Akademia Budowlana

Projekty indywidualne domów pasywnych

Spis treści:

Rosnąca świadomość dotycząca szkodliwego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne sprawiła, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę domów ekologicznych, w tym pasywnych. Jest to jeden ze skutecznych sposobów na ograniczenie poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, który jednak poza kwestiami ekologicznymi okazuje się również korzystny podczas późniejszej eksploatacji domu. Znaczące obniżenie zapotrzebowania energetycznego sprawia, że domy pasywne generują znacznie niższe koszty, zapewniając w ujęciu długoterminowym realne korzyści.

Jak więc przygotować się do budowy domu pasywnego? Na co zwrócić uwagę, opracowując projekt domu pasywnego? Sprawdź, jak przygotować się do budowy domu pasywnego.

 

Dom pasywny – czyli jaki?

Dom pasywny to specyficzny rodzaj zabudowy, który dla zapewnienia optymalnych warunków życia nie wymaga stosowania dodatkowego ogrzewania, bazując wyłącznie na naturalnych zasobach. Szczegółowe zasady dotyczące stosowanej konstrukcji budowy domów pasywnych zostały określone w regulacjach opracowanych przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt, której polskim partnerem jest Polski Instytut Budownictwa pasywnego i Energii Odnawialnej.

Zgodnie z obowiązującą definicją, aby budynek, w tym dom, mógł być określony mianem budownictwa pasywnego, musi charakteryzować się określonym poziomem zapotrzebowania na energię cieplną, która nie przekracza wartości 15 kWh/m2 rocznie. Takie niskie poziomy zapotrzebowania na energię cieplną, poza oczywistym korzystnym wpływem na środowisko naturalne, pozwalają znacząco zredukować koszty związane z utrzymaniem domu.

Należy przy tym podkreślić, że aby budynek mógł w istocie stać się budynkiem pasywnym, nie może, w celu obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną, generować wyższego zużycia pozostałej energii. To powinno się mieścić w przedziale do 120 kWh/m2. Dopiero wówczas, gdy dany budynek spełni oba te kryteria, może być uznany za pasywny.

 

Jakie korzyści daje dom pasywny?

Wiele osób stojących przed rozpoczęciem budowy domu zastanawia się, jaki typ budowli wybrać, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Z pewnością jednym z typów domów, jakie warto wziąć pod uwagę, są domy pasywne. Te specyficzne formy budowli niosą ze sobą szereg korzyści, wśród których można wymienić m.in.:

- Optymalny poziom temperatury – technologia budowy domów pasywnych pozwala na utrzymanie komfortowych, optymalnych warunków temperaturowych w całym domu. Co więcej, utrzymanie optymalnej temperatury nie generuje dodatkowych kosztów, sprawiając, że miesięczne rachunki eksploatacyjne są znacznie niższe.

- Stały dostęp do świeżego powietrza – odpowiednio dobrana i starannie zamontowana wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji pozwala zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu. System rekuperacji, bazując na działaniu wymiennika ciepła, zapobiega przy tym nawiewaniu do wnętrza domu zimnego powietrza zimą i gorącego latem.

- Naturalna klimatyzacja – odpowiednio zaprojektowany dom pasywny zapewnia przyjemny chłód w okresie letnich upałów. Zimny obieg ogrzewania podłogowego i zastosowane w domach pasywnych przesłony zewnętrzne zapobiegają nadmiernemu ogrzewaniu się wnętrza domu, zapewniając tym samym optymalną temperaturę, nawet podczas słonecznych dni.

- Długofalowe oszczędności – choć początkowe koszty inwestycyjne związane z planowaną budową domu pasywnego mogą się okazać znacznie wyższe (w porównaniu do budowy tradycyjnego domu), to w ujęciu długoterminowym zapewnią dodatkowe korzyści, w postaci znacznie niższych rachunków.

 

Budowa domu pasywnego – ważny odpowiedni projekt

Planując budowę domu pasywnego, należy zadbać o wybór odpowiedniego projektu. Aby budynek mógł być określony mianem pasywnego, powinien spełniać szereg ściśle określonych kryteriów, pozwalających na znaczące obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną. Chcąc spełnić wszystkie te kryteria, warto zdecydować się na wybór projektu indywidualnego.

Projekt indywidualny, wykonany na konkretne zamówienie inwestora pozwoli skutecznie dopasować kształt domu, ustawienie bryły budynku oraz dodatkowe technologie, wspierające obniżenie zapotrzebowania na energię, uwzględniający specyfikę działki.

Co więcej, projekt indywidualny pozwoli na pełne dopasowanie domu, do potrzeb i wymagań danej rodziny. Tego typu projekt powstaje na bazie skrupulatnej konsultacji z inwestorem. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć idealny dom, stanowiący prawdziwe odzwierciedlenie marzeń.

 

Jak powinien wyglądać dom pasywny?

Aby możliwe było spełnienie ściśle określonych kryteriów domu pasywnego, ten powinien spełnić ściśle określone kryteria. Dążąc do spełnienia tych specyficznych standardów Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej określił osiem założeń, które pozwalają spełnić określone warunki.

 

Ważna odpowiednia bryła budynku i skuteczna izolacja

Dom pasywny charakteryzuje się prostą formą. Ograniczenie zbędnych zdobień, takich jak wykusze, balkony oraz inne elementy zaburzające kształt bryły budynku pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko strat ciepła. Dla uzyskania najlepszych efektów dom pasywny powinien być budowany na bazie kwadratu lub prostokąta. Co ważne, taka forma nie tylko będzie sprzyjać utrzymaniu ciepła wewnątrz domu, ale dodatkowo sprawi, że sam proces budowy będzie znacznie prostszy i tym samym wygeneruje niższe koszty.

