Akademia Budowlana

Cyklinowanie podłóg jako element remontu domu

Spis treści:

Podłogi drewniane wyróżniają się niesamowitą estetyką i wysokim poziomem trwałości. Przyciągają uwagę swoją naturalną strukturą. Jednak mimo wysokiego poziomu trwałości również drewno ulega zniszczeniu, szczególnie wówczas, gdy przez lata eksploatacji nie było w odpowiedni sposób pielęgnowane.

Na szczęście można w prosty sposób usunąć zdecydowaną większość powstałych zniszczeń, sprawiając, że drewno na nowo odzyska swój zachwycający charakter. Odpowiednio przeprowadzona naprawa podłogi drewnianej – cyklinowanie – powinna być przeprowadzona podczas ogólnego remontu domu.

Na czym dokładnie polega cyklinowanie podłóg i kiedy warto się na nie zdecydować? Poznaj najważniejsze informacje, dotyczące cyklinowania podłóg, które pozwolą na nowo wydobyć idealny wygląd podłogi drewnianej.

 

Cyklinowanie podłóg – czym dokładnie jest?

Cyklinowanie podłóg drewnianych to swego rodzaju renowacja, pozwalająca na odnowienie struktury drewna. Proces ten wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi – cykliniarki, która pozwoli na staranne zeszlifowanie nawierzchni, w sposób pozwalający na skutecznie zniwelowanie wszelkiego rodzaju uszkodzeń i drobnych rys.

W celu przeprowadzenia kompleksowej renowacji, poza cykliniarką, wyposażoną w tarcze lub pasy z papieru ściernego o różnej grubości, stosuje się również inne urządzenia szlifierskie, pozwalające na usunięcie grubej warstwy lakieru oraz wierzchnie warstwy drewna.

Sam proces cyklinowania polega na starannym i równomiernym usunięciu około 1 do 2 mm wierzchniej warstwy materiału. Tak przeprowadzone cyklinowanie pozwala na uwidocznienie świeżej warstwy drewna, w pełni wolnego od wszelkich niedoskonałości, w tym przede wszystkim nieestetycznych przebarwień, rys czy wgnieceń.

Odpowiednio przeprowadzone cyklinowanie sprawia, że dotychczas podniszczona podłoga drewniana, na nowo zachwyca idealną, w pełni naturalną strukturą, służąc z powodzeniem przez kolejne lata. Dodatkowo, co szczególnie ważne, dysponując odpowiednimi narzędziami, proces cyklinowania można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów, związanych ze zleceniem realizacji prac specjalistom.

 

Od czego zacząć cyklinowanie podłóg?

Jeszcze przed przystąpieniem do cyklinowania podłóg drewnianych, warto ustalić, czy w danym przypadku zabieg ten będzie możliwy. Warto pamiętać, że w przypadku bardzo zniszczonej lub znacznie uszkodzonej podłogi zabieg cyklinowania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a jedynie znacząco podniesie koszty planowanego remontu. Do cyklinowania nie nadają się również te podłogi, których deski lub klepki są w kiepskim stanie, odpadają lub nie są w pełni stabilnie przymocowane do podłoża. W takich sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana całości podłogi.

Jeżeli jednak stan techniczny parkietu drewnianego pozwala na przeprowadzenie zabiegu renowacji, wówczas warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie. Odpowiednio przeprowadzony pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zdjęcia i położenia nowej posadzki.

W przypadku występowania pojedynczych uszkodzeń lub deformacji zabieg cyklinowania jest w pełni możliwy, jednak jeszcze przed przystąpieniem do prac szlifierskich należy zadbać o usunięcie wszelkich niedoskonałości.

Analizując stan techniczny podłogi drewnianej, warto sprawdzić, czy deszczułki nie są już zbyt mocno zeszlifowane. Choć cyklinowanie podłóg pozwala na skuteczną regenerację drewnianych posadzek, to należy pamiętać, że zabieg ten nie może być powtarzany w nieskończoność. Nadmierne szlifowanie desek może sprawić, że podczas kolejnej renowacji dojdzie do odsłonięcia złączy pióro-wpust albo doprowadzi do nadmiernego zmniejszenia warstwy.

 

Ważne odpowiednie przygotowanie wnętrza

Jeżeli szczegółowa ocena techniczna pozwala na przeprowadzenie cyklinowania, wówczas można przystąpić do realizacji prac remontowych. W tym celu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Aby uzyskać odpowiednie rezultaty, należy wynieść z pomieszczenia wszystkie meble i inne elementy wyposażenia, w tym akcesoria dekoracyjne, takie jak zasłony czy firany.

