Choć wiele wieków temu wille i rezydencje były zgoła odmiennymi posiadłościami, dziś są to pojęcia zbieżne i dotyczą po prostu reprezentacyjnych i ekskluzywnych domów o dużej powierzchni użytkowej. Projekty willi i rezydencji są zalecane wszystkim tym inwestorom, którzy dysponują większym budżetem i chcą go przeznaczyć na wybudowanie domu gwarantującego maksymalny komfort i funkcjonalność. Gdzie można znaleźć dobre projekty willi i rezydencji? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Willa i rezydencja - czy to synonimy?
Współcześnie słowa willa i rezydencja są synonimami i odnoszą się do dużych i reprezentacyjnych domów. Jednak dawniej posiadłości te były definiowane inaczej. Pojęcie willi wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Były to wiejskie domy bogatych obywateli. Były usytuowane na planie prostokąta, a poszczególne pomieszczenia otaczały atrium i perystyl. Willa była otoczona ogrodem. Już w XIII wieku pojawiły się pierwsze wille nowożytne, które były stylizowane na posiadłości starożytne. Warto odnotować, że dawniej pojecie willi odwoływało się do niewielkich domów z ogrodem. We współczesnym słowniku willa kojarzy się zdecydowanie z większymi posiadłościami.
Rezydencja z definicji oznaczała posiadłość wyjątkowo reprezentacyjną i luksusową. Była to bowiem siedziba rodziny królewskiej, rodowej lub duchownych piastujących wysokie funkcje. Określenie rezydencji odnosiło się nie tylko do domów mieszkalnych, ale również pałaców, zamków, a także kompleksu zabudowań. Z czasem słowo rezydencja zaczęło funkcjonować także w odniesieniu do domów rekreacyjnych. Stąd pojawiło się rozróżnienie na rezydencje całoroczne, letnie oraz zimowe. Obecnie, rezydencja podobnie jak i willa jest uznawana za duży, wyjątkowo komfortowy i okazały dom mieszkalny.
Czym charakteryzują się ekskluzywne domy?
Rezydencje i wille mają kilka cech charakterystycznych. Są to duże posiadłości, zwykle powyżej 200 m2, oferujące domownikom wysoki komfort i funkcjonalność. Są to także domy reprezentacyjne, które zachwycają swoim wyglądem, choć tu warto zauważyć, że ich stylistyka może być bardzo różnorodna. Współczesne rezydencje są także bardzo energooszczędne, za sprawą nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych przy ich budowie. Jak łatwo się domyślić, budowa takich posiadłości wymaga odpowiednio większego budżetu. Z tego względu, projekty willi i rezydencji są dedykowane przede wszystkim inwestorom, którzy dysponują odpowiednio dużym kapitałem.
Jeśli chodzi o stylistykę, rezydencja jest znacznie szersza pojemnościowo, ponieważ znajdziemy tu zarówno dworki inspirowane stylem klasycznym, jak również duże i nowoczesne posiadłości odznaczające się geometryczną bryłą oraz dużymi oknami. Z kolei willa odnosi się raczej do domów zachowanych w stylu klasycystycznym. Charakterystyczne cechy tego stylu to chociażby: okna ze szprosami, zdobienia elewacji, dodatkowe elementy architektoniczne w postaci ryzalitów, wykuszy, frontonów czy lukarn, podcień wejściowy z kolumnami. Wille bardzo często posiadają także patio lub atrium.