rozwiązanie pozwoli zapewnić niezbędną przestrzeń dla każdego członka rodziny, zapewniając maksymalne poczucie prywatności. W przypadku planowanej większej ilości dzieci warto wziąć pod uwagę większą liczbę pokoi. Choć małe dzieci chętnie będą dzieliły wspólny pokój, tak w przypadku nastolatków, konieczne może się okazać wydzielenie odrębnej przestrzeni dla każdego dziecka.

Jeżeli na etapie wyboru projektu domu małżeństwo nie jest w stanie określić swoich potrzeb w przyszłości, warto rozważyć projekty domów z poddaszem do adaptacji. Takie rozwiązanie pozwoli na późniejsze wprowadzenie istotnych modyfikacji, gdy potrzeby rodziny ulegną zmianie.

 

Podstawowa potrzeba dziecka – potrzeba bliskości

Projektując układ funkcjonalny domu jednorodzinnego, w którym zamieszkiwać będą dzieci, warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie pokoi sypialnianych. Dzieci, szczególnie te najmłodsze potrzebują bliskości rodziców. W pierwszych latach życia konieczne może się okazać dzielenie sypialni wraz z rodzicami. Aby możliwe było umieszczenie dodatkowego łóżeczka dziecięcego w sypialni rodziców, warto zadbać o to, by ta miała odpowiednią wielkość, umożliwiającą wprowadzenie stosownych modyfikacji na czas pojawienia się nowego członka rodziny. Dobrym rozwiązaniem, polecanym do stosowania w przypadku dzieci odczuwających dużą potrzebę bliskości, okazują się dostawki do łóżka.

Wraz z wiekiem potrzeby dziecka będą się zmieniać. Dziecko będzie potrzebowało własnego miejsca do zabawy oraz nocnego wypoczynku. Wybierając projekt domu dopasowany do potrzeb dziecka, warto zadbać o to, by sypialnia malucha znalazła się na tej samej kondygnacji co sypialnia rodziców. Rozwiązanie to może się okazać szczególnie korzystne, gdy dziecko dopiero zaczyna spać we własnym pokoju. Wówczas nawet w przypadku przebudzenia się malucha w środku nocy, ten będzie mógł swobodnie dotrzeć do sypialni rodziców, bez konieczności przemierzania schodów, co w ciemnym domu może się okazać prawdziwie niebezpieczne.

 

Dobrze zaplanowany pokój dziecięcy

Choć na początku potrzeby dziecka są niewielkie, to wraz z wiekiem diametralnie się zmieniają. O ile w pierwszych miesiącach życia maluchy czują się najlepiej w objęciach mamy, tak z czasem zaczynają czuć potrzebę dysponowania własną przestrzenią, w której nie tylko mogą się udać na nocny wypoczynek, ale również odetchnąć od obowiązków i otaczającego je świata. Szczególnie nastolatki odczuwają wyraźną potrzebę „schowania się” przed bliskimi.

Dom zaprojektowany z myślą o potrzebach dzieci powinien uwzględnić tę dotyczącą własnej przestrzeni. Pokój dziecięcy nie jest jedynie sypialnią, w której dziecko udaje się na nocny wypoczynek. To swego rodzaju prywatna przestrzeń, stanowiąca prawdziwą oazę spokoju dziecka.

Odpowiednio zaplanowany pokój dziecięcy powinien umożliwić wydzielenie szeregu niezbędnych stref, które będą się zmieniać wraz z wiekiem. Dla małych dzieci najważniejsza jest zabawa, dlatego pokój dziecka powinien poza łóżkiem, zapewnić odpowiednią przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Wraz z rozpoczęciem nauki, w pokoju konieczne okaże się wydzielenie przestrzeni na biurko i krzesło, a także dodatkowe szafki umożliwiające swobodne przechowywanie przyborów szkolnych. Co ważne, przestrzeń do nauki nie powinna całkowicie zastąpić strefy zabawowej.

Nastolatki z kolei będą potrzebowały więcej czasu na spotkania z przyjaciółmi. Pokój dziecka powinien umożliwić spędzanie czasu w gronie bliskich, zapewniając poczucie prywatności.