Zabiegowi cyklinowania towarzyszy intensywne pylenie. Brak odpowiedniego przygotowania pomieszczenia może się wiązać z koniecznością późniejszego żmudnego czyszczenia. Co więcej, pył powstały podczas zabiegu cyklinowania może się przedostawać również do innych pomieszczeń, dlatego warto zadbać o wcześniejsze staranne zabezpieczenie trudnych do wyczyszczenia elementów wyposażenia folią malarską. Staranne opustoszenie pomieszczeń pozwoli również znacząco usprawnić pracę.

Po wyniesieniu z pomieszczenia wszystkich mebli można przystąpić do dalszych prac. Dla uzyskania w pełni równomiernej powierzchni, przed przystąpieniem do cyklinowania podłóg zaleca się usunięcie listew przypodłogowych. Te w zależności od zastosowanej technologii montażu wystarczy oderwać lub odkręcić.

Na sam koniec wystarczy zadbać o dobór odpowiednich narzędzi. Planując samodzielną renowację podłogi, warto zdecydować się na wynajem znacznie wygodniejszych cykliniarek planetarnych. Urządzenia te wykorzystują papier ścierny w formie krążków, mocowanych za pomocą rzepów, pozwalając na dotarcie nawet do szczególnie trudno dostępnych miejsc, takich jak krawędzie przy ścianach. Dodatkowo zastosowanie cykliniarek planetarnych pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko nadmiernego zeszlifowania drewna, powodującego nieestetyczne wgłębienia.

 

Cyklinowanie – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Sam zabieg cyklinowania podłóg nie należy do szczególnie skomplikowanych, a przy niewielkich zniszczeniach renowację można przeprowadzić bez pomocy specjalistów. Należy jednak pamiętać o konieczności przestrzegania ściśle określonych zasad, które pozwolą na uzyskanie odpowiednich rezultatów, przy równoczesnym zmniejszeniu ryzyka wystąpienia dodatkowych uszkodzeń.

Niewielkie uszkodzenia na powierzchni drewnianej podłogi można usunąć, stosując w pierwszym cyklinowaniu, papier ścierny o gradacji 50-60. Taki zabieg pozwoli na wstępną ocenę stanu podłoża, a także przyczyni się do znacznie szybszego uzyskania pożądanych rezultatów podczas kolejnych etapów prac.

Podczas drugiego cyklinowania należy zastąpić dotychczas stosowany papier ścierny nowym papierem, o tej samej gradacji, lub grubszym, w przypadku konieczności przeprowadzenia intensywniejszego szlifowania.

Co ważne, cykliniarkę należy prowadzić zależnie od układu deszczułek. Pierwsze szlifowanie należy przeprowadzić skośnie do desek w układzie prostym. W przypadku pozostałych układów urządzenie należy prowadzić równolegle lub pod niewielkim kątem, skierowanym do jednej ze ścian.

Każde kolejne cyklinowanie należy przeprowadzać z wykorzystaniem papieru ściernego o coraz drobniejszym uziarnieniu, wracając do gradacji 60, a następnie 80, prowadząc maszynę w kierunkach wzajemnie prostopadłych. Dodatkowo, dla uzyskania jak najlepszych efektów, należy przez cały czas zwracać uwagę na uzyskane efekty cyklinowania, by możliwe było wprowadzenie stosownych korekt.

 

Jakich błędów należy unikać podczas cyklinowania podłóg?

Choć nie da się wskazać wszystkich błędów, jakie mogą się pojawić podczas próby samodzielnego cyklinowania podłóg, to warto wskazać te najpowszechniejsze, które mogą przyczynić się do istotnego pogorszenia jakości posadzki.

Aby uniknąć wystąpienia trudnych do usunięcia błędów, należy pamiętać o konieczności przestrzegania najważniejszych zasad, w tym:

- odpowiednim uruchomieniu maszyny – ta powinna być włączana zawsze przy podniesionym bębnie roboczym,

- odpowiednim ułożeniu przewodu zasilającego – ten powinien się znajdować zawsze po przeciwnej stronie niż kierunek przesuwania urządzenia,

- stałym przesuwaniu cykliniarki – pozostawienie pracującego urządzenia w jednym miejscu może doprowadzić do punktowego, nadmiernego zeszlifowania powierzchni desek,

- regulacji nacisku bębna – ta powinna być dostosowana do intensywności cyklinowania, pamiętając o tym, że największy nacisk powinien towarzyszyć cyklinowaniu wstępnemu,

- regularnym opróżnianiu pojemnika na pył – wówczas, gdy ten wypełni się w 1/3 pojemności,

- regularnej wymianie papieru ściernego – o tym, że należy wymienić papier ścierny, świadczyć będzie specyficzny zapach palonego drewna, a także pojawiające się na podłodze ślady przypaleń.

