Do niedawna świadectwo energetyczne było dokumentem wymaganym w przypadku nowych budynków wznoszonych po 2009 roku. W 2023 roku przepisy uległy jednak sporym zmianom, a obowiązek posiadania takiego świadectwa zostanie rozszerzony na znacznie większą liczbę obiektów. Z tego względu wielu inwestorów szuka odpowiedzi na pytania o to, co to jest świadectwo energetyczne, a także, w jaki sposób można je uzyskać. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, co zawiera taki dokument i kiedy jest on obowiązkowy.
Czym jest świadectwo energetyczne?
Każdy budynek posiada określoną charakterystykę energetyczną. Taka charakterystyka dostarcza informacji na temat tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne domu na energię pierwotną do celów grzewczych, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia oraz ogrzania ciepłej wody. Na podstawie takiego świadectwa można ocenić koszty użytkowania nieruchomości. Świadectwo energetyczne to potoczna określenie świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to zatem dokument, który zawiera informacje na temat zapotrzebowania energetycznego budynku. O ile jeszcze do niedawna obowiązek posiadania takiego świadectwa dotyczył jedyne nowych domów, o tyle w 2023 roku przepisy uległy zmianie, a obowiązek zostanie rozszerzony na znacznie większą liczbę obiektów.
Kto ma obowiązek uzyskania świadectwa energetycznego?
Do 2023 świadectwo energetyczne było wymagane w przypadku wszystkich obiektów wybudowanych po 2009 roku. W praktyce oznacza to, że pracownie architektoniczne oferujące inwestorom gotowy projekt domu muszą zadbać także o świadectwo energetyczne. Takie świadectwo dostarcza także architekt odpowiedzialny za przygotowanie indywidualnego projektu budowlanego. Od 28 kwietnia obowiązek ten został rozszerzony do wszystkich użytkowanych budynków, także tych wybudowanych przed 2009 rokiem. Aktualnie, o świadectwo energetyczne muszą zadbać:
- właściciele lub zarządcy budynków wybudowanych przed 2009 rokiem, o ile taki budynek przeszedł termomodernizację;
- inwestorzy indywidualni oraz deweloperzy wznoszący nowe budynki (nie dotyczy budynków mieszkalnych o powierzchni do 70 m2 budowanych w celu zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych);
- właścicieli lub zarządców domów przeznaczonych na sprzedaż;
- właścicieli chcących wynająć lokal;
Coraz więcej mówi się także o tym, że w przyszłości obowiązek przygotowania świadectwa energetycznego może obowiązywać wszystkich właścicieli lub zarządców budynków, które nie posiadają jeszcze takiego świadectwa, niezależnie od tego, kiedy zostały wybudowane, a także, czy przeszły termomodernizację.