 

Ważna przestrzeń sanitarna

W domach, w których zamieszkuje wieloosobowa rodzina, powinna się znaleźć odpowiednia liczba łazienek. Dobrą praktyką jest zaplanowanie co najmniej dwóch oddzielnych łazienek, które pozwolą znacząco usprawnić codzienne funkcjonowanie rodziny.

Niedobór łazienek może się okazać szczególnie kłopotliwy rano, gdy rodzice szykują się do pracy, a dzieci do szkoły oraz wieczorem, gdy domownicy szykują się do snu. W przypadku mniejszych domów, w których nie ma możliwości na wyodrębnienie dodatkowej pralni, warto zadbać o to, by jedna łazienka była odpowiednio większa, tak aby możliwe było swobodne składowanie prania oraz suszenie odzieży. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie, ponieważ w domach, w których mieszkają dzieci, pranie należy robić niemal każdego dnia.

 

Przestrzeń do wspólnego spędzania czasu

Choć starsze dzieci znaczną część czasu spędzają zamknięte we własnym pokoju, to należy pamiętać o tym, by wybierając odpowiedni projekt domu, wziąć pod uwagę przestrzeń pozwalającą na swobodne spędzanie czasu razem.

Idealnym miejscem pozwalającym na zacieśnianie więzów rodzinnych jest salon. Duża przestrzeń wypoczynkowa sprzyja utrzymywaniu dobrych relacji. Gdy dzieci są małe, warto zadbać o to, by również w salonie znalazło się miejsce na kącik do zabaw. W ten sposób rodzina będzie mogła stale ze sobą przebywać, również wówczas, gdy każdy będzie zajęty własnymi obowiązkami.

 

Co będzie lepsze? Projekt gotowy, czy indywidualny?

W ofercie pracowni architektonicznych można znaleźć szereg ciekawych projektów gotowych, które z pewnością pozwolą skutecznie odpowiedzieć na potrzeby rodziny, również tej, w której są dzieci. Jednak warto pamiętać, że projekty gotowe to już opracowane szablony, które nie zapewniają pełnej kontroli nad układem pomieszczeń. To sprawia, że znalezienie projektu dopasowanego do szczegółowych preferencji rodziny może zająć więcej czasu i wymagać sprawdzenia szeregu propozycji pracowni architektonicznej. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest to rozwiązanie znacznie mniej kosztowne. Cecha ta może się w wielu przypadkach okazać decydującą przewagą projektów gotowych.

Jeżeli zależy Ci na maksymalnym dopasowaniu domu do potrzeb wszystkich domowników, z pewnością powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wybór projektu indywidualnego. Ten, mimo wyższej ceny pozwala na pełne uczestnictwo w całym etapie projektowania. To inwestor określa, jak wyglądać ma dom i jakie pomieszczenia powinny się w nim znaleźć. Architekt na podstawie przeprowadzonego obszernego wywiadu tworzy koncepcję, która pozwala urzeczywistnić marzenia o własnym domu.

 

Dom dopasowany do zmieniających się potrzeb dzieci

Budowa domu wymaga odpowiedniego przygotowania. To kosztowna inwestycja, która w zdecydowanej większości ma służyć domownikom przez długie lata. O ile w przypadku rodzin, w których już są dzieci, zaplanowanie dodatkowej przestrzeni odpowiadającej na ich potrzeby jest w pełni zrozumiałe, tak w przypadku młodych małżeństw i osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe stworzenie przestrzeni dla potencjalnych członków rodziny może się okazać niezasadne.

Warto jednak pamiętać, że odpowiednio zaprojektowany dom może zmieniać się wraz z czasem, a dodatkowe pokoje, które w przyszłości będą pełniły funkcję pokoi dziecięcych, mogą być przeznaczone na gabinet, czy pokój rekreacyjny. Warto pamiętać, że późniejsza rozbudowa domu może się okazać inwestycją znacznie bardziej złożoną, niż budowa domu od podstaw. Dlatego warto już na etapie planowania budowy wziąć pod uwagę wizję swojej przyszłości.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.