Dokładnym odkurzeniu podłogi – po zakończonym cyklinowaniu, należy starannie odkurzyć podłogę, aby ocenić efekty przeprowadzonych prac. Może się okazać, że w niektórych miejscach konieczne jest ponowne cyklinowanie, w celu wyrównania powierzchni.

 

Dlaczego warto zdecydować się na cyklinowanie podłóg podczas remontu?

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dobrana, estetyczna podłoga jest idealną bazą dla całej aranżacji wnętrza. Nawet najlepiej dopasowane elementy wyposażenia nie będą się prezentowały estetycznie wówczas, gdy towarzyszyć im będzie zniszczona, przebarwiona podłoga drewniana.

Właśnie dlatego, planując przeprowadzenie prac remontowych, warto uwzględnić proces cyklinowania. Zabieg ten niesie ze sobą szereg zalet, wśród których wymienić można:

- Odnowienie wyglądu podłogi – stara i zniszczona nawierzchnia po dobrze przeprowadzonym zabiegu cyklinowania może znów wyglądać jak nowa, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z wymianą parkietu.

- Całkowita zmiana wyglądu pomieszczenia – dobrze przeprowadzony zabieg cyklinowania pozwala nadać podłodze zupełnie nowego wyglądu, poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych lakierów, farb czy olejów.

- Pozbycie się zabrudzeń – zeszlifowanie wierzchniej warstwy drewna pozwala na skuteczne usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które latami gromadziły się na powierzchni desek.

- Wyrównanie i wygładzenie powierzchni – drewno jako surowiec w pełni naturalny wraz z postępem eksploatacji może ulegać uszkodzeniu. Odpowiednio przeprowadzone cyklinowanie pozwala na skuteczne usunięcie pojawiających się wybrzuszeń, drzazg czy wgnieceń, pozwalając na uzyskanie idealnie gładkiej i równej powierzchni.

- Stosunkowo niski koszt – w porównaniu z kosztem wymiany podłogi, koszt cyklinowania jest naprawdę niewielki.

- Możliwość samodzielnego cyklinowania – zabieg cyklinowania nie należy do szczególnie skomplikowanych. Dysponując odpowiednimi urządzeniami, można samodzielnie przeprowadzić cały proces, zyskując idealnie równą powierzchnię, przy równoczesnym osiągnięciu jeszcze większych oszczędności.

 

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi?

Nie da się w pełni jednoznacznie wskazać, jakie będą ostateczne koszty cyklinowania podłogi. Te zależą od wielu parametrów, wśród których istotną rolę odgrywa nawet lokalizacja planowanego do realizacji przedsięwzięcia.

Jednak zgodnie z danymi na rok 2024, średni koszt przeprowadzenia cyklinowania metra kwadratowego podłogi drewnianej, przez specjalistyczną firmę świadczącą usługi renowacyjne, waha się od 15 do nawet 40 złotych.

Warto przy tym pamiętać, że nawet wówczas, gdy cena danej realizacji mieścić się będzie w górnej granicy widełek cenowych, to w dalszym ciągu będzie znacznie tańsza od całkowitej wymiany posadzki, szczególnie wówczas, gdy ta zakłada ponowne położenie drewnianych desek.

 

Czy warto zdecydować się na cyklinowanie podłóg podczas remontu?

Cyklinowanie podłóg to doskonała alternatywa dla całkowitej wymiany posadzki. Jeżeli tylko możliwości techniczne na to pozwalają, warto rozważyć możliwość zastosowania tej metody. Odpowiednio przeprowadzone cyklinowanie podłóg drewnianych pozwala wydobyć z drewna dawno zagubiony blask, sprawiając, że podłoga nie tylko będzie się prezentować znacznie estetyczniej, ale przede wszystkim zyska równomierną powierzchnię.

Planując remont, w szczególności ten generalny, warto ująć w kalkulacji kosztów cyklinowanie podłóg. Wyłącznie kompleksowe podejście do remontu, obejmujące wszelkie aspekty związane z renowacją pomieszczeń pozwolą na uzyskanie w pełni satysfakcjonujących rezultatów.

Warto pamiętać, że podczas aranżacji wnętrz, to właśnie podłoga stanowi prawdziwą bazę do dalszych działań. Utrzymana w idealnym stanie, wolna od wad i zanieczyszczeń pozwala nadać wnętrzu zupełnie nowego wymiaru. Tym samym, planując remont domu, warto zdecydować się na przeprowadzenie pełnego cyklinowania podłóg.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.