We współczesnym budownictwie coraz więcej domów jednorodzinnych jest zwieńczonych płaskim dachem. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku posiadłości zachowanych w modernistycznej stylistyce. Płaskie dachy często budzą jednak spore obawy ze strony inwestorów. Inwestorzy obawiają się zwłaszcza problemów związanych z przeciekaniem takiego dachu i nadmierną wilgotnością wnętrz. Jednak prawidłowe wykończenie i izolacja dachu płaskiego skutecznie zapobiegną takim problemom. W jaki sposób wykańczany jest płaski dach?
Dokładny układ warstw zależy od konstrukcji dachu
Istnieje kilka technik wykonywania płaskiego dachu. Każdy stropodach posiada kilka warstw, ale ich układ i kolejność zależy już od typu konstrukcji. Wyróżnić możemy stropodachy pełne (niewentylowane), stropodachy wentylowane, a także stropodachy odwrócone. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach ze względu na swoją energooszczędność. Niezależnie od tego, z jakim typem płaskiego dachy mamy do czynienia, bez wątpienia posiada on jednak paroizolację, termoizolację, a także hydroizolację. Podstawą jest natomiast betonowa, monolityczna konstrukcja, którą następnie należy odpowiednio wykończyć i zaizolować. To właśnie wykończenie i izolacja dachu płaskiego mają uchronić betonową podstawę od kontaktu z wilgocią. Warto zaznaczyć, że wszelkie nieszczelności płaskich dachów w zdecydowanej większości przypadków są konsekwencją błędów popełnionych na etapie wykańczania.
Izolacje stosowane w przypadku płaskich dachów
Podstawą szczelności płaskiego dachu jest prawidłowo wykonana hydroizolacja, czyli izolacja przeciwwilgociowa. Już betonowy stropodach pokrywa się warstwą gruntującą, która stanowi pierwszą barierę przed wilgocią. Główną ochronę zapewnić ma pokrycie dachu wykonane najczęściej z papy bitumicznej, papy asfaltowej z domieszką polimerów lub membrany dachowej. Co więcej, większość płaskich dachów posiada niewielki, kilkustopniowy spadek, który ma zapewnić swobodny spływ wody opadowej, tak, aby nie zalegała ona na dachu. Współczesne budownictwo pozwala także na zastosowanie specjalnych odpływów pod pokryciem. Stropodachy wentylowane posiadają dodatkowo pustą przestrzeń, w której zachodzi cyrkulacja powietrza. W rezultacie, wilgoć docierająca w to miejsce jest na bieżąco przesuszana ruchem powietrza.
Każdy płaski dach posiada także termoizolację. Jest to warstwa, która ma chronić przed zimnem (ale również nadmiernym ciepłem w okresie letnim). Dzięki niej można łatwiej zatrzymać wyprodukowane ciepło w domu, co oczywiście przekłada się na energooszczędność budynku. W parze z termoizolacją występuje także paroizolacja. którą najczęściej wykonuje się pod termoizolacją. Zadaniem paroizolacji jest ochrona termoizolacji przed wilgocią uchodzącą z domu w postaci pary wodnej. Jej nadmiar może prowadzić do uszkodzenia termoizolacji, co przełoży się na utratę jej domyślnych właściwości.