Kolejnym kluczowym elementem, wyróżniającym domy pasywne jest odpowiednia izolacja cieplna. Domy pasywne często są pozbawione piwnic, aby ograniczyć ryzyko strat ciepła bądź konieczności wykonania kosztownej izolacji.

 

Odpowiednie ułożenie względem stron świata

Czynnikiem znacząco wpływającym na skuteczne wykorzystanie walorów naturalnych jest odpowiednie ustawienie bryły budynku względem stron świata. Odpowiednio ustawiony dom pozwala wykorzystać energię słoneczną do ogrzania i doświetlenia domu. Aby to było możliwe, w domach pasywnych stosuje się liczne przeszklenia na stronie południowej, na której planowana jest następnie część dzienna domu.

Na stronie północnej dom pasywny pozbawiony jest okien, aby ograniczyć straty ciepła. Wówczas na tej stronie planowane są pomieszczenia gospodarcze, które nie wymagają dostępu do światła słonecznego.

 

Pasywne okna

Żeby dom mógł spełnić wyśrubowane kryteria domu pasywnego, powinien być starannie zaplanowany pod każdym względem. Niezwykle istotne w przypadku domów pasywnych okazują się okna. Regulacje dotyczące domów pasywnych ściśle regulują, jakie parametry powinny mieć okna i ramy okienne, aby mogły być zastosowane w budownictwie pasywnym.

 

Szczelność zewnętrznych powłok budynku

Na poziom szczelności pomiędzy powłokami budynku i łączeniami elementów architektonicznych istotny wpływ mają zastosowane technologie budowlane i materiały budowlane. Aby uzyskać jak najwyższy poziom szczelności, należy zadbać o skuteczne zabezpieczenie wszelkich przerw pomiędzy powłoką budynku a elementami instalacji, między łączeniami ścian szczytowych z elementami połaci dachowej, a także ułożeniem osłony dachów, oknami i drzwiami czy instalacją elektryczną.

Powstanie nawet niewielkiej nieszczelności może przyczyniać się do nadmiernej ucieczki ciepła, sprawiając tym samym, że dom nie spełni ściśle określonych kryteriów dotyczących domu pasywnego.

 

Gruntowe Wymienniki Ciepła i odnawialne źródła energii

Na sam koniec, planując budowę domu pasywnego, nie można zapomnieć o niezwykle istotnej roli, jaką odgrywają instalacje odnawialnych źródeł energii. Planując budowę domu pasywnego, należy maksymalnie wykorzystać dostępne walory naturalne.

Jednym z istotnych elementów instalacyjnych w domach pasywnych są gruntowe wymienniki ciepła. To technologia pozwalająca na wstępne podgrzanie świeżego powietrza, które następnie dostarczane jest do domu.

Innymi elementami, których nie może zabraknąć w domu pasywnym, są:

- system wentylacji mechanicznej i rekuperacji,

- odnawialne źródło energii do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,

- instalacje fotowoltaiczne.

 

Dom pasywny, a sprzęt AGD

Planując budowę domu pasywnego, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestię – dobór odpowiednich sprzętów AGD i RTV. Nawet najlepiej wykonany dom nie spełni ściśle określonych kryteriów domu pasywnego, jeżeli zdecydujesz się na montaż przestarzałych urządzeń i akcesoriów gospodarstwa domowego.

Wybierając sprzęty AGD i RTV do domu, warto zwracać uwagę na te, wyróżniające się niskim poziomem zużycia energii. Warto również zadbać o zastosowanie energooszczędnego oświetlenia.

Spełnienie wszystkich tych kryteriów nie tylko skutecznie obniżą poziom zużycia energii, ale dodatkowo przyczynią się do redukcji miesięcznych rachunków.

 

Czy warto zdecydować się na projekt indywidualny domu pasywnego?

Budowa domu pasywnego stawia przed inwestorem sporo wyzwań. Te pierwsze pojawiają się już na etapie opracowywania projektu domu. Aby spełnić ściśle określone kryteria domów pasywnych, inwestor musi spełnić szereg ściśle określonych kryteriów, co znacząco utrudnia wybór gotowego projektu. Warto jednak pamiętać, że domy pasywne niosą ze sobą szereg korzyści. To specyficzne budowle, które nie tylko pozwalają na znaczące obniżenie rachunków. To przede wszystkim szansa na znaczące obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń. Stosowanie ekologicznych rozwiązań, również w budownictwie, jest niezwykle istotne, w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi. Decydując się na budowę domu pasywnego, można dołożyć swoją cegiełkę do dbania o poprawę jakości powietrza.

Co więcej, wybierając doświadczoną pracownię architektoniczną, można znacząco usprawnić proces budowy domu pasywnego, czerpiąc wyłączne korzyści z tego typu rozwiązania. Specjaliści doskonale znają kryteria, jakie spełnić musi dom pasywny i wiedzą, jak je zastosować, aby uzyskać pożądane rezultaty. Wykwalifikowany architekt, na bazie szczegółowego wywiadu przygotuje kompletną dokumentację architektoniczno-budowlaną, która pozwoli zbudować dom pasywny dopasowany do potrzeb rodziny.

Jeżeli więc stoisz przed koniecznością wyboru projektu domu, zwróć uwagę na domy pasywne. Zadbaj o środowisko naturalne, budując ekologiczny dom.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.